HDR چیست و چگونه از آن در اندروید استفاده کنیم

HDR چیست و چگونه از آن در اندروید استفاده کنیم HDR چیست و چگونه از آن در اندروید استفاده کنیم

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

عکاسی با گوشی های هوشمند در سال های اخیر با فراز و نشیب همراه بوده اما پیشرفت خود را نیز داشته است . بیشتر ما کاملاً به خاطر راحتی در استفاده از گوشی های هوشمند در عکاسی ، دوربین های دیجیتالی را کنار گذاشته ایم . این تغییر رویه به دلیل بهتر شدن سخت افزار ها و نرم افزارهای گوشی های ما می باشد . عملکرد دوربین ها در گوشی ها پیچیده تر شده است و به شما اجازه می دهد که تغییرات خود را بر روی عکس ها اعمال کنید . اکثر گوشی هایی با سیستم عامل اندروید دارای قابلیت HDR می باشند . اما HDR دقیقاً چیست و چه زمانی از آن باید استفاده کرد ؟

معرفی HDR
HDR مخفف سه کلمه High Dynamic Range (محدوده دینامیکی بالا) می باشد ، که محدوده دینامیکی به معنی نسبت روشن به تیره در یک عکس می باشد . به هنگام عکسبرداری در حالت HDR رنگ و روشنایی عکس از طریق تغییر دادن نرم افزاری متعادل خواهد شد . این کار با گرفتن سه نوردهی جداگانه و جانشینی آن صورت می گیرد . سپس دوربین ترکیبی از این سه نوردهی را به یک تصویر مستقل در می آورد . توسط تجزیه و تحلیل بر اساس آن سه نوردهی با حدس زدن اینکه آیا نیاز هست تصویر تاریک تر و یا روشن تر باشد ، HDR می تواند واضح تر و دقیق تری تولید کند .

HDR چیست و چگونه از آن در اندروید استفاده کنیم 1

مزایای HDR
در تئوری ، HDR قرار است تصاویر شما را از نظر کیفیتی بهتر کند . با ترکیبی از بهترین قسمت های این سه نوردهیِ جداگانه در قالب یک تصویر ، HDR بایستی قادر به تولید عکسی دقیق تر از نظر رنگ و روشنایی باشد . در حالی که گفتن این حرف ها بر روی کاغذ و از نظر تئوری خوب است ، اما بهتر است کلمه "بایستی" را در این مورد به خاطر بسپاریم . HDR می تواند تصاویر خیره کننده ای ایجاد کند اما به شرطی که در شرایط درست ازآن استفاده کنیم .

 

چه زمانی از HDR استفاده کنیم
قبل از اینکه به شما بگویم چه زمانی از HDR استفاده کنید و چه زمانی از آن استفاده نکنید . باید بگویم که حیطه ی عکاسی یک کار هنری و برای لذت بردن در این نوع محیط است ، پس راحت باشید و هر موقع خواستید به عکاسی بپردازید و از آن لذت ببرید . در گوشی های هوشمند قابلیت HDR به صورت خودکار می باشد و این حالت ممکن است استفاده ازآن را بیش از حد کند . HDR می تواند ابزار بسیار قدرتمندی باشد . اما ممکن است این قدرت زیاد زیاد خوب نباشد . همانطور که گفتم ما در اینجا به نکاتی برای زمان و استفاده از HDR می پردازیم تا بهترین عکس های ممکن را بتوانید با این قابلیت بگیرید .

حالت مناظر (Landscapes) : کنتراست بین زمین و آسمان در زمان عکاسی باعث می شود که سطح زمین بیش از حد تاریک باشد .HDR می تواند کمک کند که سطح زمین روشن تر شود در حالی که جزئیاتی که در آسمان وجود دارد خراب نشود و قابل دیدن باشد .

حالت محیط آفتابی (Sunny Environments) : نور شدید خورشید می تواند مشکلاتی در عکاسی را به وجود آورد . صورت های ناپیدا ، سایه شدید یا ضد نور و رنگ سفید ، همه اینها مشکلاتی است که در زمان عکاسی در یک محیط آفتابی ممکن است رخ دهد . HDR پتانسیل این را دارد که از رخ دادن این نوع مشکلات جلوگیری کند .

HDR چیست و چگونه از آن در اندروید استفاده کنیم 2

چه زمانی از HDR استفاده نکنیم
در حالت حرکت (Movement) : به هنگامی که در حالت HDR عکاسی می کنید ، متوجه خواهید شد که زمان عکس گرفتن شما کمی طولانی تر از زمان هایی است که از HDR استفاده نمی کنید . دلیل این حالت به خاطر این می باشد که HDR نیاز دارد لنز دوربین شما در واقع دارد سه عکس جداگانه بگیرد . حتی کوچکترین حرکت در مدت زمانی که این سه عکس گرفته می شود ثبت شده و باعث تار شدن آن فرد یا چیزی که حرکت می کرد در عکس نهایی بشود .

زمانی که کنتراست بالایی (high contrast) می خواهید : برخی صحنه ها با کنراست  بالا بهتر به نظر می آیند . به هنگام عکاسی در حالت HDR ، دوربین شما سعی می کند قسمت های تیره عکس شما را با نوردهی و روشن تر کردن درست کند . حتی ممکن است قسمت های روشن تر را تیره کند تا کمپوزیسیون بهتر در آورد . بسته به موقعیت و تنیجه ی مورد نظر ، عکاسی در حالت HDR ممکن است باعث کاهش دادن این افکت ها شود .

اگر رنگ ها در حال حاضر واضح هستند : در برخی مواقع ما از خودمان می پرسیم که چرا رنگ ها در عکس ها به خوبی حالت واقعی خود در زندگی ما نیستند . یکی از مزایای عکاسی در حالت HDR این است که می تواند رنگ ها را در عکس گرفته شده زنده کند . البته این بدان معنی نمی باشد که شما همیشه باید در حالت HDR به عکاسی بپردازید . زمانی که رنگ ها واضح هستند و شما در حالت HDR به عکاسی می پردازید ، HDR رنگ ها را بیش از حد می کند و در نتیجه رنگ ها غیر طبیعی می شوند و باعث می شود عکس های شما کارتونی به نظر بیایند .

HDR چیست و چگونه از آن در اندروید استفاده کنیم 3

HDR یک ابزار فوق العاده مفید می باشد که باعث می شود سطح عکاسی شما بالاتر برود . از انجا که قابلیت HDR در هر دوربینی متفاوت است پس بهتر است قبل از اسفاده از آن کمی این قابلیت را آزمایش کنید .خوشبختانه این کار به آسانی قابل انجام است و شما می توانید با گوشی اندرویدی خود دو عکس متفاوت ( یکی با قابلیت HDR و دیگری بدون این قابلیت) بگیرید . به عکاسی و تجربه کردن از آن بپردازید تا ببینید که کدام نتیجه برای عکاسی شما بهتر است .
آیا شما از HDR استفاده می کنید ؟ از چه تکنیک و روش های دیگری استفاده می کنید ؟ در بخش نظرات ما را در جریان بگذارید .

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب آموزشی

«
  • 1
  • 2
  • 3
»