نحوه فعال و یا غیر فعال کردن کلید های Function در لپ تاپ

ویژه نحوه فعال و یا غیر فعال کردن کلید های Function در لپ تاپ

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

کلید های Function بر روی لپ تاپ ها دو برابر کلید های رسانه ای است که می توان از طریق آن ها فایل ویدئو را پخش یا متوقف کرد , اسپیکر ها را بی صدا و یا با صدا کنید , حجم صدا را کنترل کنید , روشنایی صفحه نمایش را تغییر دهید , وای فای را خاموش و یا روشن کنید و ... . اگر صاحب یک کامپیوتر شخصی هستید به احتمال زیاد صفحه کلید شما برای بیشتر این عملکرد ها کلید های مخصوص را دارد . کلید های functions کلیدهای F1 تا F12 هستند بدون نگه داشتن کلید Fn به سادگی این کلید ها عملکرد مربوط به خود را دارند . لپ تاپ ها یک داستان دیگری دارند و اگر می خواهید که عملکردهای رسانه ای را برای این کلید ها خاموش کنید تنظیم ساده ای در قسمت BIOS وجود دارد که باید آن را غیر فعال کنید . اگر کلیدهای function در انجام فعالیت های رسانه ای به درستی عمل نکردند نیز باید به قسمت BIOS سیستم خود بروید و مشکل را حل کنید .


برای رفتن به قسمت BIOS سیستم شما باید بلافاصله بعد از روشن کردن سیستم به صورت مداوم کلید های Esc  و یا F2 را بفشارید . برای بعضی از مدل های لپ تاپ این کلید F10 است . ( بیشتر لپ تاپ های شرکت HP )

بوت منو نوت بوکهای مختلف (ورود به بایوس در انواع لپ تاپ ها)

داخل BIOS در زبانه System Configuration بروید و به دنبال Action Keys Mode باشید . اگر این قسمت که مربوط به کلید ها است فعال بود (enabled ) کلید ها به صورت پیش فرض به عنوان کلید های رسانه ای عمل می کنند و برای این که عملکرد اصلی خود را داشته باشند باید کلید FN را نگه دارید و سپس از آن ها استفاده کنید .

فعال کردن کلید های Function 2


غیر فعال کردن ( Disabled ) Action Keys Mode باعث می شود که دیگر کلید های function کنترلی بر روی حجم صدا , پخش فایل های رسانه ای , روشنایی و ... نداشته باشند . به راحتی آن ها را فعال و یا غیر فعال کنید و تغییرات خود را ذخیره کنید (save ) .

فعال کردن کلید های Function 3


به صورت معمول به محیط سیستم عامل خود وارد شوید و کلید های function بر اساس تنظیمات شما عمل خواهند کرد . اگر آن ها را غیر فعال کرده باشید آن ها عملکرد اصلی خود را دارند برای مثال کلید F1 کادر  محاوره ای Help برنامه مورد استفاده را باز می نماید . و یا کلید F2 یک سند جدید را بسته به نرم افزار مورد استفاده باز می کند و فشردن همزمان کلید های Alt+F4 , برنامه و یا سند مورد استفاده را می بنند . در این حالت دیگر نیاز به فشردن همزمان کلید Fn نیست .
بعضی ازمدل های لپ تاپ به شما اجازه می دهند که این عملکرد ها را از طریق Mobility Center ویندوز فعال و یا غیر فعال کنید و دیگر نیاز نباشد که به قسمت Bios بروید .

آخرین بروز رسانیسه شنبه, 25 خرداد 1395 08:48

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

0 #9 جواد 1398-03-21 18:25
عالی بود ذمت گرم
نقل قول کردن
0 #8 T.H 1398-01-24 13:16
سلام، ببخشید لپ تاپ من کاملا رفته رو حالت پرواز و هرچی دکمه ی f12 که باعث میشه به وای و غیره متصل بشه رو میزنم بازم چراغش قرمزه و به وای فای وصل نمیشه، طبق توضیحاتتون امتحان کردم و دیدم fn هم قفل نیست، چیکار کنم؟
نقل قول کردن
0 #7 ممنون مفید بود 1397-12-20 20:00
واقعا مطلب خوبی بود
نقل قول کردن
+1 #6 یوحنا 1397-06-02 15:32
عالی بود ممنونم .........سایت عالی هم دارید........
نقل قول کردن
+1 #5 یلدا 1396-06-24 21:45
به نقل از زهرا:
مال من هم تغییر کرد کلی ور رفتم با لپ تاپ و درایور پاک کردم بعد خیلی راحت موبایلیتی سنتر رو پیدا کردم و تغییر دادم درست شد

سلام با موبایلیتی سنتر چه طوری تغییر دادید؟
نقل قول کردن
+1 #4 سعید صبح خیز 1396-04-01 13:59
به نقل از محمدصادق:
بایوس من فرق داره مث این نیست
این گزینرم نداره اصلا

سلام
بایوس شما UEFI ممکنه باشه به همین دلیل فرق داره
سعی میکنم آموزششو پیدا کنم تو سایت بزارم
نقل قول کردن
+2 #3 محمدصادق 1396-04-01 05:30
بایوس من فرق داره مث این نیست
این گزینرم نداره اصلا
نقل قول کردن
+2 #2 زهرا 1396-02-23 01:59