آموزش کار با آنتی ویروس اینترنت سکیوریتی کاسپر Kaspersky 2014

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

2 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-KasperskyKaspersky  قویترین و هوشمند ترین آنتی ویروس در حال حاضر دنیا با توجه به امتیازات کسب شده بین المللی ،می باشد . این نرم افزار بدلیل گران شدن کمی طرفداران خود را در ایران از دست داده است ولی از کیفیت این نرم افزار فوق العاده چیزی کم نشده است . به جرات می توان گفت که هیچ ویروسی با وجود کاسپر اسکی اورجینال بر روی ویندوز ، نمی تواند وارد سیستم عامل شود و اگر هم بتواند وارد شود نمی تواند سیستم عامل را با مشکل روبرو کند .
نسخه کامل کاسپر با نام پیور در بازار عرضه می شود که این نسخه دارای نواقصی می باشد ولی اگر می خواهید از این نرم افزار استفاده کنید نسخه Kaspersky Internet Security را خریداری نمائید که یک نسخه بدون مشکل می باشد . همانطور که می دانید تمام آنتی ویروس ها دارای 2 نوع یا بیشتر می باشند که معمولا یا Antivirus هستند با Internet Security.

شاید بپرسید تفاوت این دو در چیست ؟ در نسخه Antivirus امکان چک کردن اینترنت وجود ندارد . یعنی اگر از اینترنت استفاده می کنید این نسخه نیاز شما را برآورده نمی کند و حتما باید نسخه Internet Security را خریداری کنید که شامل تمام موارد امنیتی مثل چک کردن ایمیل ، سایتهای مختلف ، فایل هایی که دانلود می کنید و ... باشد .

1. آنتی ویروس کاسپر اسکی 2014 را اجرا کنید . همانطور که مشاهده می کنید شکل ظاهری صفحه اصلی تقریبا شبیه ورژن های قبلی می باشد . بدلیل اینکه من کاسپر را بر روی ویندوز مجازی نصب کرده ام و امکان آبدیت کردن نرم افزار وجود ندارد ، آیکون برنامه به شکل قرمز می باشد که در اصل این رنگ باید سبز باشد .

1 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

2. کاسپر از 9 قسمت کلی تشکیل شده است .
Scan:مربوط به ویروس یابی سیستم عامل می باشد .
Update : بروزرسانی دیتا بیس برنامه از طریق اینترنت .
Safe Mony : خرید امن اینترنتی
Reports : گزارش گیری
Parental Control : کنترل والدین
Network Monitor : مانیتورینگ شبکه
Quarantine : محلی که فایل های مخرب در آن نگه داشته می شود .
Tools:برنامه های جانبی
Application Control : کنترل برنامه های نصب شده .

 

2 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

 

بروزرسانی آنتی ویروس KasperSky
آنتی ویروس بدون بروز رسانی هیچ فایده ای ندارد . اگر آنتی ویروس بر روی ویندوز شما نصب باشد ولی دائم بروز رسانی نشود هیچ فایده ای ندارد و به راحتی ویندوز شما دچار مشکل می شود . در اولین قدم بعد از نصب نرم افزار باید دیتا بیس برنامه را بروز کنید . برای انجام اینکار بر روی کلید Update کلیک کرده و با فشردن کلید Run Update اجاز بدهید آنتی ویروس برای بار اول ، دقت داشته باشید که فقط برای بار اول دیتا بیسش بروز شود . برای بارهای بعدی اگر به اینترنت متصل باشید ، به صورت اتوماتیک آنتی ویروس بروز می شود .

3 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

4 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

5 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

جستجوی ویروس با آنتی ویروس KasperSky
بعد از بروز رسانی می توانید سیستم را مورد بررسی قرار بدهید که آیا ویروس یا بدافزار بر روی آن وجود دارد یا خیر ؟ برای انجام اینکار کافیست بر روی کلید Scan کلیک کنید . این قسمت هم همانند نود 32 دارای 4 گزینه می باشد . پیشنهاد میکنم اسکن را برابر با Full Scan که به صورت پیش فرض وجود دارد قرار داده و بر روی کلید Run Scan کلیک کنید .
دقت داشته باشید که ویروس ها به صورت پیش فرض از طریق نرم افزار غیر فعال می شود و نیازی به پاک کردن دستی ویروس وجود دارد مگر اینکه کاسپر ویروس را در فایل سیستمی پیدا کند و به شما اخطار میدهد که اگر این ویروس را پاک کنید ممکن است برای ویندوز مشکلاتی ایجاد شود . به همین دلیل است که بعضی از کاربران همیشه با یک سری پیغام ثابت روبرو هستند و فکر می کنند که سیستمشان هنوز ویروس دارد . بهتر است در این گونه مواقع ویروس را قرنطینه کنید

6 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

7 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

8 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

9 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

 

بخش Safe Money بدلیل کاربردی نبودن توضیح داده نمی شود .
گزارش گیری با آنتی ویروس KasperSky

بخشی در کاسپر وجود دارد با نام Reports که بوسیله آن می توانید یک گزارش کامل از عملکرد آنتی ویروس بگیرید . گزارشی در مورد تاریخ بروز رسانی دیتا بیس ، اسکن کردن سیستم در تاریخ های مشخص و .... که می تواند برای کاربر مفید باشد . برای مشاهده این بخش بر روی کلید Reports کلیک کرده و گزارش را بر حسب هفته یا ماه مشاهده کنید

10 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

11 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

 

کنترل والدین با آنتی ویروس KasperSky

این قسمت در ویندوز هم وجود دارد و آموزش آن را می توانید در سایت مشاهده کنید . با استفاده از این گزینه می توانید کنترل بیشتری بر روی حساب های کاربری ویندوزتان داشته باشید . اگر شما مدیر سیستم هستید و می خواهید از این قسمت استفاده کنید باید برای بار اول یک رمز عبور در کادرهای مشخص شده ای که در تصویر زیر مشاهده می کنید وارد کنید تا دسترسی بقیه حساب های کاربری به این قسمت محدود شود .

Parental Control را انتخاب کنید .

12 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

 

یک صفحه همانند تصویر زیر باز می شود . یک رمز عبور در 2 کادر تایپ کرده و کلید Continue را انتخاب کنید .  در صفحه بعدی بر روی کلید Create Password کلیک کنید

13 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

14 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

 

 

همانطور که مشاهده می کنید حساب های کاربری نمایش داده می شود . این تنظیمات بهتر است با ویندوز انجام شود نه با آنتی ویروس زیرا ممکن است در صورت بروز مشکل برای آنتی ویروس کاسپر حساب های کاربری با مشکل روبرو شوند . به همین دلیل توضیحات این قسمت را تا به همین جا به پایان میرسانم.

15 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

 

مانیتورینگ سیستم عامل با Network Monitor
این بخش به شما امکان نظارت بر فعالیت های شبکه ای را می دهد و ابزار بسیار کارایی برای گیر انداختن برنامه ها و بدافزارهایی است که در حال انتقال بدون اجازه اطلاعات از طریق اینترنت می باشند .دقت داشته باشید که اگر می خواهید از امکانات ریموت دسکتاپ استفاده کنید ، به صورت پیش فرض بعد از نصب نرم افزار پورت ریموت دسکتاپ بر روی سیستم بسته می شود .بدلیل اینکه بر روی سیستم من بد افزاری نصب نیست به درستی نمی توانم کاربرد این قسمت را برای شما توضیح بدهم ولی بعضی از ویژگیهای آن را به اختصار شرح میدهم .
هر برنامه ای که در حال تبادل اطلاعات ( ورودی و خروجی ) از طریق اینترنت باشد در پنجره  Network Monitor و تب Network activity قابل مشاهده است و می توانید تغییرات مورد نظر خود را روی آنها اعمال کنید . برای مسدود کردن برنامه هایی که فکر می کنید شاید سیستم عامل و امنیت سیستم شما را دچار مشکل کند می توانید با استفاده از گزینه Block برنامه را به صورت دستی مسدود کنید . روش انجام اینکار بسیار ساده می باشد.

به قسمت Network activity رفته و برنامه ای که قصد مسدود کردن آن را دارید انتخاب کنید . بر روی برنامه مورد نظر کلیک راست کرده گزینه Application network rules را انتخاب کنید .
به سربرگ Network rules رفته و بر روی کلید Add کلیک کنید .
کافیست از لیست کشویی Action گزینه Block را انتخاب کنید . به همین راحتی برنامه مورد نظر مسدود می شود .

16 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

17 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

18 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

19 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

 

 

معرفی بخش Quarantine

تمام آنتی ویروس ها دارای بخشی می باشند با نام Quarantine . گاهی اوقات آنتی ویروس ها به سالم یا مخرب بودن یک فایل شک می کنند . و یا اینکه طبق تنظیمات و سیاست های تعریف شده توسط کاربر عمل کرده و فایل مشکوک را قرنطینه می کنند . اگر فایلی قرنطینه شده باشد می توانید به بخش Quarantine مراجعه کرده و به این فایل دسترسی پیدا کنید و سپس آن را از حالت قرنطینه بیرون بیاورید و یا اینکه کلا حذف کنید .

20 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

 

معرفی ابزارهای KasperSky

5 ابزار در این قسمت وجود دارد .

ابزار اول vulnerability scan نام دارد همانطور که قبلاً گفته شد برای اسکن کردن نقاط آسیب پذیر ویندوز و برنامه های نصب شده بکار می رود که در این قسمت می توان تنظیمات مربوط به آن را انجام داد. که مشابه قسمت های قبل است

Kaspersky Rescue disk : دیسک نجات کسپرسکی که در مواقع بحرانی به کمک شما می آید . در صورتی که سیستم یکی از دوستان تان به شدت آلوده به بدافزار باشد و امکان نصب هیچگونه آنتی ویروس و یا سایر نرم افزارهای امنیتی هم نباشد ، تنها گزینه ای که باقی می ماند ، استفاده از دیسک نجات است . این دیسک نجات می تواند یک فلش درایو یا یک سی دی باشد . بعد از ساخت دیسک نجات ، می توانید سیستم را با استفاده از آن بالا بیاورید و قبل از اجرای سیستم عامل ، یک اسکن کامل داشته باشید و بدافزارها را حذف کنید . اما چرا قبل از بالا آمدن سیستم عامل ؟ چون اکثر بدافزارها بعد از بارگزاری ویندوز شروع به فعالیت می کنند و پس از بارگزاری نیز پاکسازی آنها مشکل خواهد بود . اما قبل از بارگزاری ویندوز می توان به راحتی از شرشان خلاص شد .
بعد از اتصال فلش دیسک یا قرار دادن سی دی ، می توانید با کلیک بر روی دکمه Create اقدام به ساخت دیسک نجات کنید . البته لازم به ذکر است که برای ساخت این دیسک نجات باید فایل ISO مربوط به آن را از طریق اینترنت دریافت کنید ( حجم فایل حدود ۲۶۵ مگابایت – در زمان نوشته شدن این مطلب ) . لینک صفحه دانلود این فایل هم در پایان مطلب قرار داده شده است .
نکته : در صورتی که دیسک نجات خود را بر روی فلش درایو ساختید ، باید هنگام ریست کامپیوتر به منوی بوت سیستم رفته و بوت را روی USB Drive قرار دهید .

Microsoft Windows Troubleshooting : هنگامی که یک بدافزار به سیستم شما حمله می کند ، تغییرات مخربی را در تنظیمات ویندوز ایجاد می کند که گاها باعث وارد آمدن آسیب به برخی بخش های ویندوز نیز خواهد شد .
این قسمت به همین منظور ایجاد شده است تا بتواند مشکلات ویندوز که توسط بدافزارها ایجاد شده اند را پیدا کرده و تعمیر کند . روی دکمه Start کلیک کنید تا بررسی کسپرسکی شروع شود .

Privacy Cleaner : همانطور که از نام این بخش پیداست ، با استفاده از آن می توانید اطلاعاتی که مربوط به حریم خصوصی تان می شود را پاکسازی کنید . به عنوان مثال تمام فایل هایی را که قبلا باز کرده اید ، کوکی ها ، حافظه موقت ، گزارش ها و دیگر اطلاعات . در واقع پاک کردن تمام ردپای های به جا مانده از شما .

Browser Configuration : این ابزار تنها مربوط به مرورگر اینترنت اکسپلورر می شود . در واقع این ابزار تمامی تنظیمات اینترنت اکسپلورر را از نقطه نظر امنیتی بررسی می کند و در پایان راهکارهای خود را به منظور افزایش امنیت در این مرورگر به شما ارائه خواهد داد .

21 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

22 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

تنظیمات مربوط به Settings که به صورت مختصر بخش های مهم آن را آموزش میدهم .
بر روی پبوند settings کلیک کنید .
در تب General اولین گزینه، گزینه Enable protection می باشد که اگر تیک مربوط به آن را بردارید قسمت محافظتی آنتی ویروس غیر فعال میشود که توصیه میشود هیچ وقت این کار را انجام ندهید.

23 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

24 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

 

در قسمت Autorun  میتوانید با برداشتن تیکLaunch Kaspersky internet security at computer startup و راه اندازی مجدد کامپیوتر از اجرای Kaspersky در هنگام بالا آمدن ویندوز جلوگیری کنید که توصیه میشود این کار انجام نشود مگر در مواقع ضروری

25 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

 

مورد بعدی از تب Protection center  ، گزینه file Antivirus می باشد که وقتی روی آن کلیک کنید پنجره تنظیمات مربوطه به آن باز میشود.
بعد از اینکه پنجره باز شد در قسمت اول اگر گزینه Enable File Antivirus را برابر با oFF (کلید کشویی)قسمت فایل آنتی ویروس برنامه را غیر فعال می کنید. با این کار هر فایلی بر روی سیستم اگر جابجا شودتوسط آنتی ویروس بررسی نخواهد شد بنابراین در مواقع عیر ضروری نباید این گزینه را غیر فعال کنید.

26 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

 

در قسمت security level  میتوانید میزان حساسیت آنتی ویروس و تنظیمات پیشرفته آن را انجام دهید.

در قسمت Action on threat detection  چهارگزینه وجود دارد که وقتی آنتی ویروس، ویروس را پیدا کرد آن را گند زدایی می کند، ولی اگر به هر دلیلی نتوانست ویروس را گندزدایی کند آن را پاک یا Delete می کند که پیشنهاد میشود که گزینه disinfect را انتخاب نکنید تا آنتی ویروس بطور خودکار ویروس را پاک کند.

و اگر شما گزینه Select Action Automatically را انتخاب کنید آنتی ویروس در مورد ویروسهای یافت شده بصورت اتوماتیک عمل می کند.

27 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

 

 

Network Attack blocker مربوط به تنظیمات حملات شبکه ای می باشد منظور از حملات شبکه ای این است که فرض کنیم درداخل یک سازمان که دارای چندین کامپیوتر می باشدیکی از این کامپیوترها مداوم به دیگر کامپیوترها حمله بکندوکارکردآن ها رادچاراختلال بکند.که وقتی این قسمت برنامه فعال باشد با این حمله مقابله میکند.

39 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

 

یک گزینه مهم دیگر که در این قسمت وجود دارد گزینه add the attacking computer to the list of blocked computer for 60 min  نام دارد که اگر این گزینه فعال باشد کامپیوتری که مدام در حال حمله کردن می باشد را به مدت 60 دقیقه block می کند و اجازه هیچ کاری را به آن نمی دهد که این زمان قابل تغییر می باشد.

40 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

 

گزینه  Im Antivirus تنظیمات امنیتی مربوط به برنامه های مسنجر اینترنتی مثل Yahoo messenger  یا google talk و ... را شامل میشود.

34 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

 

گزینه مهم بعدی  mail Antivirus است که مربوط به تنظیمات بررسی ایمیلها می باشد. تنظیمات آن شبیه به File Antivirus است با این تفاوت که mail Antivirus مربوط به ایمیل ها می باشد.

28 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

 

گزینه بعدی Web Antivirus نام دارد که تنظیمات مربوط به صفحات وب را شامل میشود که صفحه تنظیمات آن مشابه گزینه های بالا میشود با این تفاوت که در قسمت Action on Threat defection  می توان تنظیم کرد که اگر صفحه وبی دارای ویروس بود چطوری عمل کند آیا بصورت اتوماتیک عمل کند یا اینکه بصورت دستی از شما سوال بپرسد که می خواهید آن را بلاک کنید یا نه آن را مجاز بشناسد و مشکلی با آن نداشته باشد.

با زدن گزینه Advanced Settings و رفتن به سربرگ Configure trusted web pages میتوانید با واردن کردن اسم سایت های مورد نظر آنها را برای برنامه مجاز کنید که اگر تا الان برنامه اجازه وارد شدن به آنها را نمی داد (به دلیل مشوک بودن سایت )از الان آنها را مجاز بشناسد و آنها را بلاک نکند که توصیه میشود سایتهایی که حاوی بدافزار میباشند را برای برنامه مجاز نکنید زیرا عملی خطرناک است.

29 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

30 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

31 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

32 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

33 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

 

Firewall یا دیواره آتش نام دارد که یکی از مهترین قسمت ها می باشد. که در آن میتوانید IP سیستم خود را مشاهده فرمایید و همچنین لیست برنامه هایی که به اینترنت وصل می شوند تا به سرور خود کانکت شوند را مشاهده فرمایید .
بر روی برنامه مورد نظر رفته و با زدن دکمه Allow ارتباط آن را مجاز کنید و یا با زدن دکمه Block جلوی دسترسی آن به سرور خود و اینترنت را بگیرید.

37 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

38 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

گزینه system watcher  تنظیمات مربوط به جاسوس افزار maleware  ها را شامل میشود و تمامی فعالیتهای سیستم را برای پیشگیری از بروز خطر زیر نظر دارد.تنظیمات این قسمت را تغییر ندهید

35 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

Anti spam که مربوط به تنظیمات spam یا هرزنامه ایمیل های دارای ویروس و خطرناکی هستند که به تعداد زیاد به ایمیل یک نفر ارسال می شوند به طوری که ایمیل طرف مورد نظر را تحت کنترل خود می گیرند که وقتی این گزینه برنامه فعال باشد برنامه جلوی این گونه حملات را می گیرد. عملکرد این گزینه در اواخر سال میلادی بیشتر نمایان میشود که اینگونه حملات به  دلیل تعطیلات بیشتر میشود.

41 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

گزینه بعدی Computer Scan می باشد.
تنظیمات مربوط به security Level را تغییر ندهید . این تنظیمات مربوط به حساسیت اسکن ویروس ها می باشد .
در قسمت Action on theart detection همانطور که در قسمت file Anti virus در توضیحات قبلی به آن اشاره کرده ام می توانیم یک سری تغییرات اعمال کنید .
قسمت Scan removable drives on connection نشان دهنده این است که هنگامی که شما یک دستگاه مثل کول دیسک یا هارد اکسترنال را به سیستم وصل می کنید چه عکس العملی از خود نشان دهد و نحوه ویروس یابی آن چگونه باشد که بطور پیش فرض روی گزینه Prompt for action می باشد که در هنگام اتصال از شما می پرسد که چه نوع اسکنی را می خواهید انجام دهید. اگر این گزینه را به full scan تغییر دهید پس از نصب کل درایو مورد نظر شما را ویروس یابی می کند و اگر آن را روی Qick scan بگذارید فقط نقاط حساس را ویروس یابی می کند و اگر Do not scan را بزنید پس از نصب درایو هیچ گونه ویروس یابی انجام نمیشود.

42 آموزش-کار-با-آنتی-ویروس-اینترنت-سکیوریتی-کاسپر-Kaspersky

 


آخرین بروز رسانیچهارشنبه, 11 شهریور 1394 13:25

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

0 #1 canais de variedades 1397-08-25 01:19
Olá ! Alguém em meu Myspace grupo compartilhou este local conosco por isso vim Dê
uma olhada . Eu sou definitivamente desfrutando as informações.

Eu sou bookmarking e vai ser twittar isto para os meus
seguidores! Fantástico e excelente design e estilo .
نقل قول کردن

آخرین مطالب آموزشی

«
  • 1
  • 2
  • 3
»