مراحل راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

با روی کار آمدن فروشگاههای اینترنتی بزرگ در ایران و کسب درآمدهای میلیاردی کاربران زیادی این سوال در ذهن آنها نقش بسته است که مراحل راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی به چه نحوی می باشد و چه چیزهایی نیاز دارد ؟ قبل از شروع و راه اندازی یک وب سایت بهتر است از خودتان این سوال را بپرسید که در بین هزاران فروشگاه اینترنتی ، چند وب سایت مطرح وجود دارد ؟ بعد از راه اندازی فروشگاه چه بازه زمانی طول میکشد که به سود یا فروش برسید ؟ چه اطلاعاتی برای شروع کار نیاز دارید و چقدر هزینه طراحی و نگهداری یک وب سایت می باشد ؟ چه خدماتی از طریق فروشگاه می خواهید ارائه کنید ؟ مشتریان شما چه افرادی هستند ؟ پیشنهاد میکنم حتما قبل از اینکه اقدام به راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی کنید به این پرسش ها به صورت کاملا دقیق و منطقی پاسخ بدهید و تا به نتیجه نرسیده اید کاری انجام ندهید .فروشگاه اینترنتی نیاز به تخصص و پشتکار دارد

تا به حال از خودتان سوال کرده اید که چرا فروشگاههای اینترنتی معروف کشور و سایر نقاط جهان در زمینه های مختلف از تعداد انگشتان دست کمتر می باشد ؟ پاسخ به این سوال ساده است . بدلیل اینکه نگهداری یک وب سایت و رشد تدریجی آن بسیار کار مشکل ، تخصصی و پر هزینه ای می باشد . یک طرز فکر اشتباه در بین کاربران وجود دارد که فکر می کنند بلافاصله بعد از راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی و قرار دادن محصولاتشان در دنیای مجازی می توانند از فردای راه اندازی وب سایت پول در بیاورند و به درآمد راضی کننده ای برسند . چنین طرز تفکری سخت اشتباه است . موفقیت در دنیای مجازی همانند دنیای واقعی است و نیاز به زمان ، هزینه و از همه مهمتر پشتکار پشتکار پشتکار دارد . وب سایت هرچه بیشتر رشد کند ، هزینه نگهداری آن هم به طبع افزایش پیدا می کند .


بدون پرداخت هزینه و صرف زمان امکان ندارد به نتیجه برسید . بنده قصد منصرف کردن شما برای راه اندازی یک وب سایت را ندارم ولی به قدری این موضوع برای شرکت های طراحی وب سایت داغ شده است که فقط جنبه مالی موضوع را در نظر گرفته و بدون مشاوره و راهنمایی دقیق کاربران هزینه را دریافت کرده و دیگر کاری به مابقی پروسه ندارند . سعی کنید قبل از شروع اطلاعات لازم را بدست بیاورید و حتما با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید . کسب اطلاعات کافی قبل از شروع هر کاری هزینه های اضافی را به حد قابل توجهی کاهش میدهد . 

عنوان ، ترکیبی از دو کلمه تخصص و پشتکار می باشد .پس اجازه بدهید کمی بیشتر در این زمینه برای شما توضیح بدهم .
در صورت نداشتن تحصص شرکت های طراحی وب فقط از شما پول دریافت می کنند و چاره ای جز ادامه ندارید به همین دلیل در ماههای آغازین کار وب سایت مجبور هستید سایت را تعطیل کنید . دلیل این موضوع هم بر می گردد به این مهم که هنوز شما به درآمد نرسیده اید برای ادامه کار مگر اینکه پشتوانه مالی داشته باشید . 
نگهداری یک وب سایت بسیار هزینه بر می باشد . (هزینه طراحی و برنامه نویسی وب سایت + هزینه ماهیانه هاست + هزینه تولید محتوا + هزینه مکانی که برای انجام کارهای وب سایت ضروری می باشد ) 

مهمترین عامل موفقیت پشتکار است . باید دانست که همیشه افت‌وخیزهایی در هر کاری وجود دارد اما این مسئله دلیلی برای ناامیدی نمی‌شود و با یک برنامه‌ریزی درست و دقیق می‌توان به موفقیت رسید.

 

چه خدماتی از طریق فروشگاه می خواهید ارائه کنید ؟

آیا فروشگاه اینترنتی که قصد طراحی آن را دارید دارای یک ویژگی منحصر به فرد و خاص می باشد ؟ رقیبان شما چه شرکت هایی هستند و آیا در زمینه کاری شما رقیب قوی وجود دارد یا خیر ؟ برای درک بهتر یک مثال برای شما میزنم . فکر کنید در یک خیابان اصلی هزار خانواده زندگی می کند . در این خیابان 5 سوپر مارکت قدیمی وجود دارد و نیاز اهالی محله را برطرف می کند . به نظر شما اگر یک سوپر مارکت دیگر با همان ویژگی در محل راه اندازی شود می تواند فروش داشته باشد ؟ فروشگاه اینترنتی هم دقیقا به همین شکل می باشد . وقتی می خواهید در هر کسب و کاری موفق شوید از ابتدا باید بدانید آیا برای محصولات و خدمات شما تقاضایی وجود دارد یا خیر ؟ عرضه و تقاضا هست که باعث می شود یک کسب و کار رونق بگیرد . وقتی بیشتر از نیاز کسب و کاری وجود داشته باشد شرکت هایی موفق می شوند که دارای خدمات ، کیفیت و ویژگیهای مثبت بیشتری باشند . 

بازار کامپیوتر و دیجیتال را در نظر بگیرید . اگر دقت کرده باشید هزاران وب سایت شبیه دیجی کالا طراحی شده اند . کدام یک توانسته اند با گذر زمان شبیه این وب سایت شوند ؟ اگر رسیدن به جایگاه دیجی کالا با طراحی یک وب سایت صد در صد شبیه آن با تمام امکانات و ویژگیهای فنی امکان پذیر بود هر روز باید فروشگاههای اینترنتی جدیدی را مشاهده میکردیم که مثل دیجی کالا خدمات ارائه میکردند ولی در واقعیت چنین اتفاقی نخواهد افتاد . پس حتما به این موضوع دقت داشته باشید .

 

 قبل از راه اندازی فروشگاه اینترنتی به پرسش های زیر پاسخ بدهید

 1. هدفتان از راه اندازی فروشگاه اینترنتی چیست ؟
2. چه خدماتی قرار است ارائه کنید که شما را از سایر رقبا متمایز می کند ؟
3. پیش بینی کنید به صورت دقیق در چه مدت زمانی میخواهید بفروش برسید ؟
4. در مدت زمانی که طول خواهد کشید تا به سود برسید می توانید هزینه نگهداری وب سایت و مخارج دیگر را پرداخت کنید ؟

معمولا برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی حرفه ای نیاز به یکسری اطلاعات فنی دارید . این اطلاعات شامل شناخت دقیق زبان های برنامه نویسی بوده که به شما کمک می کند راحت تر بتوانید انتخاب کنید که زبان اصلی برنامه نویسی فروشگاه شما چه باشد ؟(در سطح متوسط و ضعیف این اطلاعات نیاز نمی باشد)

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که ارتباط زبان برنامه نویسی با هزینه چه می باشد ؟ اگر شما دانش فنی اینکار را داشته باشید می توانید با تشکیل یک تیم مجرب ، خودتان فروشگاه را طراحی کرده و امکانات آن را بسته به نیازتان برنامه نویسی کنید و در صورتیکه اطلاعات لازم را نداشته باشید باید از یک تیم متخصص کمک بگیرید که به مراتب هزینه بیشتری دارد . 
هزینه برنامه نویسی یک فروشگاه اینترنتی بسته به امکانات بین 7 تا 30 میلیون تومان می باشد که به امکانات ، زبان برنامه نویسی ، مدت زمان تحویل و موارد دیگر این مبلغ کاهش یا افزایش پیدا می کند . البته این مبلغ فقط مخصوص فروشگاهی است که از پایه بسته به نیاز شما برنامه نویسی شود نه فروش یک برنامه تحت وب فروشگاهی

برنامه های تحت وب فروشگاهی بدلیل اینکه به افراد زیادی فروخته می شود و فقط یکبار برنامه نویسی می شوند به مراتب هزینه خیلی خیلی پایین تری دارند که پیشنهاد می شود حتما از این گزینه برای شروع استفاده کنید .

 نکته : همانطور که در بخش ابتدایی به آن اشاره شد توضیحات این قسمت مربوط به یک فروشگاه اینترنتی حرفه ای می باشد .

هزینه راه اندازی فروشگاه اینترنتی چقدر است ؟

تا به این قسمت متوجه شدید که اگر بخواهید یک فروشگاه اینترنتی را از ابتدا توسط یک تیم متخصص برنامه نویسی کنید باید هزینه ای بین 7 تا 30 میلیون پرداخت کنید .  البته این هزینه تقریبی بوده و ممکن است کم یا زیاد شود . (این روش معمولا توسط افراد معمولی مورد استفاده قرار نمی گیرد و بدلیل سرمایه ابتدایی بیشتر توسط شرکت ها ، ارگانهای دولتی و خصوصی یا سازمان ها استفاده می شود) اگر جزو این دسته نیستید ادامه مقاله را بخوانید .

در صورتیکه سرمایه اولیه شما برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی زیر 5 میلیون تومان می باشد می توانید از برنامه های آماده کمک بگیرید . منظورم از برنامه ، نرم افزار فروشگاه اینترنتی تحت وب می باشد که اصطلاحا به آن فروشگاه ساز ، cms یا موارد دیگر گفته می شود . فروشگاه ساز توسط یک تیم برنامه نویسی و به کاربران مختلف فروخته می شود . این روش باعث پایین آمدن قیمت تمام شده فروشگاه ساز می شود .


در صورتیکه سرمایه اولیه شما زیر یک میلیون تومان هست پیشنهاد میکنم از روشی که بنده استفاده کرده ام کمک بگیرید . کافیست هسته یک فروشگاه ساز آماده را دانلود ، نصب و از آن استفاده کنید .
در حین استفاده از فروشگاه رایگان سعی کنید موارد زیر را به صورت تخصصی یاد بگیرید :
1. بازاریابی فروش اینترنتی
2. تولید محتوا
3. سئو

معمولا فروشگاه هایی که از طریق روش سوم راه اندازی می شود بین 1 تا 3 سال زمان می برد تا به سود برسند . در این مدت زمان می توانید با فراگیری مواردی که در بخش بالا به آن اشاره کردم ، هسته فروشگاه (زبان برنامه نویسی) را ارتقا داده و با تخصصی که بدست آورده اید به سود برسید . 


به این هزینه مبلغ ثابت هاست (فضای نگهداری وب سایت) هم اضافه می شود که این مبلغ هم نسبت به ورودی همزمان کاربران (تعداد بازدید کنندگان در یک لحظه) + داخل یا خارج ایران + نوع سرور (اشتراکی ، مجازی ، اختصاصی) متغیر است . از 20 هزار تومان تا 2 میلیون تومان به صورت ماهیانه

------------------------------------------------------------------------------------------
این مقاله را از دست ندهید : برای راه اندازی یک وب سایت سرور اختصاصی بخریم یا اشتراکی ؟
------------------------------------------------------------------------------------------

 نتیجه گیری :
با توجه به مواردی که در بالا به آن اشاره شده ؛
اول : هدفتان از راه اندازی فروشگاه چیست ؟ با مشخص کردن هدف هزینه های شما کاهش پیدا می کند .
دوم : اطلاعات فنی در این زمینه دارید یا خیر ؟ برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی نیاز به یک تیم دارید . به هیچ وجه اینکار از طریق یک نفر امکان پذیر نمی باشد . بهتر است در همان ابتدا اطلاعات لازم برای شروع را بدست آورده سپس اقدام کنید . تا جاییکه می توانید قبل از شروع از افرادی که در این زمینه گام برداشته و موفق شده اند کمک بگیرید . اینکار باعث می شود آزمون و خطای شما تا حد قابل ملاحضه ای کاهش پیدا کرده و زودتر به نتیجه برسید .

سوم : مشخص کنید چه مقدار سرمایه برای راه اندازی فروشگاه در نظر گرفته اید سپس با توجه به بودجه ای که دارید شروع کنید .

برای رسیدن به هر هدفی سه اصل نیاز است صبر ، تخصص و پشتکار
امکان ندارد فردی با رعایت کردن سه اصل بالا به نتیجه نرسد . همین حالا شروع کنید .

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب آموزشی

«
  • 1
  • 2
  • 3
»
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا