بنر بالای مطالب

banner

آموزش ساخت پارتیشن جدید از طریق دستورات CMD

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

4 آموزش ساخت پارتیشن جدید از طریق دستورات CMD

با یکی دیگر از مقالات سایت آسارایان با عنوان اموزش ساخت پارتیشن جدید از طریق دستورات CMD در خدمت شما هستم .شاید شما هم مثل بنده دوست داشته باشید خارج ازمحیط گرافیکی ویندوز با استفاده از یکسری از دستورات یک پارتیشن جدید ایجاد کنید .
در CMD دستوری وجود دارد با عنوان create partition ؟ که به راحتی می توانید یک پارتیشن Logical یا primary ایجاد کنید .البته این دستور باید با استفاده از یکسری دستورات دیگر در قبل و بعد خود به نتیجه برسد ولی کلیت آن همین دستور می باشد . در ادامه به شما آموزش میدهم که طی پنج مرحله یک پارتیشن با حجم دلخواه ایجاد کنید بدون اینکه وارد بخش Disk managment شده یا از نرم افزارهای جانبی استفاده کنید . سعی کنید هنگام انجام این تمرین دقت کنید که مشکلی برای اطلاعات شما بوجود نیاید . با من همراه باشید  . 

1. برای شروع بهتر است از کلیدهای ترکیبی پنجره + R یا تایپ مستقیم دستور CMDدر کادر منوی استارت کمک بگیرید تا صفحه Command Prompet همانند تصویر زیر نمایش داده شود .  وقتی کلیدهای ترکیبی پنجره + R را از طریق کیبورد میفشارید پنجره Run باز می شود که باید دستور CMD را تایپ و بر روی کلید اینتر کلیک کنید .

ابتدا باید دستور diskpart  را در خط فرمان تایپ کنید ولی شاید قبل از انجام اینکار بخواهید بدایند کاربرد این دستور چیست ؟ برنامه Diskpart يک مفسر سطر فرماني طراحي شده به عنوان يک وسيله مديريت ديسک است. Diskpart از جنبه هاي مختلف به برنامه خدماتي FDISK ويندوز 98 شباهت دارد، اما قدرتمندتر و انعطاف پذيرتر است. Diskpart مي تواند براي ديسک سخت پارتيشنبسازد، پارتيشن هاي موجود را حذف کند، و پارتيشن هاي موجود را تغيير اندازه بدهد. همچنين، به ديسک ها مي تواند حرف نماينده اختصاص بدهد، و تعدادي از تکاليف ديگر پيکربندي ديسک را انجام بدهد، اما در اين مقاله، توجه ما به ساخت و مديريت پارتيشن ها است. احتياط: براي اهداف آموزشي فقط ديسک سختي را به کار بگيريد که حاوي داده هاي مهم نيست.

دستور diskpart را همانند تصویر زیر تایپ کرده و بر روی کلید اینتر کلیک کنید .

1 آموزش ساخت پارتیشن جدید از طریق دستورات CMD

 

2. سپس باید لیست هارد دیسک های نصب شده بر روی سیستمتان را با استفاده از دستور list disk مشاهده کنید . دستور list disk را تایپ کرده و بر روی کلید اینتر کلیک کنید .

2 آموزش ساخت پارتیشن جدید از طریق دستورات CMD

 

3. سپس باید با استفاده از دستور select disk مشخص کنید که از کدام یک از هاردیسک هایتان می خواهید یک مقدار فضا جدا کنید . من 2 هارد دیسک دارم و میخواهیم از شماره 1 مقداری را جدا کنم  .

3 آموزش ساخت پارتیشن جدید از طریق دستورات CMD

 

4. حالا با استفاده از دستور create partition یک پارتیشن ایجاد میکنم . برای اختصاص دادن یک فضا به پارتیشنی که قصد ایجاد آن را دارید باید از size استفاده کنید . به عنوان مثال create partition primary size=4098

4 آموزش ساخت پارتیشن جدید از طریق دستورات CMD

 

به همین سادگی یک پارتیشن ایجاد کردید . برای نامگذاری باید از دستور Assign letter استفاده کنید .

 

آخرین بروز رسانیسه شنبه, 03 شهریور 1394 22:12

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب آموزشی

«
  • 1
  • 2
  • 3
»
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا