ایجاد جدول با استفاده از Table - آموزش Word 2010

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

7-1 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert

یکی از ابزارهای کاربردی و پر استفاده در نرم افزار آفیس جدول می باشد. شاید نام ابزار  جهت معرفی Table درست نباشد ولی بدلیل کاربردی بودن من نام ابزار را برای ویژگی table بکار برده ام .

با استفاده از ابزار Table به راحتی می توان یک سری خانه برای اطلاعات ایجاد کرد و مطالب را به صورت دقیق در آن قرار داد . جداولی که در ورد ساخته می شود بصورت ساده بوده و امکان کدنویسی همانند نرم افزارهای دیگر این خانواده مثل اکسس و اکسل وجود ندارد .

جداول شکل مرتب تری به پاراگراف ها و قسمت هایی که حتما نیاز به یک طبقه بندی دارد ، میدهد و با استفاده از همین دسته بندی می توان اسناد را طوری چیدمانش را تغییر داد که در درک یک مطلب خاص ، کاربر استفاده کننده راحت تر بتواند به نتیجه برسد .

ایجاد جدول با استفاده از Table :
ایجاد جدول در نرم افزار Word 2010  بسیار ساده می باشد . کافیست بدانید که نیاز به چه جدولی و با چه مقدار عرض و ستون دارید تا طی چند مرحله ساده ، جدول خودتان را ایجاد کنید .
بر روی ابزار Table کلیک کنید تا تنظیمات آن همانند تصویر زیر نمایش داده شود .

7 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert

7-1 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insertموس را بر روی خانه های مربع شکل برده تا یک جدول ایجاد شود . با انتخاب هر مربع یک جدول ایجاد می شود و تعداد سطر ها و ستون ها بستگی به شما دارد .

8 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert

8-1 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert


با کلیک بر روی Insert Table می توانید تعداد سطرها و ستون ها را خودتان تعیین کنید .
در قسمت Table size می توانید تعداد سطر و ستون های خودتان را به صورت دستی وارد کنید .

9 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert

در قسمت Autofit behavior جهت تنظيمات جدول يكي از عبارت ها را انتخاب نماييد:
Fixed column with  :  با انتخاب اين گزينه مي توان از Auto  و يا مقدار عددي براي تنظيم پهناي جدول استفاده كرد، كه اين پهنا با توجه به پهناي محيط چاپ و تقسيم جدول صورت مي گيرد و اندازه پهناي ستون ها به طور ثابت حفظ مي شود.
AutoFit to contents: با انتخاب این گزینه پهنای هر ستون از جدول بر اساس محتویات آن تعیین می‌شود.
نکته: اگر پهنای یک جدول بیش از حد بزرگ شود و در محیط تایپ جا نشود، به طور اتوماتیک متن یا عدد موجود در ستون شکسته و در خط زیرین قرار می‌گیرد.
Autofit to window  : با انتخاب اين گزينه پهناي جدول بر اساس پهناي پنجره تنظيم مي شود و جدول به ستون هايي با عرض يكسان تقسيم مي شود.
Remember dimensions for new tables: با انتخاب این گزینه مقادیری که در بالا انتخاب شده از این به بعد به عنوان پیش فرض انتخاب می‌شود. این گزینه برای تولید چندین جدول با خصوصیات مشترک مناسب می‌باشد.

7-2 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert


با استفاده از draw Table یک مداد فعال می شود که می توانید به صورت دستی جداول را بکشید .این گزینه در انتخاب جداولی که سطر و ستون دقیق ندارد بسیار کاربردی می باشد . 
برای رسم جدول از بخش Table، گزینه‌ Draw Table را انتخاب کنید. در این صورت تصویر یک مداد به جای مکان نما، نشان داده می شود. برای درج جدول ابتدا باید بدنه جدول را رسم کنید. منظور از بدنه، مستطیلی است که با انتخاب ابزار Draw Table ایجاد می کنید.
برای این کار وقتی شکل مداد به جای مکان نما ظاهر شد، در گوشه سمت چپ و بالای نقطه ای که می خواهید جدول را رسم‌ کنید، کلیک کرده و کلیک چپ را تا زمانی که مستطیل را رسم می کنید، نگه دارید.

10 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert

8-2 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert

وقتی گزینه Draw Table را فعال می کنید، یک منوی جدید به اسم Design ظاهر می شود که در این بخش می توان جدول را ویرایش کرد. با گزینه های این بخش، آشنا خواهیم شد.
بعد از استفاده از مداد، و وقتی که کار رسم شما تمام شد، اگر خواستید شکل مکان نما به حالت سابق بازگردد، مجددا بر روی گزینه Draw Table کلیک کنید.
برای تنظیم فاصله ها کافیست بر روی جدول راست کلیک کنید. از گزینه های موجود، گزینه‌ Distribute Rows Evenly را انتخاب کنید.

شما می توانید در داخل هر سلول نیز، خطوطی رسم کنید و برخی از سلول ها را به دو بخش تقسیم کنید، یا از ابتدا جدول را به شکلی که می‌خواهید ترسیم کنید.

8-3 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert

با استفاده از گزینه Pen Color که در سمت چپ ابزار مداد قرار دارد، می توانید رنگ مداد را برای رسم جدول تغییر دهید.

8-4 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert

گاهی لازم است برخی خطوط را در جدول پر رنگ تر از بقیه خطوط مشخص کرد. از قسمت Line Weight می توانید اینکار را انجام بدهید .

8-5 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert

 

 

استفاده از ابزار پاک کن
وقتی که از مداد استفاده می کنید، به طور طبیعی به «پاک‌کن» هم نیاز دارید‍! بخصوص اگر در حال رسم باشید. ابزار پاک کن، درست در کنار ابزار Draw Table قرار دارد. اسم این ابزار Eraser است. با کلیک بر روی این ابزار، علامت مکان نما به شکل یک پاک کن تغییر پیدا می کند و با کلیک بر روی هر کدام از خطوط یا سلول ها، می توان آن ها را پاک کرد.
توجه داشته باشید که پس از استفاده از پاک کن و برای فعال کردن دوباره مکان نما، باید بر روی ابزار پاک کن یکبار دیگر کلیک کنید یا اینکه بر روی نقطه ای سفید از صفحه، دو بار کلیک کنید.

8-6 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert

 

 

رنگ آمیزی سلول ها
برای زیباتر کردن جدول ایجاد شده، گاهی لازم است برخی سلول ها را با رنگ خاصی از سلول های دیگر متمایز کرد. برای این کار ابتدا سلول یا سلول های مورد نظر را انتخاب و سپس از گزینه  Shading رنگ مورد نظرمان را بر روی آن اعمال می کنیم.

8-7 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert

 

 

استفاده از سبک های نمونه
تعدادی سبک نمونه در نرم افزار Word وجود دارد که می توان از آنها برای زیباتر کردن جدول استفاده کرد. این سبک ها در بخش Table Style وجود دارد.با استفاده از گزینه هایی که در سمت چپ سبک های نمونه قرار دارند (Table Style Options)، می توانید تغییراتی در این سبک ها بدهید.
برای تماشای این تغییرات، پس از اعمال یک سبک نمونه به جدول مورد نظرتان، گزینه ها را فعال یا غیر فعال کنید.
به عنوان نمونه، با غیر فعال کردن گزینه Banded Rows، تفکیکی که بین سطرها با رنگ آبی کمرنگ اعمال شده، از بین می رود و پس زمینه جدول سفید می شود.

8-8 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert

 

 

اضافه کردن یک ردیف سلول
با هر کدام از روش هایی که جدول را ایجاد کردیم، می توانیم با استفاده از گزینه هایی جدول را به شکل مورد نظرمان تغییر دهیم.
برای اضافه کردن یک مجموعه سلول در جدول، ابتدا محلی که می خواهیم سلول ها را اضافه کنیم مشخص می کنیم. سپس راست کلیک کرده و:
• برای اضافه کردن یک «سطر» به سطرهای «بالا»، گزینه Insert Rows Above را انتخاب می کنیم.
• برای اضافه کردن یک «سطر» به سطرهای «پایین»، گزینه Insert Rows Below را انتخاب می کنیم.
• برای اضافه کردن یک «ستون» به ستون های «سمت راست»، گزینه Insert Columns to the Right را انتخاب می کنیم.
• برای اضافه کردن یک «ستون» به ستون های «سمت چپ»، گزینه Insert Columns to the Left را انتخاب می کنیم.

9-1 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert

 

پاک کردن سلول ها
برای پاک کردن سلول ها، می توان از دو روش استفاده کرد. روش نخست با استفاده از ابزار پاک کن است که باید به اندازه کافی در رسم و ویرایش جدول ها تسلط داشته باشید، چرا که ممکن است با استفاده از پاک کن، سلول های دیگری را حذف کنید که قصد حذف کردن آنها را نداشته بودید.
در روشی دیگر می توان سلول های مورد نظر را انتخاب کرد و بر روی آن سلول ها راست کلیک کرد و سپس گزینه Delete را انتخاب کرد.
پس از انتخاب گزینه Delete چهار گزینه نشان داده می شود.

• گزینه Shift Cells Left سلول های انتخابی را حذف، و سلول های باقیمانده را به سمت چپ می برد.
• گزینه Shift Cells Up سلول های انتخابی را حذف و سلول های باقیمانده را به بالا می برد.
• گزینه Delete entire rows کل سطر را حذف می کند.
• گزینه Delete entire columns کل ستون را حذف می کند.

9-2 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert

ادغام سلول ها با یکدیگر
برای ادغام سلول ها با یکدیگر ابتدا سلول های مورد نظر را انتخاب و پس از کلیک راست بر روی آنها، گزینه  Merge Cells را انتخاب کنید.

9-3 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert

ویرایش و مرتب سازی داخل سلول ها
یک نکته ای که در طول کار با جدول ها باید به آن توجه داشت این است که هر سلول به طور مجزا فونت، سایز و رنگ خود را می گیرد و اگر تغییری در یک سلول بدهید، سلول های دیگر از آن تغییر تبعیت نمی کنند.
به طور کلی اگر می خواهید همه سلول ها با هم یک سایز، یک فونت و یک رنگ داشته باشند، باید همه آنها را با هم انتخاب کنید و تغییرات مورد نظرتان را بر آنها اعمال کنید.
برای مرتب سازی و نوع قرارگیری متن (راست‌چین، چپ‌چین و وسط چین) نیز همین قانون حاکم است.
در تصویر زیر تمام سلول ها انتخاب و گزینه وسط چین انتخاب شده است.

همانطور که در تصویر بالا می بینید، نوع قرارگیری متن در داخل سلول در ۹ حالت نشان داده شده است. یعنی سه ردیف راست‌چین، چپ‌چین و وسط چین.
در ردیف اول، متن با بالای سلول فاصله کمی پیدا می کند اما با پایین سلول فاصله بیشتری دارد.
در ردیف دوم، با پایین و بالای سلول فاصله یکسانی پیدا می کند (اگر وسط چین را از این ردیف انتخاب کنید، متن دقیقا وسط سلول قرار می گیرد.).
در ردیف سوم، متن با پایین سلول فاصله کمی پیدا می کند اما با بالای سلول فاصله بیشتری دارد.

9-4 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert

عمودی کردن واژه ها در سلول
گاهی نیاز است در یک سلول، واژه را از بالا به پایین نوشت. برای این کار بر روی واژه راست کلیک کرده و گزینه Text Direction را انتخاب می کنیم.برای بازگرداندن متن به حالت افقی، مجددا همین گزینه را انتخاب و این بار بخشی که عبارت Text به صورت افقی نوشته شده را انتخاب می کنیم.

9-5 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert


گزینه Excel Spreadsheet این امکان را می دهد که در محیط اکسل داده های خود را ایجاد کنیم و در انتها در سند ورد خود انتقال دهیم .

11 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert


و در آخر گزینه Quick Tables جداول از پیش ساخته شده اند که می توان از آنها در سند خود استفاده نمود مانند (تقویم)

12 آموزش-Word2010-آموزش-ابزارهای-سربرگ-Insert

آخرین بروز رسانیپنج شنبه, 01 تیر 1396 10:19

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

0 #10 Protolast Review 1397-12-08 04:27
Great information it is actually. My teacher has been awaiting for this update.
نقل قول کردن
0 #9 Derma Parfaite 1397-12-02 20:20
Many thanks for being our lecturer oon this area. I actually enjoyed your own article very much and most of all favored the
way in which you handled the aspect I considered to be controversial.

You are always really kind toards readers really like me and help me in my everyday living.
Thank you.
نقل قول کردن
0 #8 توربورایان 1397-11-30 18:09
تغییر نام دهکده در بازی کلش آو کلنز (Clash of Clans)

ادامه آموزش : b2n.ir/89557
هنوز عضو کانال ما نشدی t.me/.../...

آموزش بکاپ / پشتیبان گرفتن از اطلاعات ویندوز 10 و روش برگرداندن آن

ادامه آموزش b2n.ir/79577
هنوز عضو کانال ما نشدی t.me/.../...
نقل قول کردن
0 #7 توربورایان 1397-11-23 10:56
غیرفعال کردن پیام Joined Telegram در تلگرام

ادامه آموزش : b2n.ir/52875
هنوز عضو کانال ما نشدی t.me/.../...
نقل قول کردن
0 #6 توربورایان 1397-11-21 10:53
دیدن استوری های قبل و بعد در اینستاگرام

لینک آموزش : b2n.ir/59442
لینک تلگرام : t.me/.../...
نقل قول کردن
0 #5 توربورایان 1397-11-16 14:45
عمده فروشی قطعات کامپیوتر (دارای نماد اعتماد دو ستاره )

لینک عضویت در کانال t.me/.../...

لینک وب سایت www.turborayan.com

فروشگاه اینترنتی توربورایان | TurboRayan.Com
نقل قول کردن
0 #4 Genodrive 1397-08-25 18:41
Valuable information. Lucky me I found your website by accident, and I am
shocked why this twist of fate did not came about in advance!

I bookmarked it.
نقل قول کردن
0 #3 Biogenics Ketones 1397-08-23 18:53
As I web site possessor I believe the content matter here is rattling fantastic , appreciate it for your hard work.
You should keep it up forever! Best of luck.
نقل قول کردن
+1 #2 سارا 1395-11-14 17:50
خیلی ممنون از مطلب مفیدتون
نقل قول کردن
+4 #1 سارا 1395-08-19 12:11
عالی عالی ممنون :)
نقل قول کردن

آخرین مطالب آموزشی

«
  • 1
  • 2
  • 3
»
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا