آموزش رمز نگاری ایمیل در اوت لوک

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

اوت لوک یکی از محبوب ترین نرم افزارهای ارسال و دریافت ایمیل بین کاربران معمولی ، متخصصان و کسب و کارهای تجاری می باشد که هر کدام به نحوی از این برنامه استفاده می کنند . در بعضی از مواقع نیاز هست ایمیل های حساس یا اسناد محرمانه ای را برای یک گیرنده خاص ارسال کنید ، از طرفی این نگرانی را داشته باشید که فقط گیرنده دسترسی به ایمیل ارسال شده داشته باشد .


مطمئنا تمام سرویس های ایمیل برای رمزنگاری اطلاعات و ارسال ایمیل از SSL/TLS که یک روش امن و مطمئن هست استفاده می کنند . این روش امن همیشه کار ساز نیست زیرا فقط زمانی می توانید از این قابلیت استفاده کنید که ارسال ایمیل ها از طریق اینترنت انجام شود .
بعضی مواقع ایمیل در صندوق پستی شما وجود دارد و ممکن است فردی بدون اجازه به آن دسترسی پیدا کند .  

بسیار خوب ، اگر بخواهید ایمیل ارسالی فقط توسط یک فرد خاص باز شود ، می توانید از روش رمز گذاری GPG (GNU Privacy Gaurd) کمک بگیرید . GPG این امکان را در اختیار شما قرار میدهد که فایل و ایمیل های ارسالی را طوری رمزگذاری کنید که فقط یک گیرنده خاص بتواند به آن دسترسی داشته باشد .

آموزش رمز نگاری ایمیل در اوت لوک

برای رمز نگاری ایمیل در اوت لوک نیاز به یک نرم افزار رایگان به نام Gpg4win است که از OpenPGP پشتیبانی کند . از طریق این لینک نرم افزار Gpg4win را همانند سایر برنامه ها انلود و نصب کنید .  

1 آموزش رمز نگاری ایمیل در اوت لوک

بعد از نصب در منوی استارت دستور “Kleopatra” را تایپ کرده تا برنامه اجرا شود .

2 آموزش رمز نگاری ایمیل در اوت لوک

بعد از باز کردن برنامه Kleopatra ا منوی “File,” گزینه “New Certificate.” را انتخاب کنید .

3 آموزش رمز نگاری ایمیل در اوت لوک

در پنجره بعدی گزینه “Create a personal OpenPGP key pair” را انتخاب کرده و بر روی کلید “Next” کلیک کنید .  

4 آموزش رمز نگاری ایمیل در اوت لوک

در اینجا ، نام و ایمیل معتبر خودتان در در دو کادر مشخص شده وارد کنید . دقت داشته باشید حتما ایمیلی را وارد کنید که همیشه به آن دسترسی داشته و معتبر باشد .

5 آموزش رمز نگاری ایمیل در اوت لوک

در پنجره بعدی برای ایجاد یک کلید معتبر برای استفاده از برنامه بر روی گزینه  “Create Key” کلیک کنید . دقت داشته باشید رمز عبوری را وارد کنید که همیشه از آن استفاده می کنید

6 آموزش رمز نگاری ایمیل در اوت لوک

یک رمز عبور قوی در کادر وارد کرده و بر روی کلید “OK” کلیک کنید . دقت داشته باشید رمز عبور باید به صورت یکسان یا مشابه در دو کادر وارد شود .

7 آموزش رمز نگاری ایمیل در اوت لوک

بعد از کلیک بر روی “OK” کلید عمومی و خصوصی شما ساخته می شود . حتما بر روی گزینه “Make a Backup Of Your Key Pair”  کلیک کرده و رمز عبور بازیابی را در یک فایل متنی ذخیره کنید تا در صورتیکه با مشکل مواجه شدید بتوانید برای باز کردن برنامه از آن کمک بگیرید

8 آموزش رمز نگاری ایمیل در اوت لوک

کلید عمومی : شما به دو صورت می توانید ایمیل را رمز نگاری کنید که روش اول ساخت کلید به صورت عمومی می باشد . در این روش امکان این وجود دارد که رمز را در اختیار دیگران نیز قرار بدهید .

کلید خصوصی : در این روش رمز گذاری ایمیل باعث می شود فقط گیرنده از طریق کد بتواند ایمیل را باز کند . در این روش حتما باید گیرنده نامه کلید خصوصی را برای بازگشایی داشته باشد .

حالا باید یک کد ایجاد کنیم .بالای صفحه بر روی گزینه  “Export Certificate” کلیک کنید .

مقصد را مشخص کرده و بر روی دکمه SAVE کلیک نمایید . به طور پیش فرض شناسه ی فایل اسم فایل در نظر گرفته می شود . شما می توانید آن را تغییر دهید .

1

زمانیکه فایل را استخراج و ذخیره کردید می توانید هر طور که تمایل دارید آن را به اشتراک عموم قرار دهید . اگر تمایل دارید می توانید آن را در فروم ها قرار داده و یا بر روی وب سایتتان بگذارید .
همانطور که قبلا اشاره شد اگر شما می خواهید که یک ایمیل رمز گذاری شده را بفرستید باید از ویژگی public key برای رمز گذاری ایمیل استفاده نمایید . قبل از انجام این کار شما باید public key گیرنده خود را وارد نمایید .

برای این کار از فرد مقابل خود باید بخواهید که public key خود را برای شما بفرستد و آن را دانلود نمایید . در پنچره Kleopatra بر روی Import Certificate کلیک نمایید . حال باید به مسیر certificate مورد نظر و دانلود شده رفته و آن را انتخاب نمایید .

2

انجام مراحل بالا باعث وارد شدن public key می شود . قبل از این که بخواهید از آن استفاده نمایید شما باید از صحت آن اطمینان حاصل نمایید . برای این کار در منوی اصلی به زبانه Imported Certificates بروید . سپس بر روی certificate که آن را وارد کرده اید کلیک راست کرده و گزینه  Change Owner Trust را انتخاب نمایید .

3

حال در پنچره باز شده گزینه I believe checks are very accurate را به حالت انتخاب در آورده و سپس بر روی گزینه ok کلیک نمایید .

4

مجدد بر روی certificate مورد نظر خود کلیک راست کرده و گزینه Certify Certificate را انتخاب نمایید .

5

در مرحله بعد دو تا چک باکس مورد نظر را به حالت انتخاب در آورده و سپس گزینه Next را انتخاب نمایید .

6

در ادامه گزینه Certify only for myself را به حالت انتخاب شده در بیاورید و بر روی گزینه Certify کلیک نمایید .

7

در مرحله بعد , از شما رمز عبوری را می خواهد که  شما در هنگام ایجاد  key pair وارد کرده اید . رمز عبور را مجدد وارد کرده و بر روی گزینه Ok کلیک نمایید .

8

شما در ادامه پنچره تاییدیه را مشاهده خواهید کرد . بر روی گزینه Finish کلیک کرده تا پنچره مورد نظر بسته شود .

9

زمانی که شما مراحل وارد کردن public key را انجام می دهید . شما می توانید از آن برای رمز گذاری ایمیل خود برای یک کاربر خاص Outlook استفاده نمایید .
برای رمز گذاری ایمیل برنامه Outlook را باز کرده و یک ایمیل جدید را همانند گذشته ایجاد نمایید . بعد از ایجاد ایمیل به زبانه GpgOL رفته و سپس گزینه Encrypt را انتخاب نمایید .


10

به محض انجام دادن مراحل بالا اگر public key ایمیل آدرس مورد نظر را داشته باشید Gpg4win ایمیل شما را رمز گذاری می کند . زمانیکه ایمیل شما رمز گذاری شد چیزی مشابه تصویر پایین می شود . شما با کلید واژه شخص مقابل خود می توانید ایمیل مورد نظر را رمز گشایی نمایید .

11

اگر شخصی ایمیل رمز گذاری شده ای با public key شما برای شما فرستاد . Outlook به شما اطلاع می دهد که برای رمز گشایی باید رمز عبور را وارد نمایید . کافیست رمز عبور را وارد کرده و بر روی ok  کلیک نمایید .

12

اگر همه چیز به درستی پیش برود شما ایمیل رمز گشایی شده را مشاهده خواهید کرد .

13

از طریق مراحل بالا می توانید به سادگی با حساب Outlook یک ایمیل رمز گذاری شده را دریافت و یا ارسال نمایید و هیچ گاه مسائل خصوصی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید .

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

0 #1 حسن ضرابی 1396-02-01 03:40
با سلام و خسته نباشید
از این آموزش بسیار عالی ممنونم خیلی لطف کردید
بسیار عالی بود
نقل قول کردن

آخرین مطالب آموزشی

«
  • 1
  • 2
  • 3
»
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا