امنیت شبکه بخش چهارم : مقدمه ای بر امنیت شبکه

ویژه امنیت شبکه بخش چهارم : مقدمه ای بر امنیت شبکه

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

در ادامه سلسله مقالات شبکه به بحث اصلی خودمان که همان امنیت شبکه است رسیدیم ، با رشد روز افزون شبکه های کامپیوتری بحث حفظ امنیت این شبکه ها و جلوگیری از نفوذ افراد غیر مجاز مورد توجه ویژه قرار گرفته است .امنیت شبکه یک موضوع پیچیده است که از نظر تاریخی فقط توسط افراد با تجربه و آنهایی که آموزش کافی و صحیح دیده اند مورد توجه قرار می گیرد . با اینحال ، همچنان که افراد بیشتری به شبکه متصل می شوند ، تعداد افرادی که بایستی اصول امنیت را دردنیای شبکه شده بدانند ، نیز افزایش می یابد .

پس از ظهور اينترنت عمومي و تجارت الكترونيكي ، اگر كامپيوترهاي خصوصي و همچنين شبكه‌هاي كامپيوتري بصورت مناسب محافظت نشده و ايمن نباشند ، به طرز افزايشي در خطر حملات خسارت بار قرار خواهند گرفت. Hacker ها ، ويروس‌ها ، كارمندان كينه‌جو و حتي خطاهاي انساني همگي بيانگر خطرات موجود و آشكار بر شبكه‌ها مي‌باشند. و همه كاربران كامپيوتر ، از اكثر كاربران ساده اينترنتي گرفته تا كاربران شركت‌هاي بزرگ مي‌توانند بر اثر رخنه‌هاي موجود در امنيت شبكه تحت تاثير قرار گيرند. با اين وجود رخنه‌هايي كه در امنيت شبكه وجود دارند به سادگي قابل پيشگيري مي‌باشند.

در ارتباط با امنیت شبکه های کامپیوتری دو بحث عمده شایان ذکر است ، یکی امنیت مطلق و دیگری دسترسی مطلق است .

بهترین را برای بدست آوردن امنیت مطلق برای دستگاه این است که آنرا از شبکه جدا کنیم ، ولی در اینصورت آن دستگاه دیگر کارایی برای ما در شبکه ندارد و همچنین یک دستگاه با دسترسی مطلق در شبکه ، دستگاهی است که تمام منابعش را بدون هیچ پرسشی ، تائیدی ، کد رمزی و یا هر روش دیگری از رمزگذاری در اختیار افراد قرار می دهد که این حالت بسیار بد می باشد زیرا ممکن است این منابع و اطلاعات در دسترس افراد واجد شرایط قرار گیرد و آنها به شبکه و یا اطلاعات ما آسیب برسانند .

این وضعیت با زندگی روزمره ما هم فرقی ندارد ، ما همیشه تصمیماتی را می گیریم که همراه با ریسک است به عنوان مثال رانندگی هم می تواند یک تصمیم ریسک پذیر باشد زیرا همواره ما در خطر تصادف قرار داریم ، این بستگی به نوع رانندگی ما دارد ، در شبکه های کامپیوتری هم امنیت شبکه بستگی به تصمیماتی دارد که یک مدیر شبکه می گیرد ، مدیر شبکه اگر بخواهد امنیت مطلق ایجاد کن باید همه سیستمهای درون شبکه را از مدار شبکه خارج کند زیرا تنها دراین صورت است که امنیت مطلق برقرار می شود ولی وقتی یک سیستم دورن قرار می گیرد و به شبکه وصل می شود حتی اگر تمام موارد امنیتی مانند آنتی ویروس ، دیوار آتش و دیگر پروتکل های امنیتی را رعایت کنیم باز در معرض خطرات شبکه نیز قرار داریم .

پس در بحث امنیت شبکه هر سازمانی نیاز دارد که برای خودش تصمیم بگیرد که چگونه رفتار کند و تصمیم بگیرد امنیت مطلق داشته باشد یا دسترسی مطلق پس اول باید مدیر شبکه یک سازمان یک خط مشی مشخص و قانون مشخصی در رابطه با امنیت شبکه آن سازمان را برای خود ترسیم کند و طبق آن رفتار کند .

در ادامه این مقالات این بحث را بیشتر بسط داده و توضیحات بیشتری راجع به مبحث امنیت شبکه ارائه می گردد.

آخرین بروز رسانیچهارشنبه, 15 مهر 1394 09:26

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب آموزشی

«
  • 1
  • 2
  • 3
»
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا