ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

فیلد های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *
کپچا *
بارگذاری کپچا

آموزش طراحی اشکال حرفه ای با کرل CorelDRAW مطلب ویژه

توسط 16 تیر, 1395 18866 0

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

پایه و اساس یادگیری و استفاده صحیح از هر برنامه گرافیکی بر می گردد به شناخت صحیح ابزار و استفاده درست از آنها . تا زمانی که شما نتوانید از ابزارهای یک نرم افزار به خوبی استفاده کنید ، نمی توانید طراح خوبی شوید . باید ابتدا به صورت کامل و با استفاده از تمرین های مختلف درک درستی از کاربرد ابزارها پیدا کنید . برای پیشرفت در اینکار بهترین منبع وب سایتهای اینترنتی می باشد زیرا با توجه به فراگیر شدن اینترنت در هر زمان و مکانی می توانید تمرینات خودتان را انجام بدهید . در ادامه میخواهم یک شکل پایه (کدو) را با استفاده از کرل دراو  برای شما طراحی کنم .

1.  از طریق منوی File > New یک صفحه ایجاد کنید .ابزار Rectangle Tool (F6) را انتخاب کرده و یک مستطیل همانند تصویر زیر بکشید . بعد از انتخاب ابزار Rectangle Tool (F6) تنظیمات ابزار بالای صفحه نمایش داده می شود .همانند تصویر زیر بر روی آیکون Corner Radius کلیک کرده و مقدار  2.0" را همانند تصویر زیر در کادرهای مشخص شده وارد کنید . با کلیک بر روی آیکون قفل می توانید فقط در یک کادر مقدار 2.0" را وارد کنید .  

1 آموزش طراحی اشکال حرفه ای با کرل CorelDRAW

2. کلیدهای ترکیبی Control-Q را همزمان بفشارید تا ابزار Convert to Curves به حالت انتخاب در بیاید . در این بخش باید همانند تصویر زیر شکل کلی کادر کشیده شده را تغییر بدهید .
با استفاده از ابزار Convert to Curves کمی نقاط ترسیمی را به طرف داخل بکشید . برای رسیدن به شکل دلخواه باید یکسری نقاط هم ترسیم کنید که می توانید از ابزار Shape Tool (F10) استفاده کنید . من سعی میکنم شورتکات ابزارها را برای شما بنوسیم تا در انتخاب ابزار با مشکل مواجه نشوید .

2 آموزش طراحی اشکال حرفه ای با کرل CorelDRAW

3. وقتی شکل اصلی همانند تصویر بالا شد باید از آن کپی بگیریم و در جای مشخص شده قرار بدهیم . برای کپی گرفتن از کلید Control-C و Control-V استفاده کنید . روشهای مختلفی برای کپی گرفتن وجود دارد که ساده ترین آن استفاده از کلیدهای پیش فرض ویندوز می باشد . (برای کپی گرفتن می توانید از کلیدهای Ctrl+D استفاده کنید .)
بعد از کپی گرفتن باید کمی اشکال را به طرفین بچرخانید . برای چرخش اشکال در کرل باید بر روی اشکال کلیک کرده تا نقاط ترسمی تغییر کنند . سپس با موس کمی کادر را باید به طرف دلخواه بچرخانید .
3.1. پس در این مرحله همانند تصویر زیر باید ابتدا به تعداد دلخواه از شکل اصلی کپی بگیرید .
3.2. سپس کمی کادر را به طرف بیرون بچرخانید . 
3.3. شکل اصلی باید جلو کادر و اشکال کپی گرفته شده درست زیر شکل اصلی قرار بگیرد . دقت داشته باشید که برای اینکه هر سه کادر زیر کادر اصلی قرار بگیرید باید کلیدهای Shift+Page Down از روی کیبرد را بفشارید  .

3 آموزش طراحی اشکال حرفه ای با کرل CorelDRAW

4. حالا نوبت به رنگ کردن اشکال کشیده شده میرسد . هر شکل باید دارای یک درصد رنگی باشد .
ابزار UNIFORM Fill را انتخاب کنید . سپس با موس شکل یا آبجکت اول را انتخاب و درصد رنگی #FFB02D را همانند تصویر زیر در پنجره تنظیمات ابزار Fill وارد کنید .

    #FFB02D
    #FF9C1E
    #FF862C
    #FF782C

درصد رنگی سه کادر دیگر نیز جهت استفاده شما در بخش بالایی قرار داده شده است . 

4 آموزش طراحی اشکال حرفه ای با کرل CorelDRAW

5. حالا باید هر 5 آبجکت را تبدیل به یک آبجت کرده و رنگ دور کادر را تغییر بدهیم . کافیست از بیرون کادر اشکال تمام آنها را Select کرده ، سپس کلیدهای ترکیبی Control-G را بفشارید تا یکی شوند .

کلیدهای ترکیبی Alt-Enter را بفشارید تا پنجره Object Properties فعال شود . سپس با استفاده از تصویر زیر ضخامت خط را برابر با 4.0 pt Weight و رنگ آن را برابر با #F74A00 تنظیم کنید .

5 آموزش طراحی اشکال حرفه ای با کرل CorelDRAW

ترسیم برگ

6. برای کشیدن برگ کدو ابتدا باید با استفاده از ابزار Ellipse Tool (F7) یک دایره بکشید . درصد رنگی برگ 91c926
6.1. بر روی دایره کشیده شده کلیک کنید . 4 نقطه ترسیمی فعال می شود .
ابزار Shape Tool را انتخاب کرده و همانند تصویر زیر نقاط را به طرفین حرکت بدهید . نقطه ترسیمی سمت راست را به طرف جلو بکشید تا شکل از حالت دایره خارج شود.
6.2. سپس باید بر روی نقاط کلیک راست کرده و گزینه Curve را انتخاب کنید تا با استفاده از فعال شدن اهرم ها راحت تر بتوانید به شکا دلخواه برسید .
برای رسیدن به شکل دلخواه باید یکسری نقاط هم ترسیم کنید که می توانید از ابزار Shape Tool (F10) استفاده کنید . من سعی میکنم شورتکات ابزارها را برای شما بنوسیم تا در انتخاب ابزار با مشکل مواجه نشوید .
در مرحله 3 .4 . 5 به طور کامل نقاطی که توسط شما باید ایجاد شود نمایش داده شده است . نقاط را ایجاد کرده ، روی نقاط ترسیمی کلیک میکنم و با انتخاب گزینه curve فرم شکل را تغییر میدهم .

6 آموزش طراحی اشکال حرفه ای با کرل CorelDRAW

7. برگ کشیده شده را درست بالا وسط کادر قرار بدهید .
ابزار Bezier را انتخاب و یک کادر همانند تصویر زیر بکشید .در مرحله بعد ابزار Shape tool را انتخاب کرده و روی کادر کشیده شده کلیک کنید . سپس انحنای لازم را به کادر کشیده شده بدهید .

7 آموزش طراحی اشکال حرفه ای با کرل CorelDRAW

 

8. حالا بنویت میرسد به کشیدن ساقه شکل اصلی . مرحله به مرحله شکل را ترسیم میکنم
8.1. ابتدا با استفاده از ابزار Point Ellipse Tool یک خط همانند تصویر زیر میکشم .شما می توانید با ابزار Point Ellipse یک دایره را به شکل های مختلف ترسیم کنید . روش کار هم به این صورت می باشد که یک خط همانند تصویر زیر می کشید و سپس آن خط را تبدیل به یک دایره یا یکی بیضی با ابعاد دلخواه می کنید . (آموزش استفاده از ابزار)
8.2. خط کشیده شده را تبدیل به یک بیضی کنید . رنگ بیضی کشیده شده برابر است با #996633
8.3. حالا نوبت میرسد به ابزار Point Rectangle Tool . یک کادر با استفاده از این ابزار بکشید و شکل آن را همانند تصویر زیر تغییر بدهید . (آموزش استفاده از ابزار) رنگ بخش پایین ساقه برابر است با #663300

8 آموزش طراحی اشکال حرفه ای با کرل CorelDRAW

آبجکت های ساقه را با استفاده از کلیدهای ترکیبی Control-G تبدیل به یک گروه کنید . در مرحله بعد ابزار Shape tool را انتخاب کرده و روی کادر کشیده شده کلیک کنید . سپس انحنای لازم را به کادر کشیده شده بدهید .

9 آموزش طراحی اشکال حرفه ای با کرل CorelDRAW

 با استفاده از ابزار Spiral Tool (A) یک کادر یا خط همانند تصویر زیر بکشید . تنظیمات ابزار در تصویر زیر مشخص شده است . (آموزش استفاده از این ابزار)اگر دقت کرده باشید من دو مارپیچ کشیده ام و هر دو را مقابل هم به صورت برعکس قرار داده ام

10 آموزش طراحی اشکال حرفه ای با کرل CorelDRAW

برای کشیدن یک مارپیچ با اندازه های مختلف از ابزار Spiral که یک ابزار کاربردی در طراحی نیز می باشد می توانید استفاده کنید

Polygon Star Complex-Star Graph-Paper Spiral11

برای زیاد کردن تعداد پیچ ها می توانید عدد داخل کادر زیر را که در نوار تنظیمات Spiral می باشد را زیاد کنید

Polygon Star Complex-Star Graph-Paper Spiral12

در مرحله آخر هم باید شما یک مارپیچ بزرگتر بکشید و پایین شکل اصلی قرار بدهید . از برگ های کشیده شده هم با استفاده از کلیدهای Ctrl+D کپی بگیرید . 

11 آموزش طراحی اشکال حرفه ای با کرل CorelDRAW

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 16 تیر 1395 ساعت 12:07
کلیه حقوق متعلق است به فروشگاه آسارایان. طراحی و پشتیبانی: webriz
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا