Logo
چاپ این صفحه

دسترسی به ابزارهای اتوکد

ویژه دسترسی به ابزارهای اتوکد

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

در این بخش به نحوه دسترسی به ابزارهای اتوکد می پردازیم:
اتوکد یکی از نرم افزارهای قدرتمند ترسیم هستش که حجم عظیمی از ابزارهای مختلف ترسیم را در اختیار کاربر قرار میدهد که دسترسی به این ابزارها و دستورات به طریق های مختلفی امکان پذیر است.
روش اول دسترسی از طریق نوار Ribbon هستش که این نوار دارای زبانه های مختلفی است که دستورات و ابزارها را بر اساس عملکردشون تقسیم کرده است .

دسترسی به ابزارهای اتوکد 1

شما با کلیک بر روی زبانه ی مورد نظر شاهد نمایش دستورات آن زبانه خواهید بود و می توانید با کلیک بر روی دستور مورد نظر آن را اجرا کنید.
برای مثال در تصویر پایین از زبانه Home دستور Line را انتخاب میکنیم.

دسترسی به ابزارهای اتوکد 2

در مبحث قبل به منوی مخفی Panel پرداختیم.این منو دستورات کم کاربرد را برای جلوگیری از شلوغی Panel مخفی میکند که برای دسترسی به آن باید بر روی پیکان کنار اسم پنل کلیک کنیم ولی بعد از هر بار استفاده این منو دوباره به حالت مخفی در می آید.برای جلو گیری از مخفی شدن دوباره بعد از باز کردن منوی مخفی با کلیک بر روی سنجاقی که در پایین سمت چپ منوی مخفی قرار گرفته(Pin)  منوی مخفی را به حالت ثابت در بیاریم.مجدد میتوان با کلیک بر روی سنجاق مورد نظر Panel را به حالت اول باز گردانیم.
 

دسترسی به ابزارهای اتوکد 3

روش دوم دسترسی به ابزار مورد نظر از طریق Quick access است.
در مبحث گذشته به شخصی سازی نوار Quick access اشاره کردیم.در گوشی راست این نوار با کلیک بر روی پیکان یک منو باز میشود که با انتخاب هر کدام از زیر مجموعه  این منو ابزار مورد نظر به این نوار اضافه و یا برداشته میشود.
برای مثال من گزینه Match Properties را به Quick access اضافه میکنم.

دسترسی به ابزارهای اتوکد 4


 همانطور که مشاهده میکنید این ابزار به نوار مربوطه اضافه میشود.


دسترسی به ابزارهای اتوکد 5 

از طریق دیگری میتوان در نوار Ribbon بر روی ابزار مورد نظر کلیک راست کرده و بر گزینه Add to Quick Access Toolbar کلیک کنیم.مشاهده میکنیم که ابزار مورد نظر به نوار Quick Access اضافه میشود که در صورت جابجایی در زبانه های Ribbon ابزار مورد نظر در Quick access ثابت می ماند.
برای مثال از ابزار Line در نوار Ribbon استفاده میکنیم.
 
دسترسی به ابزارهای اتوکد 6

 دسترسی به ابزارهای اتوکد 7

برای حذف ابزار ها از Quick Access کافیست در نوار مربوطه بر روی ابزار مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Remove from Quick Access Toolbar را انتخاب کنیم.


دسترسی به ابزارهای اتوکد 8 

روش سوم دسترسی به ابزار در Application Menu .
در سمت راست بالای Application Menu با تایپ دستور مورد نظر و یا قسمتی از دستور و یا تعریف دستور در کادر جستجو  لیستی از دستورهای مورد نظر نمایش داده میشود.که با انتخاب و کلیک کردن بر روی دستور به آن دسترسی پیدا می کنیم.
به عنوان مثال از دستور Line استفاده میکنیم.
 
 

دسترسی به ابزارهای اتوکد 9

دسترسی به ابزارهای اتوکد 10


همانطور که مشاهده میکنید با تایپ دستور Line فهرستی از ابزارهایی که به نوعی مرتبط با رسم خط (Line) هستند به نمایش در می آیند که با انتخاب دستور مورد نظر به آن دسترسی پیدا میکنیم.

در جلوی هر دستور مسیر دسترسی به ابزار مورد نظر در نرم افزار نیز به نمایش در می آید که ابزار مورد نظر در کدام زبانه و در کدام پنل قرار گرفته است.


دسترسی به ابزارهای اتوکد 11 
 
روش چهارم تایپ دستور مورد نظر در Command Line یا خط فرمان است.
با تایپ دستور در خط فرمان و انتخاب آن با کلید Enter و یا Space در صفحه کلید و یا کلیک چپ میتوان به دستور مورد نظر دسترسی پیدا کرد.

دسترسی به ابزارهای اتوکد 12

آخرین بروز رسانیسه شنبه, 18 اسفند 1394 23:05

هر آموزشی بگید تو این کانال هست 

برای به اشتراک گذاشتن مطالب اجازه لازم نیست اما برای کپی کردن از اطلاعات درج منبع لازم است .(کپی برداری از مطالب بدون درج منبع حرام است)
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا