×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 1434

بنر بالای مطالب

banner

چگونه با ویژگی Actions برنامه فتوشاپ به صورت دسته ای تصاویر را ویرایش کنیم ؟

تصاویر دیجیتالی هنر عکاسی را دگرگون کرده اند و برنامه های  Photoshop و Lightroom به شما اجازه می دهند که به نتایجی دست پیدا کنید که تا چند سال پیش غیر قابل تصور بود . اما دیگر بیش از این بحث راجب به این نیست که شما چه کارهایی می توانید برای عکس هایتان با کامپیوتر بکنید . بلکه کاملا برعکس این قضیه است بحث سر این است که کامپیوترتان چه کارهایی می تواند با عکس هایتان به جای شما  انجام بدهد . امروز قصد داریم به شما نشان دهیم که چگونه با کمک قابلیت Actions برنامه Photoshop عکس ها را به صورت دسته ای ویرایش کنیم .

جداسازی مو از پس زمینه با استفاده از فتوشاپ

کاربران معمولا برای جداسازی عناصر از پس زمینه رنگی در فتوشاپ با مشکل مواجه هستند و دقیقا نمیدانند باید از کدام ابزار برای انجام اینکار استفاده کنند . سخت ترین بخش هم مربوط می شود به قسمتی که همانند موی سر دارای جزییات بیشتری می باشد . فرض کنید بخواهید یک درخت را از روی یک محوطه سر سبز جدا کنید .انتخاب قسمت های اصلی مثل تنه زیاد کار مشکلی نیست و با استفاده از ابزارهای Lasso امکان پذیر است اما برگها ، شاخه درخت و قسمت هایی که دارای جزییات بیشتری است بخواهید Select کنید چطور ؟ آیا باز هم می توان از ابزار Lasso کمک گرفت ؟ در ادامه آموزش جداسازی مو از پس زمینه با استفاده از فتوشاپ توضیح داده می شود .  

مشکل فارسی نویسی در فتوشاپ CC 2015

بعد از نصب فتوشاپ به صورت پیش فرض هنگام تایپ این برنامه از زبان فارسی پشتیبانی نمی کند و متن نوشته شده به صورت جدا از هم تایپ می شود . برای برطرف کردن این مشکل فقط یک روش وجود دارد و هیچ ارتباطی هم به حذف نرم افزار و نصب دوباره آن ندارد . بعضی از کاربران تا با این مشکل روبرو می شوند فکر می کنند بدلیل کرک شدن نرم افزار این اتفاق می افتد در صورتیکه دلیل اصلی جدا نوشتن کلمات هنگام تایپ فارسی تنظیمات پیش فرض برنامه می باشد که باید به صورت دستی تغییر کند . این مقاله آموزشی مربوط به نسخه CC 2015 می باشد و در نسخه های قبلی هم جواب میدهد .

تنظیمات ادغام دو لایه در فتوشاپ | Auto-Blend Layers

تا به حال فکر کرده اید با استفاده از فتوشاپ آیا می شود دو لایه یا دو تصویر که اصلا با هم مرتبط نیستند را طوری ادغام کنیم که ساختار هر دو عکس شبیه به هم شوند ؟ این امکان در فتوشاپ با استفاده از گزینه Auto-Blend Layers امکان پذیر است و حدودا یک ساعت دیگر مقاله ای برای این آموزش در قالب تمرین در سایت قرار می گیرد . Auto-Blend Layers زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بخواهید چند عکس را با هم یکی کنید به طوریکه رنگ ، ابعاد و ساختار کلی در عین حفظ شدن تغییر کنند . در ادامه تنظیمات این بخش به طور کلی توضیح داده می شود .

آموزش کار با ابزار Free Transform در فتوشاپ

یکی از اصلی ترین و کاربردی ترین ابزارهایی که در فتوشاپ دائم از آن استفاد می شود Free Transform می باشد . Free Transform یک ابزار برای تغییر اندازه و تغییر زوایای یک شیئ در صفحه طراحی می باشد . تقریبا در 90 درصد مطالب و تمرین های فتوشاپ این ابزار مورد استفاده قرار می گیرد . فرض کنید می خواهید یک شیئ را بچرخانید یا کمی اندازه آن را کوچکتر کنید ، تنها ابزاری که در فتوشاپ می تواند اینکار را انجام بدهد Free Transform می باشد . در ادامه آموزش استفاده از این ابزار توضیح داده می شود .

حتما در هنگام طراحی با فتوشاپ از Smart Objects استفاده کنید

در 90درصد آموزشهای فتوشاپ قبل از شروه بنده به لایه یا تصویر اصلی یک Smart Object  اضافه میکنم . کاربران در تیکت های ارسالی پرسیده بودند که Smart Object چیست و چه کاربردی در لایه و تصویری که بر روی آن ویرایش انجام می شود دارد ؟ فتوشاپ برنامه ای است که در بیشتر مواقع با آزمون و خطا باید یک فیلتر ، روتوش یا تنظیمات یک ابزار را چک کرد . مثلا به صورت صد در صد نمیدانیم که با اضافه کردن این مقدار درصد شکل تصویر آیا همان چیزی می شود که طراح می خواهد یا خیر ؟ در این گونه مواقع اگر افکت مورد نظر نتیجه مطلوب ندهد بهتر است از کلیدهای Ctrl+Z برای برگشت به حالت های قبل استفاده کنیم ولی در بعضی از مواقع مقدار این تغییرات زیاد و تصویر آسیب دیده است .

آموزش کار با ابزار Quick Mask فتوشاپ

یکی از ابزارهای کاربردی فتوشاپ Quick Mask می باشد .درباره ابزارها و فرامین انتخاب در شماره‌های پیشین به صورت کامل صحبت کرده و با آنها آشنا شده‌ایم. در این شماره می‌خواهیم با روش‌های حرفه‌ای انتخاب در محیط فتوشاپ آشنا شویم.در فتوشاپ برای انتخاب بخش‌های مورد نظر تصویر دو روش متفاوت وجود دارد. اولین و ساده ترین روش استفاده از ابزارهای انتخابی چون لاسو، مارکی، چوب جادو و... یا فرامینی چون Color Range است که در هر یک از آنها، طراح با تسلط بر کارکرد هر یک از ابزارها می‌تواند انتخاب درست و دقیقی انجام دهد.دومین روش انتخاب در فتوشاپ، استفاده از ماسک‌ها در انتخاب محدوده مورد نظر بوده که این روش خود به دو حالت استفاده از ماسک سریع (Quick Mask ) و استفاده از ماسک معمولی امکان‌پذیر است.

آموزش تصویری نصب پلاگین در فتوشاپ

یکی از کاربران سوالی مطرح کرده بودند در مورد نحوه نصب پلاگین در برنامه فتوشاپ و اینکه هیچ کدوم از منابع آموزشی این موضوع را دقیق توضیح ندادند . وقتی بررسی کردم دیدم که 10 سایت اول گوگل فقط به صورت تشریحی این پرسش را پاسخ دادند که بهتر دانستم با استفاده از تصاویر این سوال را پاسخ بدهم . اما پلاگین چیست و چه کاربردی در فتوشاپ دارد ؟ به صورت پیش فرض یکسری پلاگین که با عنوان فیلتر در فتوشاپ نصب شده است ، جهت استفاده وجود دارد و به شما کمک می کند تا بتوانید یک تصویر را بهینه ، روتوش و هر کاری که مربوط به بهبود و پیشرفت تصویر شود را انجام بدهید . منوی Filter اصلی ترین پلاگین های فتوشاپ هستند اما روش نصب این پلاگین ها به چه شکلی می باشد که در ادامه آموزش میدهم .

آموزش ساخت قاب برای تصاویر با فتوشاپ

با یکی دیگر از آموزشهای فتوشاپ با عنوان "آموزش ساخت قاب برای تصاویر با فتوشاپ" در خدمت شما هستم .شاید بخواهید تصاویر گرفته شده از فرزند یا محیط کاری یا هر عکس دیگری را در فتوشاپ برایش یک قاب عکس ایجاد کنید . شما برای انجام اینکار می توانید از افکت و اکشن هایی آماده نیز استفاده کنید ولی بهتر است خودتان یاد بگیرید که چگونه می توان این نوع قاب ها را در فتوشاپ ایجاد کنید .

نکته های مهم در هنگام طراحی با فتوشاپ

یکسری از نکات و موارد در فتوشاپ وجود دارد که قبل از هر طراحی باید به آنها دقت کرده و ابتدا این موارد را به درستی یاد بگیرید . پیش نیاز و مقدماتی ترین سطح آموزش هر برنامه ای مهمترین رکن یادگیری یک نرم افزار به حساب می آید که اگر کاربر به درستی به این موارد دقت نداشته باشد حتما با مشکل مواجه می شود . حالا این نکات شامل چه مواردی می باشد که اینقدر مهم است ؟ 

ایجاد عمق در فتوشاپ با استفاده از فیلتر Lens Blur

بهتر است قبل از انجام این تمرین مقاله "آموزش استفاده از فیلترهای Blur در فتوشاپ Cs6" را مطالعه کنید تا راحت تر بتوانید با فیلترهایی که در ادامه می خواهیم با آن طراحی انجام بدهیم ، کار کنید .من در تمرین میخواهم با استفاده از فیلتر لنز بلور یک افکت عمق ایجاد کنم . فیلتر Lens Blur ابزار پیشرفته‌ای است كه به عكاسان امكان‌ شبیه‌سازی دقیق افكت‌های لنزهای عكاسی محو كننده را می‌دهد. پس از عكس گرفتن امكان مشاهده تصویر و آزمایش آن با لنزهای مختلف وجود ندارد اما در فتوشاپ فیلتر Lens Blur به خوبی حالت نرمی را در تصویر ایجاد می‌كند و افكت‌های محوی كه حالت طبیعی‌ و واقعی‌تری نسبت به فیلتر Blur دارند را ایجاد می‌كند.

آموزش استفاده از فیلتر رنگ روغن Oil Paint در فتوشاپ

آموزش استفاده از فیلتر رنگ روغن Oil Paint در فتوشاپ عنوان یکی دیگر از مطالب بخش آموزش فتوشاپ می باشد . در فتوشاپ CS6 فیلتری اضافه شده است که این امکان را به طراح میدهد تا به راحتی و با استفاده از یک سری تنظیماتی که وجود دارد ، تصویر دلخواه خودش را به یک تابلوی بی نظیر رنگ روغن تبدیل کند .برای استفاده از این فیلتر حتما باید از نسخه 6 فتوشاپ استفاده کنید و در ورژن های قبلی وجود ندارد .کافیست یک عکس را با فشردن کلیدهای Ctrl+O وارد فتوشاپ کرده و در مرحله بعدی همانند آموزش فیلتر Oil Paint را بر روی آن اعمال کنید .

ریست کردن تنظیمات رابط کاربری در فتوشاپ

معمولا کاربران وقتی با یک نرم افزار به صورت دائمی کار می کنند ، سعی می کنند قسمت های مهم برنامه را بسته به نیازشان تغییر بدهند . یکی از این تغییرات بر می گردد به بخش Workspace که پنجره های اصلی فتوشاپ مثل layer در آن قرار گرفته است . اگر تنظیمات این بخش را تغییر داده اید و نمی خواهید که به صورت دستی تک تک گزینه های این بخش را سروسامان بدهید با استفاده از گزینه ای که در ادامه معرفی میکنم می توانید تمام تنظیمات Workspace را به حالت پیش فرض برگردانید .

گرافیک برداری بهتر است یا پیکسلی ؟

همیشه این سوال برای کاربرانی که از نرم افزارهای گرافیکی مثل فتوشاپ . کرل استفاده می کنند مطرح می شود که چه تفاوتی بین گرافیک برداری و پیکسلی وجود دارد ؟ اگر طراحان از هر دو برنامه استفاده کرده باشند حتما تفاوت این دو گزینه را در عمل متوجه شده اند ولی اگر فقط با یکی از این برنامه ها کار کرده باشید بهتر است ادامه مقاله را مطالعه کنید . 

عضو این خبرخوان RSS شوید

آخرین مطالب آموزشی

«
  • 1
  • 2
  • 3
»
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا