چاپ کردن این صفحه

آموزش نصب ویندوز به صورت مجازی / ایجاد سیستم مجازی باVmWare مطلب ویژه

توسط 01 فروردين, 1388 128841 0

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

imgvmware fusion7

با یکی دیگر از آموزشهای فوق العاده کاربردی و مهم در خدمت شما هستم . امروز می خواهم به شما آموزش بدهم که به چه صورتی یک ویندوز را به صورت مجازی در سیستم عامل خودتان نصب کنید . فرض کنید که شما بر روی کامپیوتر خود ویندوز 7 را از قبل نصب کرده اید و حال می خواهید یک ویندوز دیگر مثلا ویندوز XP را هم داشته باشید . خوب اینکار به چند صورت امکان پذیر است . اول اینکه شما باید ویندوز XP را در یکی از پارتیشن های خودتان نصب و سپس با نرم افزار EasyBCD (لینک آموزش)که به صورت کامل آموزش داده ام یک بوت برای ویندوز درست کنید که هر دو ویندوز را باهم داشته باشید دلیل استفاده از این نرم افزار هم این می باشد که برای نصب دو ویندوز 7 و XP باید ابتدا ویندوز XP را نصب کنید . روش دوم که بسیار کاربردی و دارای مزیت بیشتری نسبت به روش اول می باشد ایجاد یک ویندوز مجازی در محیط ویندوز می باشد به طوریکه دیگر نیاز نباشد برای استفاده از یک سیستم عامل دیگر ، سیستم را restart کرده و ویندوز دوم را انتخاب کنیم . 


اجازه بدهید با یک مثال کاملا این روش را برای شما توضیح بدهم  . من در شرکتی که کار میکنم، ویندوز 7 بر روی کامپیوتر من نصب می باشد . احتیاج دارم برای بعضی از سوالات کاربران در بخش آموزش از ویندوز XP استفاده کنم . عاقلانه نیست که هر دفعه من سیستم را ریست و ویندوز را عوض کنم . راه حل چیست ؟ راه حل نصب یک ویندوز مجازی در محیط ویندوز در حال استفاده با همان کاربرد و کارایی می باشد . من چند ویندوز به صورت مجازی بر روی ویندوز 7 نصب کرده ام . هر دفعه که کاربران ، سوالی از من می کنند که باید بر روی ویندوز دیگری سوئیچ کنم نرم افزار ( در ادامه به طور کامل آموزش داده می شود ) نصب شده را اجرا و به محیط ویندوز مورد نظر خودم می روم بدون اینکه سیستم را خاموش یا برنامه های در حال استفاده را غیر فعال کنم . با توجه به توضیحاتی که داده ام فکر میکنید این روش چقدر در اتلاف زمان صرفه جویی کند

برای انجام اینکار نرم افزارهای مختلفی وجود دارد . من قصد دارم آموزش برنامه VmWare که از لحاظ کارایی نسبت به رقیبان خود به نظر من بهتر است را در ادامه به طورکامل آموزش بدهم .
دانلود نرم افزار VMware Workstation

1. بعد از دانلود ، نرم افزار را نصب و در مرحله بعدی نرم افزار را اجرا کنید . ویزارد نرم افزار همانند تصویر زیر می باشد .

vwware-tutorial ASARAYAN1

اجازه بدهید 3 قسمت اول را برای شما معرفی کنم .
New Virtual Machine می توانید یک سیستم مجازی به دلخواه ایجاد کنید .
New Team توسط این گزینه می توانید یک گروه از سیستم عامل ها را بر روی سیستم خود نصب و بین آنها ارتباط برقرار کنید .
Open Existing VM or Team : در صورتیکه قبلا یک سیستم مجازی ایجاد کرده باشید ، با استفاده از این گزینه ، سیستم یا گروه مجازی ایجاد شده را وارد نرم افزار کنید .

2. بر روی گزینه New Virtual Machine کلیک کنید .یک ویزارد همانند تصویر زیر فعال می شود . در این قسمت می خواهیم تنظیمات را به صورت دستی و دقت بیشتری انجام بدهیم. به همین دلیل بر روی کلید Custome کلیک کنید .

vwware-tutorial ASARAYAN2

3. در مرحله بعدی باید آخرین ورژن نرم افزار که در لیست وجود دارد را انتخاب کنیم . این گزینه به صورت پیش فرض انتخاب شده است و همانطورکه مشاهده می کنید در قسمت زیر مشخصات هر ورژن بعد از انتخاب نمایش داده می شود . بدون هیچ تغییری بر روی کلید Next کلیک کنید .

vwware-tutorial ASARAYAN3

4. در صفحه بعدی شما سه گزینه را همانند تصویر زیر مشاهده می کنید . دقت داشته باشید که هز سیستم عاملی را که بخواهید بر روی ویندوز خود نصب کنید باید سی دی آن را داشته باشید .
در قسمت Installer Disc می توانید اپتیکال درایو سیستم خودتان را مشخص و سی دی ویندوز را در آن قرار داده و مرحله نصب را شروع کنید .
در قسمت installer disk image file iso می توانید یک فایل iso که از قبل ایجاد کرده اید را با استفاده از این گزینه وارد نرم افزار کرده و عملیات ساخت دریاو مجازی را شروع کنید .
در قسمت I will install the opertaion system later می توانیم بعد از تنظیمات نصب سیستم عامل مجازی را شروع کنیم . به نظر من این روش بهتر می باشد چون می توانید در صورت مشکل تغییرات لازم را اعمال کنید .

گزینه سوم را انتخاب کنید .

vwware-tutorial ASARAYAN4

5. در صفحه بعدی با انتخاب شرکت های تولید کننده سیستم عامل می توانید نوع ویندوز خودتان را به دلخواه انتخاب نمایید . دقت کنید که برای نصب هر سیستم عامل باید سی دی یا دی وی دی نصب آن ویندوز هم داشته باشید .

vwware-tutorial ASARAYAN5

6. در مرحله بعدی در کادر اول می توانید نام پیش فرض ویندوز انتخاب شده را تغییر بدهید . در قسمت دوم هم یک محل برای ذخیره ویندوز مجازی انتخاب کنید . سعی کنید در یک پارتیشن دیگه به غیر از پارتیشن ویندوز نصب شده باشد .

vwware-tutorial ASARAYAN6

7. در مرحله بعدی می توانید تعداد پردازنده ای که برای این ویندوز می خواهید در نظر بگیرید را مشخص کنید . تنظیمات این قسمت را تغییر ندهید وبر روی کلید Next کلیک کنید

vwware-tutorial ASARAYAN7

8. تنظیمات مربوط به حافظه ram / رم در این قسمت نمایش داده شده است . می توانید مقدار پیش فرض را تغییر بدهید . این قسمت را هم بدون هیچ تغییری رها کرده و به صفحه بعدی بروید

vwware-tutorial ASARAYAN8

9. در ویزارد بعدی 4 گزینه وجود دارد . در این صفحه باید نوع اتصال سیستم مجازی با شبکه را مشخص کنیم .
قسمت اول Use bridge networking : با استفاده از این گزینه مشخص می کنید که سیستم شما به صورت مستقیم به شبکه با IP مشخص متصل شود .
قسمت دوم Use network address translation : با استفاده از این گزینه می توانید به سیستم مجازی اجازه بدهید با IP سیستم شما به اینترنت و اینترانت متصل شود .
قسمت سوم  : Use host-only networking : در این قسمت سیستم مجازی فقط با یک سیستم مجازی دیگز شبکه خواهد شد
قسمت چهارم Do not a network connection : با انتخاب این گزینه ارتباط با شبکه را برای سیتم مجازی قطع میکنیم .

بر روی کلید next کلیک کنید

vwware-tutorial ASARAYAN9

در صفحه بعدی نوع اتصال برنامه را انتخاب می کنیم . بدون تغییر در تنظیمات گزینه انتخاب شده را قبول و بر روی کلید Next کلیک میکنم

vwware-tutorial ASARAYAN10

10.در صفحه بعدی با انتخاب گزینه اول یک قسمت از پارتیشن را به عنوان محل ذخیره ویندوز انتخاب میکنیم . در صورتیکه قبلا این قسمت را انتخاب کرده اید با انتخاب گزینه دوم پیش بروید . گزینه سوم برای کاربران سطح پیشرفته بوده و یک قسمت از پارتیشن هارد به عنوان محل ذخیره انتخاب می شود . گزینه اول را انتخاب و بر روی کلید Next کلیک میکنم

vwware-tutorial ASARAYAN11

11. در قسمت بعدی بدون هیچ تغییری بر روی کلید Next کلیک کنید .

vwware-tutorial ASARAYAN12

12. در صفحه بعدی بسته به حجم پارتیشن یک مقدار فضا را نرم افزار به صورت اتوماتیک جدا می کند . شما می توانید این مقدار را کم یا زیاد کنید . تنظیمات دیگر را دست نزنید و به مرحله آخر بروید

vwware-tutorial ASARAYAN13

13.در مرحله بعدی می توانید محل ذخیره فایل سیستم مجازی را مشخص کنید

vwware-tutorial ASARAYAN14

14. بر روی کلید Customize Hardware کلیک کنید تا تنظیمات مربوط به انتخاب درایو را مشخص کنیم . دقت داشته باشید در صورتیکه این گزینه به درستی انتخاب نشود امکان نصب ویندوز وجود ندارد .

vwware-tutorial ASARAYAN15

vwware-tutorial ASARAYAN16

در این قسمت چند گزینه وجود دارد که مربوط می شود به تنظیمات رم ، پردازنده ، درایو ،پرینتر و یو اس بی . ما فقط می خواهیم درایو DVD-RW یا CD Rom را برابر با اپتیکال درایو سیستم انتخاب کنیم تا بعد از قرار دادن سی دی درون اپتیکال درایو مراحل نصب شروع شود .

vwware-tutorial ASARAYAN17

بر روی OK کلیک کنید . مراحل تنظیمات اتمام یافت . سی دی ویندوزی که می خواهید نصب کنید را داخل اپتیکال درایو قرار داده و بر روی کلید Power on this virtual machine کلیک کنید . مراحل نصب همانند تصویر زیر شروع می شود .

vwware-tutorial ASARAYAN18

vwware-tutorial ASARAYAN19

 در صورت مفید بودن این آموزش آن را از طریق کلید G+ (گوگل پلاس ابتدای صفحه ) به اشتراک بگذارید ، همچنین تجربیات و نظرات خودتان در مورد روش های فوق را از طریق بخش نظرات به دیگران اعلام کنید .

این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 01 تیر 1396 ساعت 10:01

آخرین‌ها از سعید صبح خیز

تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا