آیا Copy و Paste کردن رمز عبور در Clipboard از امنیت کافی برخوردار است ؟

ویژه آیا Copy و Paste کردن رمز عبور در Clipboard از امنیت کافی برخوردار است ؟

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

رمز عبور چه برای خدمات آنلاین باشد چه برای دسترسی به local Windows account , نیازمند این است که با دقت محافظت شود . یک رمز عبور لو رفته می تواند باعث شود که شخص دیگری با کمک آن دیگر رمزهای عبور شما را حدس بزند . افرادی که از ارقام مهم همانند تاریخ تولد در رمز عبور خود استفاده می کنند رمز عبور خود را در معرض خطر افشاء قرار می دهند و ریسک بزرگی را مرتکب می شوند . پروتوکل های امنیتی عمومی و جامع بیان می کنند که شما نباید یک رمز عبور یکسان را برای چندین حساب خود به کار ببرید و این که نباید رمز عبور خود را در جایی یادداشت کنید که بتوان آن را پیدا کرد . خیلی از افراد از سرویس های محافظت از رمز عبور همانند LastPass و یا برنامه هایی از این قبیل استفاده می نمایند تا دیگر نیاز نباشد رمز عبور خود را جایی یادداشت کنند و یا این که آن را به خاطر بسپارند .

مهمترین بخش این سرویس ها راه های امنیتی آن ها برای حفاظت از رمز های عبور شماست مگر این که خود شما با کپی کردن رمز عبور در  clipboard آن را در معرض خطر قرار بدهید . clipboard یک ویژگی ویندوز است که هر برنامه ای بر روی سیستم شما به آن دسترسی دارد و هیچ راهی برای فیلتر کردن برنامه ها برای دسترسی به محتوای موجود در clipboard وجود ندارد . اگر شما یک برنامه مخرب بر روی سیستم داشته باشید و رمز عبور خود را از طریق clipboard  , copy و past کنید رمز عبور را در معرض خطر امنیتی قرار داده اید .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
این مقاله را از دست ندهید : چگونه Night Clock را در گوشی های Galaxy Edge سامسونگ تنظیم کنیم ؟
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
چه زمانی خطری شما را تهدید نمی کند .
ما بیان کردیم که copy و past کردن رمز عبور از طریق clipboard یک خطر امنیتی بالقوه است. اگر شما بر روی سیستم خود برنامه های مطمئنی را از منبع های دانلود معتبر با مجوزهای رسمی  نصب کرده اید خطری شما را تهدید نمی کند و جای نگرانی نیست .


چه زمانی در معرض خطر قرار دارید
اگر برنامه ای را نصب کردید که ویندوز در رابطه با آن به شما اخطار داده است همانند برنامه های غیر ایمن , برنامه های که از keygens و یا کرک استفاده می کنند و یا برنامه هایی که از منابع نامعتبر دانلود شده اند امکان دارد که شما را در معرض خطر قرار دهند . این خطرات معمولا در خود برنامه وجود ندارند و بیشتر فایل های مخرب با installer برنامه یکی می شوند و یا در کرک و یا keygen برنامه قرار می گیرند .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
این مقاله را از دست ندهید : چگونگی رمز گذاری بر روی کامپیوتر , گوشی های هوشمند و تبلت
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


مرورگر شما نیز امکان دارد شما را در معرض خطر قرار دهد آن هم زمانی که سایتی را که فایل های مخرب در آن قرار دارد باز نمایید . بهتر است قبل از کلیک و یا باز کردن صفحه ای از محتویات آن اطمینان حاصل کنید .
اگر شما یک برنامه مدیریت clipboard نصب نموده اید , از آن دست برنامه هایی که تاریخچه موارد کپی شده در clipboard را نگهداری می کنند باز هم در معرض خطر فاش شدن اطلاعات کاربری و رمز عبور خود هستید . مگر این که برنامه به صورت مرتب و در فواصل زمانی کوتاه اقدام به پاک سازی تاریخچه خود کند . در کل کپی کردن رمز عبور و یا هر اطلاعات مهم دیگری در clipboard شما را در معرض خطر قرار می دهد .


خطاهای انسانی
انسان جایز الخطاست . شما به احتمال زیاد شنیده و دیده اید که افراد به صورت تصادفی لینکی نامربوط را در شبکه های اجتماعی به اشتباه به اشتراک می گذارند به خاطر این که لینک در clipboard آن ها کپی شده بوده است . این اتفاق امکان دارد برای رمز عبور شما بیفتاد . امکان دارد شما به طور اتفاقی رمز عبور خود را در سند و یا پروژه کاری خود paste کنید و یا آن را در ایمیلی بفرستید و یا در شبکه اجتماعی به اشتراک قرار دهید .


چه زمانی بگوییم امنیت داریم
1 . هیچ گاه برنامه های ناشناس و ناشناخته را نصب نکنید و تا جایی که امکان دارد از نرم افزار های کرک شده و یا keygens کمتر استفاده نماییم .

2 . همیشه برنامه ها را از سایت های رسمی و معتبر دانلود نماییم

3. اگر برنامه ای را از منبع ناشناس دانلود کرده اید با برنامه ضد ویروس حتما آن را اسکن نمایید .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
این مقاله را از دست ندهید : با استفاده از نرم افزار SendEmail توسط ایمیل از ورود کاربران به ویندوز با خبر شوید
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4 . اگر رمز عبور خود را در clipboard کپی کردید بلافاصله متن و یا تصویری را بعد از آن کپی نمایید تا جای رمز عبور شما در clipboard را بگیرید .

5 . تا جایی که امکان دارد از نصب برنامه های مدیریت clipboard خودداری نمایید و در صورت نیاز به نصب ,  مطمئن شوید تاریخچه ای از موارد کپی شده در clipboard در برنامه مدیریت نگه داشته نشود .


این خطرات فقط شامل افشای رمز عبور نمی شود , اگر دائما در حال کپی کردن اطلاعات حساس از طریق clipboard هستید همانند پاسخ دادن به یک پاسخ فوق سری , کدهای دسترسی و فعال سازی و یا شماره و رمز عبور کارت های بانکی , خودتان را در معرض خطر افشای اطلاعات خوصوصی قرار می دهید . کپی نکردن رمز عبور و اطلاعات بسیار حساس در clipboard به مراتب امنیت اطلاعات شما را بالا خواهد برد .

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب آموزشی

«
  • 1
  • 2
  • 3
»
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا