نکاتی برای بهبود عکاسی در نور کم توسط گوشی هایی با سیستم عامل اندروید

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

امروزه گوشی های هوشمند در عکاسی از دوربین های دیجیتال پیشی گرفته اند . کیفیت تصویر برای گوشی های هوشمند تبدیل به تمرکز اصلی برای تولیدکنندگان آن شده است . هر ساله سنسورهای دوربین ها ی دیجیتال به طرز شگفت آوری بهتر می شود تا جوابگوی تقاضای مصرف کنندگان باشد اما دوربین گوشی های هوشمند دارای برخی محدودیت های قابل توجه است .
یکی از آن مشکلات عکاسی در محیط های کم نور است . علاقه مندان به عکاسی قادر به دستکاری تنظیمات ISO وسرعت شاتر خواهند بود . اما اگر شما دانش این کار را ندارید نکاتی را که برای بهبود عکاسی در زیر آمده است را بخوانید تا بتوانید بهترین عکس هایتان را حتی در نور کم بگیرید .


ثبات (Stability)
عکاسی در نور کم اغلب به این معنی می باشد که شاتر دوربین شما باید مدت زمان بیشتری باز بماند . این کار برای این می باشد که نور بیشتری وارد لنز شود . مشکل در اینجاست که هر چقدر شاتر بیشتر باز بماند دوربین بیشتر در معرض حرکت قرار می گیرد و به همین خاطر عکس هایی که در نور کم گرفته می شوند اکثراً تار هستند یکی از راه های ساده بدون آنکه وارد تنظیمات گیج کننده شوید و مشکل تار شدن عکس نداشته باشید قرار دادن گوشی بر روی یک جای ثابت و محکم است .

بهبود عکاسی در نور کم با موبایل 2

مهم نیست که شما چقدر فکر می کنید که دستانتان در موقع عکس گرفتن ثابت است و تکان نمی خورد ، دوربین گوشی شما کوچکترین ارتعاشات هم را ثبت می کند و تصویر گرفته شده به مبتدیانه ترین شکل ثبت می شود . برای اطمینان از اینکه عکس هایی که می گیرید وضوح زیادی داشته باشند ، گوشی شما باید در موقع عکس گرفتن در جایی ثابت بماند . در بازار سه پایه هایی برای گوشی های هوشمند وجود دارد . با این حال اگر سه پایه مورد نظرتان را به هر دلیلی نداشته و یا نتوانستید تهیه کنید می توانید از میز ، تعدادی کتابِ روی هم یا هر چیز دیگری برای ثابت نگه داشتن گوشی تان استفاده کنید .


بزرگنمایی (Zoom)
به هر دلیلی از بزرگنمایی خودداری کنید . این را کاملاً جدی می گویم ، به هیچ وجه این کار را نکنید . دوربین گوشی های هوشمند فاقد بزرگنمایی اُپتیکال است . به این معنی که لنز جابجا نمی شود و فقط تصویر به حالت ذره بینی بزرگ می شود . بزرگنمایی در گوشی های هوشمند چیزی است که به عنوان بزرگنمایی هوشمند “digital zoom” شناخته می شود . در این حالت سنسور دوربین آن قسمت بزرگنمایی شده را جدا کرده و آن را بزرگ می کند و نتیجه این عمل پایین آمدن کیفیت آن هم به طرز قابل توجهی می باشد . اگر شما از موضوعی که می خواهید از آن عکس بگیرید دور هستید در برابر وسوسه بزرگنمایی تصویر مقاومت کرده و به جای آن به آنجایی که می خواهید عکس بگیرید نزدیک شوید .

-------------------------------------------------------------------------------------
این مقاله را از دست ندهید :HDR چیست و چگونه از آن در اندروید استفاده کنیم
-------------------------------------------------------------------------------------

بهبود عکاسی در نور کم با موبایل 3


فلاش (Flash)
فلاش یک نور شدید می باشد که باعث قرمزی چشمِ سوژه های عکاسی شما می شود ، قابل ذکر است که برای استفاده از فلاش در زمانی که از فردی می خواهید عکس بگیرید حداقل باید 4.5 متر از آن فرد فاصله داشته باشید . عکاسی با فلاش با فاصله دور از سوژه تقریباً همیشه تضمین می کند که چیزی به غیر از سوژه توسط دوربین متمرکز نشود و چیزهایی به غیر از سوژه کمی تار بیافتد .

بهبود عکاسی در نور کم با موبایل 4

تنها زمانی که شما باید از فلاش گوشی خود در روشنایی روز است . شاید این کار به نظر اشتباه برسد اما به ما اعتماد کنید . اگر در یک روز آفتابی در بیرون بودید و می خواستید از سوژه مورد نظر خود عکس بگیرید به این نکته توجه داشته باشید که اگر خورشید پشت سوژه شما بود عکسی که از آن می گیرید حالت ضد نور داشته و به مانند سایه ای می ماند . برای عکس گرفتن در آن حالت فلاش گوشی خود را روشن کرده تا دیگر سوژه شما دیگر مانند سایه نباشد ، اما در دیگر مواقع نور طبیعی برای عکاسی بهتر است .
در شرایط کم نور یا بدون نور برای عکاسی ، نبودن نور طبیعی یک مشکل است و راه حل این مشکل استفاده از یک چراغ قوه و یا یک چراغ پشتیبان برای ایجاد نور مصنوعی است .


تعادل رنگ سفید (White Balance)
در نهایت شرایط نوری است که نما و رنگ سوژه شما را تعیین می کند . چشم انسان در تشخیص رنگ ها بدون در نظر گرفتن وضعیت روشنایی خوب عمل می کند . اما دوربین های دیجیتال و گوشی های هوشمند شامل این موضوع نمی شود . به همین خاطر رنگ ها در نور کم تحریف می شوند : دوربین نمی داند که رنگ سوژه چه باید باشد . به جای آن دوربین بهترین حدس را بر اساس بازتاب نوری که از سوژه می آید می زند . خوشبختانه شما می توانید با تعادل رنگ سفید به درست کردن رنگ ها در عکس گرفتن کمک کرده تا چیزهایی که در عکس می افتند به رنگ طبیعی خود باشند .

در تنظیمات دستی دوربین در گوشی ، شما می توانید گزینه تعادل رنگ سفید را پیدا کنید . در اینجا شما با انتخاب هایی نظیر : incandescent, fluorescent, flash, sunny, cloudy و .. مواجه می شوید . اگر گوشی شما از نوع پیشرفته و تجملی می باشد ، شما حتی ممکن است گزینه ای را برای تعادل رنگ سفید به صورت دستی داشته باشید تا به سطح مورد نظر خود برسید . با اینحال بسیاری از گوشی ها این تنظیم را به صورت از پیش تنظیم شده در خود دارند .

بهبود عکاسی در نور کم با موبایل 5

اسامی که به این انتخاب ها و تنظیمات داده شده است به دلیل شرایط نوری متفاوت آن برای عکاسی می باشد . گزینه Incandescent برای محیط هایی که با لامپ های سنتی نورپردازی شده اند می باشد ، cloudy برای هوای ابری ، flash برای استفاده از فلاش و ... . سعی کنید هر کدام را امتحان کنید تا بهترین حالت را برای عکس گرفتن به دست آورید .

-------------------------------------------------------------------------------------
این مقاله را از دست ندهید :نحوه انتخاب کارت حافظه microSD صحیح برای دستگاه اندرویدی
-------------------------------------------------------------------------------------


پردازش هایی برای بعد از عکس گرفتن (Post Processing)
حتی عکاسان حرفه ای عکس های خود را بعد از عکس گرفتن ویرایش می کنند . تکنیک های آنها ممکن است کمی پیچیده تر از استفاده از فیلترهای اینستاگرام (Instagram) باشد ، اما نتیجه آن تقریباً همان است .

عکاسی دیجیتال اغلب تصاویری با نویز (noise) ایجاد می کند که به صورت ناخواسته بر کیفیت عکس اثر می گذارد . سعی کنید عکسی که به مشکل مذکور دچار شده را قبل از پاک کردن توسط ابزارهای پایه ای که در اختیار دارید ویرایش کنید شاید آن عکس را پاک نکرده و به جای آن ذخیره کنید .

بهبود عکاسی در نور کم با موبایل 6

برنامه هایی برای پردازش هایی بعد از عکاسی برای اندروید وجود دارند و هر کدام از آنها ابزارهایی را به شما ارائه می دهند ، فیلترهایی که می توانند ظاهر عکس های تغییر دهند . شما می توانید نسخه های پیچیده ای از برنامه های محبوب برای ویرایش درست شده اند که می توانید از آنها در رایانه استفاده کنید . بسیاری از آنها ادعای اینکه عکس های شما را واضح تر میکنند را دارند . پردازش بعد از عکاسی ممکن است باعث درست کردن شما در حالت نور کم باشد .
اگر تمام اینها نتوانست مشکل را حل کند ، عکس خود را تبدیل به عکس سیاه و سفید کنید . عکس های سیاه و سفید بسیاری از نویزها را که با رنگ ایجاد شده است حذف می کند . عکس های سیاه و سفید بسیار انعطاف پذیر می باشند به این معنی که شما بیشتر می توانید درآنها تغییر ایجاد کنید .
محدودیت هایی با تنظیمات دستی دوربین گوشی خود دارید ، برای آنها از چه ترفند هایی استفاده می کنید تا بتوانید در نور کم تصاویر خیره کننده بگیرید ؟ در بخش نظرات ما را از راهکارهایی که استفاده می کنید آگاه کنید.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

0 #1 مهدی 1395-09-19 17:54
برای عکاسی در نور کم دوربین گوشی را در حالت مد شب قرار میدهم.

با تشکر از آسا رایان
نقل قول کردن

آخرین مطالب آموزشی

«
  • 1
  • 2
  • 3
»