قالب ریسپانسیو چیست و چه کاربردی دارد ؟

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

ریسپانسیوریسپانسیو نامی است که امروزه در بیشتر قالب ها و بالای وب سایت ها آیکون آن را مشاهده می کنید . ریسپانسیو یک نام انگلیسی است که معنی لغوی فارسی آن می شود واکنش گرا . وب سایت واکنش گرا وب سایتی است که خود را سازگار با سایز صفحه نمایش کاربر می  سازد. به دلیل استفاده بسیار از تبلت و مرورگرهای موبایل برای مرور وب طراحان وب مجبور شدند سایت را به گونه ای طراحی نمایند که در صفحه کوچک موبایل به خوبی نمایش داده شود. به همین دلیل از  media queries استفاده شد  تا سایر دستگاه کاربر را مشخص نماید و از تصاویر و صفحه بندی انعطاف پذیر در سایزهای مختلف استفاده شود .

ریسپانسیو کردن قالب ها از سال 2010 آغاز و در سال 2012 تقریبا بین تمام طراحان همه گیر شده است . البته هزینه ریسپانسیو کردن قالب فرق دارد و هزینه ای جداگانه از فرد سفارش دهنده دریافت می شود . دلیل اینکار هم طراحی و تغییر کدهای قالب اصلی است که زمان زیادی می برد  . 
قالب های واکنش گرا این امکان را در اختیار بازدید کننده قرار میدهد تا در هر صفحه نمایشی مثل تبلت ، موبایل و کامپیوتر قالب را یک جور مشاهده کند.
اگر به آمار مشاهده فیس بوک توسط مروگرهای مختلف دقت کرده باشید ، بیشترین آمار باز شدن این صفحه از گوشی همراه و تبلت می باشد . 

برای تست رسپانسیو واکنشگرا می توانید مرورگر خود را ازحالت maximize   خارج کنید و با موس خود صفحه مرور گر را کوچک و بزرگ کنید ، می بینید که سایز صفحه تغییر می کند اما نوشته ها و لینک ها همچنان خوانا هستند و نیازی به zoom in و یا  zoom out  و اسکرول ندارند ، این کار را هم در صفحه اصلی و هم در صفحات داخلی تست کنید

نتیجه گیری :
اگر به دنبال افزایش آمار بازدید وب سایت خودتان می باشید ناگزیر باید قالب را ریسپانسیو کنید تا در هر صفحه نمایشی سایت به درستی نمایش داده شود .

آخرین بروز رسانیپنج شنبه, 28 خرداد 1394 18:27

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب آموزشی

«
  • 1
  • 2
  • 3
»
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا