آموزش نرم افزار Word 2010 -بخش اول

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

2 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

به درخواست کاربران سایت می خواهم آموزش Word 2010 را به صورت کامل برای شما آماده و در سایت قرار بدهم . اگر فراموش نکرده باشید ورژن 2007 آن در سال 91 به صورت کامل آموزش داده شده است . ولی تفاوت هایی بین این دو ورژن هم از نظر ظاهری و هم از نظر ابزاری بوجود آمده که سعی بر این دارم به صورت کامل تمام قسمت های جدید را معرفی و آموزش بدهم . مباحث آموزشی همانند ورد 2007 می باشد و زیاد تفاوتی ندارد .
من به ترتیب ویژگیهای جدید و کلا تفاوت ورد 2007 با 2010 را توضیح میدهم.
تفاوت‌های آفیس 2010 , 2007 چیست ؟
1. اولین تفاوت که به چشم می آید نوار ابزار برنامه می باشد . در نوار ابزار آفیس 2007 تعداد زیادی Tab وجود داشت و Iconهای زیادی در داخل هر Tab بود که شاید ما هیچ‌وقت با آنها کاری نداشتیم در آفیس 2010 شما می‌توانید با کلیک راست در بالای صفحه تیک مخصوص هر Tab را بردارید و آن را کاملاً حذف کنید.

2. اضافه شدن کلید  انتخاب‌های آفیس (Office Button Option) : این دکمه‌ای که در قسمت بالای سمت چپ آفیس 2007 وجود داشت در آفیس 2010 در قالب یک Tab به نام File وجود دارد، شما در آفیس 2007  درست زمانی که بر روی Office Button کلیک می‌کردید و اگر قصد داشتید انتخاب‌های بیشتری داشته باشید و یا تغییراتی را اعمال کنید بر روی Word Option پائین صفحه کلیک کرده و صفحة جدید باز می‌شود در آفیس 2010 این دسترسی سریع‌تر شده و تنها کافی است بر روی دکمة File کلیک کنید.

3. ویرایش تصویر در Ofiice 2010 بسیار کارآمدتر شده است. حالا شما می‌توانید به تصاویر خود افکت‌های جالبی بدهید، شبیه کارهایی که در نرم‌افزار تخصصی عکس مانند Phobshop انجام می‌دادید. شما می‌توانید یک پیش ‌نمایش یا همان Thummail از تصاویر خود قبل از اجرای افکت بر روی آن داشته باشید تا بهتر بتوانید در مورد افکت انتخابی خود تصمیم‌گیری نمایید.

4. Drag and Drop یا همان بگیر و بنداز : یکی از مشخصه‌های دوست‌داشتنی و جدید در Word2010 اضافه شدن قسمت پیمایش به نحوه بگیر و بنداز (Drag & Drop) می‌باشد البته این امکان یک شبیه نقشه پرونده‌ها یا (Document map) در Word2007 می‌باشد با این تفاوت که Document map فقط به شما یک نمایش از سرصفحه (Header) و بخش‌های پرونده (Section) می‌داد این قسمت جدید به شما امکان می‌دهد متن خود فقط توسط یک بگیر و بنداز ساده به راحتی مرتب کنید.

مشخصه های دیگری نیز وجود دارد که با نام امکانات جدید نرم افزار از آن می توان نام برد ولی اجازه بدهید در حین آموزش با آنها آشنا شوید که کاربردی تر باشد .

در این بخش کمی ابتدا با محیط نرم افزار آشنا می شوید و سعی میکنم کاربردی آموزش را به طرف جلو ببرم . ابتدا سربرگ Home را بررسی و آموزش میدهم و سپس سراغ سربرگ های بعدی میرم . 

1. نرم افزار Word 2010 را اجرا کنید . 

1 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

 

2. همانطور که در تصویر بالا مشاهده کردید شکل ظاهری برنامه تغییر کرده و یک ریبون یا همان نوار ابزار جدید در بالای صفحه مشاهده می شود . وقتی ورد 2010 را باز می کنید ، سند شما از 10 قسمت تشکیل شده است . به تصویر زیر دقت کنید تا توضیحات آن را خدمت شما اعلام کنم .
1. نوار ابزار دسترسی سریع به یک سری از ابزارهایی که همیشه از آن استفاده می کنید همانند ذخیره سند ، برگشت به قبل ، بستن یا هر چیزی که دوست دارید به این قسمت اضافه شود .
2. ریبون یا همان سربرگ های جدید که در توضیحات ابتدایی به آن اشاره کردم که شامل قسمت های مختلفی می باشد و در هر بخش کار خاصی انجام می شود مثلا در ریبون Page Layout تنظیمات مربوط به صفحه و به همین ترتیب در سربرگ های دیگر کارهای بعدی .

3. نا سند ذخیره شده در این بخش نمایش داده می شود

4. محیط سند و جایی که شما باید تایپ خودتان را با استفاده از تنظیماتی که انجام داده اید در آن قسمت متن مورد نظر را وارد یا تایپ کنید . 

5. در بشتر کادرهایی که تنظیمات بیشتری دارد ظاهر می شود و همانند یک لیست کشویی عمل میکند . کافیست بر روی آن کلیک کرده تا تمام ابزارها یا تنظیمات نمایش داده شود .

6. نوار لغزنده که بوسیله آن می توانید صفحه را به پایین یا بالا حرکت بدهید . 

7. در قسمت 7 و 8 شما می توانید نوع نمایش صفحه ، کوچک یا بزرگ کردن سند از نظر ظاهری ، زبان ، تعداد کارکتر و تعداد صفحات را می توانید مشاهده کنید

2 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

 

3. منوی File : با کلیک بر روی این منو دسترسی به تنظیمات اصلی را می توانید در همان صفحه مشاهده کنید . به تصویر زیر دقت کنید . گزینه های صفحه در آموزشها ی بعدی توضیح داده می شود .

 3 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

4 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

 

Save : با کلیک بر روی این گزینه می توانید سند را ذخیره کنید .
Save as : سند را می توانید در محل دلخواه ذخیره کنید .
Open : می توانید با استفاده از این گزینه فایل مورد نظر خودتان را باز کنید .
Close : بستن سند در حال اجرا .
Info : اطلاعاتی از سند مورد نظردر اختیار شما قرار میدهد .
Recent : این گزینه 20 سند به همراه پوشه هایی که باز کرده اید را نمایش میدهد .
New : می توانید یک سند با توجه به نیازتان ایجاد کنید .
Print : تنظیمات مربوط به چاپ صفحه در این قسمت وجود دارد .
Save & Send : اشتراک گذاری اسناد در ایمیل یا اینترنت .
option : تنظیمات کلی در این قسمت وجود دارد .


 4. در سربرگ Home شما 5 قسمت را مشاهده می کنید . با شماره مشخص شده است .
1. کپی ، کات یا بریدن متن و جابجا کردن متن سند از این قسمت امکان پذیر است .
2. تنظیمات مربوط به ظاهر متن  در این قسمت مشخص می شود .
3. تنظیمات مربوط به تراز پارارگراف در این قسمت انجام می شود .
4. نوع متن پاراگراف را می توانید از این قسمت تنظیم کنید .
5. ویرایش متن از این قسمت انجام می شود .

5 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

 

آموش کار با گزینه های ClipBoard :
5. با استفاده از تنظیماتClipBoard می توانید چندین متن انتخابی را هم زمان وارد سند کنید یا جابجا کنید . Office Clipboard محلی است که اطلاعات کپی یا بریده شده در آن ذخیره می شود تا آن های را Paste یا بچسبانید .

6 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

این کادر تا 24 متن کپی و Paste شده را در حافظه نگاه میدارد . به تصویر بالا دقت کنید . بر روی آیکون Clipboard کلیک کنید . مشاهده می کنید که آخرین متنی که کپی کرده ام را نمایش میدهد که با کلیک بر روی آن می توانید متن ذخیره شده را در سند برگردانید

7 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

8 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

 

6. بر روی کلید Paste کلیک کنید  . یک آیکون وجود دارد به شکل جارو . ابزار نقاش قالب بندی
پس از آنکه شما کارهای مربوط به قالب بندی متن و پاراگراف سند خود را انجام دادید می توانید توسط Format Painter یا نقاش قالب بندی این تغییرات را روی سایر پاراگراف ها اعمال کنید،به این طریق که پاراگرافی را که عملیات Formatting را روی آن انجام داده اید را انتخاب کنید سپس بر روی گزینه Formatting Painter کلیک کرده و ابزار را که به شکل جارو می باشد را روی سایر پاراگراف ها بکشید به این ترتیب قالب بندی روی تمام پاراگراف ها اعمال می شود.

9 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

 

آموزش کار با ابزارهای Font :
شما برای تنظیم متن سند خود از جمله انتخاب سایز متن سند و انتخاب نوع قلم می توانید بر روی کادر کشویی فونت کلیک کنید تا لیستی که شامل نام فونت ها می باشد برای شما باز شود،(توجه داشته باشید که نام فونت ها با همان حالت فونت نوشته می شود.) شما می توانید فونت مورد نظر خود را از اینجا انتخاب کنید.

10 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

11 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

همچنین شما می توانید سایز نوشته های متنتان را از بخش Font Size انتخاب کنید و یا از روی صفحه کلید از کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+P استفاده کنید.
شما برای بزرگ و کوچک کردن نوشته هایتان می توانید از گزینه های Grow Font و Sherink Font نیز استفاده کنید.

12 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

پس از انجام کلیه عملیات قالب بندی روی متن شما می توانید از طریق گزینه Clear Formatting تمامی این عملیات را حذف کنید.

13 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

وقتی شما متنی را تایپ می کنید می توانید از طریق سه گزینه زیر تغییراتی را روی آن اعمال کنید:
1-Bold:این گزینه متن شما را ضخیم می کند،علاوه بر انتخاب این گزینه از طریق نوار ابزار، می توانید با استفاده از کلید ترکیبی Ctrl+B نیز متن خود را Bold کنید. مثال: آسارایان
2-Italic:استفاده از این گزینه سبب می شود تا متن شما به حالت مورب نمایش داده شود. کلید ترکیبی این حالت از روی کیبورد Ctrl+I می باشد.مثال: آسارایان
3-Underline:با استفاده از این گزینه می توانید زیر متن خود خط بیندازید.
با استفاده از کلید ترکیبی U+Crtrl نیز می توان از این گزینه استفاده کرد،همچنین از طریق کشوی کناری این گزینه می توان خط های مختلف و رنگ خط را انتخاب کرد.مثال:آسارایان
گزینه دیگر موجود در بخش Font گزینه Strikethrough است که از طریق آن می توانید یک خط روی نوشته خود ایجاد کنید که در واقع این خط ،یک خط مرکزی روی نوشته شما می باشد.

14 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

15 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

 

دکمه دیگری که می توانید از آن استفاده کنید دکمه های X2 می باشد.این دکمه ها قادرند تاSubscript وSuperscript ها را برای شما ایجاد کنند.اگر شما می خواهید که عدد 2 برای شما بصورت یک اندیس یا یک توان باشد می توانید X2 را بنویسید و 2 را انتخاب کنید اگر می خواهید اندیس باشد بر روی Subscript و اگر می خواهید توان باشد بر روی Superscript کلیک کنید تا به ترتیب به صورت X2 وX2 برای شما نمایش داده شود.
یکی دیگر از گزینه های مورد استفاده در Font گزینه Change Case است که خود  شامل بخشهای زیر می شود:
:Sentence Caseدر این حالت حرف اول جمله بزرگ نوشته می شود.
:Lowercaseدر این حالت تمام حروف متن به صورت کوچک نوشته می شوند.
:UPPERCASE در این حالت تمام حروف متن به صورت بزرگ نوشته می شوند.
:Capitalize Each Wordدر این حالت حرف اول تمامی لغات متن بزرگ و سایر حروف کوچک نوشته می شوند.
:Toggle Case در این حالت حرف اول تمامی لغات متن کوچک و سایر حروف بزرگ نوشته می شوند.

16 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

 

 گزینه بعدی موجود در بخش Font گزینه Text Highligh Color و گزینه Font Color میباشد.
شما می توانید بخشی از متن خود را انتخاب نمائید و با استفاده از گزینه Text Highlight… روی نوشته خود رنگ مورد نظرتان را به حالت Highlight ایجاد کنید.

17 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

 

یکی از ابزارهای جدید Text Effect می باشد که به ورد 2010 اضافه شده است
همینطور می توانید با استفاده از گزینه Font Color یک رنگ دلخواه برای نوشته خود انتخاب کنید،از گزینه More Color هم می توانید برای انتخاب رنگهای بیشتر و یا ساخت رنگ دلخواه تان بر اساس سه رنگ سبز،قرمز و آبی استفاده کنید.

18 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

19 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه


آموزش کار با ابزارهای Paragraph :

شما برای قالب بندی پاراگراف های متن سند خود می توانید از قسمت Paragraph استفاده کنید.
اولین کاری که می توانید برای تنظیم پاراگراف های متن خود انجام دهید استفاده از گزینه های Aligen Text Left ,Center,Aligen Tex Right می باشد که به ترتیب نوشته ها را به سمت چپ ،وسط و راست می برد.
Align Text Left = Ctrl + L
Center = Ctrl + E
Align Text Right = Ctrl + R

20 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

بعد از تنظیم محل قرارگیری متن می توانید توسط دکمه Justify نوشته های خود را سازمان دهی کنید تا با استفاده از حجم کل خطوط نوشته های شما به صورت مرتب داخل پاراگراف ها به نظر برسند .Justify دارای سه حالت High,Medium,Lowهرچه میزان Justify بیشتر باشد میزان فضایی که از خط اشغال می کند بیشتر است.

21 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

 

همچنین شما برای تنظیم فاصله بین پاراگراف ها می توانید از گزینه LineSpacing استفاده کنید وفاصله بین خطوط را از طریق لیست کنار گزینه انتخاب کنید.
شما ز طریق گزینه Add Space Before Paragraph می توانید فاصله ای را قبل از پاراگراف جاری و از طریق گزینه Remove Space After Paragraph فاصله بعد از پاراگراف جاری را ایجاد کنید .

 

22 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

 

سایه زنی و تنظیم حاشیه پاراگراف ها:
شما از طریق گزینه Paragraph امکان سایه زنی و تنظیم حاشیه را برای پاراگراف خود دارید.این کاراز طریق گزینه های Shading و Border امکان پذیر است.
شما از طریق گزینه Sadingبه راحتی می توانید رنگ زمینه و سایه زمینه مربوط به پاراگراف انتخابی خود را تغییر دهید وبه کمک گزینه Border  می توانید انواع خطوط و حالت ها را برای حاشیه ها در نظر بگیرید.همچنین می توانید انواع خطوط و سایه ها را در کادر Border And Shading مشاهده کنید و به راحتی از Page Border ها و سایه ها استفاده کنید.

23 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه


با کلیک بر روی دکمه Bullets می توانید از علامت گذاری ها استفاده کنید و عنوان های سند خود را تایپ کنید.

 

استفاده از لیستهای علامت گذاری و شماره گذاری:

یکی از امکاناتی که در Word 2010 وجود دارد استفاده از لیست های علامت گذاری می باشد.
برای استفاده از این لیست ها از طریق تب Home و قسمت Paragraph می توانید دکمه های Bullets,Numbering,Multilevel list را انتخاب کنید.
با کلیک بر روی دکمه Bullets می توانید از علامت گذاری ها استفاده کنید و عنوان های سند خود را تایپ کنید.
برای خارج شدن از حالت علامت گذاری می توانید دو بار بر روی دکمه Enter کلیک کنید.
دو گزینه دیگر نیز همانند گزینه Bullets عمل می کنند.شما برای دیدن علامت هایی که می توانید انتخاب کنید کافیست بر روی فلش سمت راست این گزینه ها کلیک کرده و علامت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

24 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

 

استفاده از تو رفتگی ها برای تصحیح ظاهر سند:
وقتی که شما سند خود را آماده می کنید لازم است تا تغییراتی را به منظور تنظیم ساختار سند و خوانا تر کردن آن روی سند انجام دهید.

یکی از این تغییرات استفاده از تورفتگی ها می باشد که شما از طریق بخش Paragraph موجود در تب Home و با استفاده از دکمه های  Decrease و Increase می توانید برای کاهش و افزایش میزان تورفتگی ها استفاده کنید.

25 آموزش نرم افزار Word 2010 -معرفی با بخش های مختلف برنامه


چیدمان متن از سمت راست و چپ :
تا به حال دیده اید وقتی متنی را بر روی سندتان تایپ میکنید کلمات فارسی و انگلیسی به صورت تصویر زیر جابجا تایپ می شود . دلیل این موضوع تعیین نکردن تراز می باشد یعنی برای متن های انگلیسی باید شما از سمت چپ و برای متن های فارسی از سمت راست با انتخاب دقیق Text Direction متن  را تایپ کنید

26 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

27 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

 

مرتب کردن بر اساس حروف الفبا :
اگر نیاز به مرتب کردن لیست داشته باشید می توانید از آیکون Sort استفاده کنید .

28 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

 

یکی دیگر از آیکون های پاراگراف Show/Hide می باشد که بوسیله آن می توانید تمام علامت های قالب بندی متن سندتان را پیدا کنید

29 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

 

آموزش کار با Style یا قالب بندی پاراگراف ها :
شما می توانید با استفاده از تنظیماتی که در Style وجود دارد پاراگرافتان را قالب بندی کنید و کمی شکل ظاهری آن را تغییر بدهید . 

30 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

31 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

برای ایجاد یک سبک جدید می توان به صورت زیر عمل کرد:
** متن مورد نظر خود را انتخاب کرده و در گروه Style  روی دکمه more کلیک کنید و گزینه Save selection as New Quick Style  را انتخاب کنید.
** در کادرStyle from Formatting Create New  یک نام برای سبک جدید وارد کرده و روی دکمه Modify  کلیک کنید.
** با فشردن دکمه ی Format، می توانید انواع قالب بندی های قلم، پاراگراف،tab  و ... را انجام دهید.
** در صورت انتخاب گزینه New documents based on this template  این سبک را در دسترس اسناد جدید قرار می گیرد.
** روی Ok  کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شود.
برای اعمال تغییرات بر روی فهرست مطالب در ابتدا می بایست در قسمت Styleها برای تیترهای مطالب و همچنین فصل ها و یا زیر مجموعه های خود یک سبک مشخص ایجاد کنیم.

32 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

33 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

35 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

 

آیکون Change Style به شما کمک می کند تا قالب بندی سندتان را بر حسب پاراگراف ، فونت ، رنگبندی تعیین کنید .کافیست گزینه دلخواه را انتخاب نمایید .

35 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

 

آموزش کار با ابزارهای ویرایش Editing :
3 ابزار در این قسمت وجود دارد
Find : برای جستجوی عبارت یا کلمه مورد نظر می توانید از این گزینه بهره ببرید . جستجوی شما می تواند به صورت معمولی یا پیشرفته باشد . یا بوسیله کلیک بر روی Goto  جستجویی با نام صفحه ، بوکمارک ، خط ، پاراگراف و تنظیمات دیگر صورت بگیرد . 

36 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

37 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

38 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه


Raplace : این امکان را در اختیار شما قرار میدهد که مثلا در 100 صفحه که کلمه asarayan را تایپ کنید کلمه AsaRayan را جایگزینه کند . این ویژگی در زبان برنامه نویسی بسیار کاربرد دارد .در نرم افزار آفیس هم همین طور . وقتی بر روی آن کلیک می کنید یک کادر همانند تصویر زیر باز می شود که در کادر اول باید کلمه ای که به دنبال آن هستید را تایپ و در کادر دوم کلمه جایگزین . 

39 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه


Select : برای انتخاب کل متن یا یک پاراگراف مورد استفاده قرار می گیرد .  

40 آموزش-نرم-افزار-Word-2010--معرفی-با-بخش-های-مختلف-برنامه

 

 

آخرین بروز رسانیچهارشنبه, 18 شهریور 1394 09:43

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب آموزشی

«
  • 1
  • 2
  • 3
»
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا