ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

فیلد های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *
کپچا *
بارگذاری کپچا

آموزش رمز گذاری بر روی فلش مموری از طریق نرم افزار VeraCrypt مطلب ویژه

توسط 15 مرداد, 1396 6677 0

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

به دو صورت می توانید از اطلاعات موجود روی حافظه فلش محافظت کنید . اول قفل سخت افزاری ، دوم قفل نرم افزاری . تعداد فلش مموریهایی که بر روی آنها قفل سخت افزاری وجود داشته باشد بسیار محدود می باشد به طوریکه در بین تمام برندها فقط شرکت DM یک فلش مموری تولید کرده است که با اثر انگشت کاربر فعال می شود و برندهای دیگر محصولات اینچنینی ندارند یا اگر موجود باشد در ایران عرضه نشده است . (لینک خرید فلش مموری امنیتی از فروشگاه آسارایان)اما از طریق نرم افزار چطور ؟ برنامه های زیادی برای رمز نگاری اطلاعات روی فلش مموری طراحی شده اند که یکی از آنها VeraCrypt می باشد . یکی از قدرتمند ترین برنامه های برای محافظت از اطلاعات شخصی کامپیوتر VeraCrypt می باشد . هماهنگی خاصی که نرم افزار با Bitlocker در ویندوز دارد کمک می کند کاربر به راحتی بتواند برروی درایوها، پوشه ها و فایل ها قفل قرار داده و از آن ها در برابر استفاده اشخاصی که به سیستم رایانه ای دارند محافظت کند.

 

با این که عملکرد این نرم افزار رایگان بسیار ساده است اما امنیتی که برقرار می شود حتی با نصب دوباره ویندوز هم به همان شکل باقی خواهد ماند؛ به همین دلیل می توان آن را از ایمن ترین راه های محافظت از فایل ها و پوشه ها دانست.نرم‌افزاری برای محافظت 100درصدی از اطلاعات می باشد که سازمان FBI نیز پس از تلاش یک‌ ساله نتوانست به اطلاعاتی که توسط این برنامه محافظت می‌ شدند دسترسی پیدا کند.  حجم پائین و امکانات بسیار کارآمد نرم افزار برای همه کاربران می تواند مفید باشد به همین دلیل پیشنهاد می کنیم از این ابزار برای تامین امنیت بهره بگیرید.

 

Download

آموزش رمز گذاری فلش مموری

بعد از نصب VeraCrypt برنامه را اجرا کنید . فلش مموری را به پورت USB متصل کنید .
نکته مهم : قبل از انجام رمزگذاری بر روی فلش مموری اطلاعات آن را ابتدا بر روی یکی از پارتیشن ها کپی کنید ، دقت داشته باشید که برای رمز گذاری باید ابتدا فلش موری را فرمت کنید .

زمانیکه برنامه VeraCrypt را باز کنید ، یک پنجره نسبتا ساده با فهرستی از درایو های موجود نمایش داده می شود که همه این درایو ها واقعی نیستند .
بر روی کلید "Create Volume" کلیک کنید .

آموزش رمز گذاری بر روی فلش مموری از طریق نرم افزار VeraCrypt 1

پنجره تنظیمات “Volume Creation Wizard” نمایش داده می شود .

در اینجا شما سه گزینه برای ایجاد فضای رمزنگاری شده دارید:

    Create an encrypt file container: به کمک این گزینه شما یک مخزن یا همان فضایی رمزگذاری شده ایجاد می‌کنید که می‌توانید فایل‌های خود را درون آن قرار دهید. این گزینه دقیقا همان گاوصندوقی که در بالا عنوان کردیم را ایجاد می‌کند.
    Encrypt a non-system partition/drive: این گزینه این امکان را به شما می‌دهد که یک درایو از هارد دیسک یا کل حافظه جانبی‌ای مانند USB را رمزنگاری کنید. این گزینه زمانی به کارتان می‌آید که شما بخواهید یکی از درایوهای کامپیوتر یا کل USB خود را رمزنگاری کنید.
    Encrypt the system partition or entire system drive: به کمک این گزینه شما می‌توانید کل هارد دیسک یا درایوی که ویندوز بر روی آن نصب شده است را رمزنگاری کنید.

دقت کنید که ما در اینجا از گزینه اول یعنی Encrypt a non-system partition/drive استفاده می‌کنیم زیرا آسان‌ترین و کاربردی‌ترین گزینه است.

آموزش رمز گذاری بر روی فلش مموری از طریق نرم افزار VeraCrypt 2

VeraCrypt به دو صورت اطلاعات را رمزگذاری می کند .

در اینجا شما دو گزینه را مشاهده خواهید کرد که کاربرد هر کدام از آنها به صورت زیر است:

    Standard VeraCrypt volume: در این حالت شما یک فضای استاندارد رمزنگاری شده توسط VeraCrypt ایجاد می‌کنید.
    Hidden VeraCrypt volume: در این حالت شما یک فضای مخفی داخل فضایی که در حال درست کردن آن هستید، ایجاد می‌کنید. اگر فضایی که با VeraCrypt ایجاد می‌کنید را گاوصندوق بدانید، فضای مخفی یا همان Hidden volume صندوقچه کوچکی داخل گاوصندوق خواهد بود که از چشمان دیگران مخفی خواهد بود. این گزینه هم مفید و هم مضر است. مفید از این نظر است که اگر زمانی شما مجبور شدید که رمز عبور فضای اصلی یا همان Standard VeraCrypt volume را به کسی بدهید، می‌توانید از اطلاعاتی که در فضای مخفی وارد کرده‌اید محافظت کنید زیرا با وارد شدن به فضای اصلی، هیچ اثری از فضای مخفی وجود ندارد. اما این ویژگی مضر نیز است زیرا اگر فردی بداند شما از VeraCrypt استفاده می‌کنید، به احتمال بسیار زیاد این فرض را می‌کند که شما از فضای مخفی در فایل رمزنگاری شده استفاده کرده‌اید و به همین دلیل ممکن است مجبور شوید که رمز عبور فضای مخفی را نیز به وی بدهید.

به همین دلیل پیشنهاد ما آن است که از فضای معمولی یا همان استاندارد استفاده کنید. با انتخاب گزینه Standard VeraCrypt volume، تنها کافی است که بر روی Next کلیک کنید تا پنجره‌ای مانند تصویر زیر در مقابل شما باز شود.

آموزش رمز گذاری بر روی فلش مموری از طریق نرم افزار VeraCrypt 3

در مرحله بعدی از طریق گزینه Select Device باید حافظه فلش مموری را انتخاب کنید . باز به این نکته مهم اشاره کنم که در انتخاب دیوایس دقت کنید . در صورت انتخاب اشتباه یک پارتیشن اطلاعات حذف خواهد شد .

آموزش رمز گذاری بر روی فلش مموری از طریق نرم افزار VeraCrypt 4

آموزش رمز گذاری بر روی فلش مموری از طریق نرم افزار VeraCrypt 5

در پنجره بعدی اجازه بدهید گزینه اول در حالت انتخاب باشد . بر روی Next کلیک کنید .

آموزش رمز گذاری بر روی فلش مموری از طریق نرم افزار VeraCrypt 6

با کلیک بر روی Next، به پنجره‌ای مانند تصویر زیر منتقل می‌شوید که در آن می‌توانید نوع الگوریتم رمزنگاری را انتخاب کنید. انتخاب هر کدام از این گزینه‌ها بر عهده شما است هر چند که پیشنهاد ما آن است که از حالت پیش‌فرض استفاده کنید.

آموزش رمز گذاری بر روی فلش مموری از طریق نرم افزار VeraCrypt 7

زمانی که بر روی Next کلیک کنید، به صفحه Volume Size می‌رسید که در اینجا باید حجم فضایی که می‌خواهید ایجاد کنید یا همان گاوصندوق را انتخاب کنید.البته این بخش برای پارتیشن فعال می باشد و برای حافظه USB غیر فعال می باشد .  بر روی Next کلیک کنید .

آموزش رمز گذاری بر روی فلش مموری از طریق نرم افزار VeraCrypt 8

زمانی که بر روی Next کلیک کنید، پنجره‌ای مانند تصویر زیر به شما نشان داده می‌شود که باید رمز عبور یا همان کلید گاوصندوقی که در حال ایجاد آن هستید را مشخص کنید. دقت کنید که این رمز عبور باید به راحتی قابل حدس زدن نباشد و پیچیده باشد.

اگر دقت کنید، سه گزینه دیگر در این پنجره مشاهده می‌کنید که عبارتند از:

  • Use keyfiles: با تیک کردن این گزینه، شما به VeraCrypt اعلام می‌کنید که هر زمان که خواستید به فضایی که ایجاد کرده‌اید دسترسی پیدا کنید، علاوه بر رمز عبور یک فایل که از طریق گزینه Keyfiles... معرفی می‌کنید را نیز وارد کنید. پیشنهاد ما این است که از این امکان استفاده نکنید زیرا اگر کوچکترین تغییری در آن فایل ایجاد شود، تحت هیچ شرایطی نمی‌توانید به فضای ایجاد شده دسترسی پیدا کنید. به همین دلیل این گزینه را تیک نزنید.
  • Display password: با تیک زدن این گزینه، رمز عبوری که وارد کرده‌اید به شما نمایش داده می‌شود. این گزینه در زمانی که تنها خودتان پشت کامپیوتر هستید و فرد دیگری امکان دیدن صفحه کامپیوتر شما را ندارد کاربردی است زیرا با تیک زدن آن می‌توانید از درست نوشتن رمز عبورتان مطمئن شوید.
  • Use PIM: این امکان در حقیقت کارکرد ورود دو مرحله‌ای را دارد به گونه‌ای که با انتخاب آن شما می‌توانید یک عدد انتخاب کنید تا هر زمان که بخواهید فایلی که ایجاد کرده‌اید را باز کنید، علاوه بر رمز عبور، آن عدد را وارد کنید. دقت کنید که اگر این گزینه را انتخاب کنید و عدد داخل آن را خالی و یا صفر بگذارید، VeraCrypt عدد پیش‌فرض ۴۸۵ را در نظر می‌گیرد. علاوه بر این اگر رمز عبوری که انتخاب می‌کنید کمتر از ۲۰ حرف باشد، مقدار PIM نباید کمتر از ۴۸۵ باشد و اگر رمز عبور بیشتر از ۲۰ حرف باشد، هر عددی را می‌توانید وارد کرد. البته این نکته را باید در نظر گرفت که هر چقدر عدد انتخابی بزرگ‌تر باشد، مدت زمان باز کردن فایل ایجاد شده توسط VeraCrypt بیشتر و بیشتر خواهد شد. پیشنهاد ما آن است که حتما از این ویژگی استفاده کنید.

نکته: اگر رمز عبوری که انتخاب کرده‌اید کوتاه و پیجیده نباشد، VeraCrypt پیام خطایی به شما نشان می‌دهد و پیشنهاد می‌کند که رمز عبور بیشتر از ۲۰ حرف باشد و آیا اطمینان دارید که می‌خواهید یک رمز عبور ضعیف و کوتاه استفاده کنید یا خیر. پیشنهاد ما آن است که بر روی گزینه No کلیک و در رمز عبوری که وارد کرده‌اید تجدید نظر کنید و سپس بر روی Next کلیک کنید.

آموزش رمز گذاری بر روی فلش مموری از طریق نرم افزار VeraCrypt 9

با کلیک کردن بر روی Next، شما به بخش Volume Format فرستاده می‌شود که در آن باید فضایی که ایجاد کرده‌اید را براساس الگوریتمی که در مراحل قبلی تعریف کرده‌اید، ایجاد کنید هر چند که در اینجا با عنوان Fromat از آن یاد شده است.

در بخش Options شما می‌توانید نوع Filesystem را انتخاب کنید که پیشنهاد ما آن است که از تنظیمات پیش‌فرض استفاده کنید.

اگر دقت کنید در بخش Random Pool یک سری علامت در حال تغییر هستند که این اعداد در حقیقت قدرت الگوریتم رمزنگاری را افزایش می‌دهند. به همین دلیل قبل از آنکه بر روی Format کلیک کنید، نشانگر ماوس خود را در صفحه جابه‌جا کنید تا بخش مربوط به Randomness Collected From Mouse Movements از حالت قرمز به سبز تبدیل شود؛ و سپس بر روی Format کلیک کنید.

آموزش رمز گذاری بر روی فلش مموری از طریق نرم افزار VeraCrypt 10

با کلیک کردن بر روی Fromat فرآیند ایجاد فضای رمزنگاری شده توسط VeraCrypt آغاز می‌شود و بسته به حجمی که انتخاب کرده‌اید، باید مدت زمانی را صبر کنید تا فرآیند Format به پایان برسد.

آموزش رمز گذاری بر روی فلش مموری از طریق نرم افزار VeraCrypt 11

زمانی که فرآیند ایجاد فضا به پایان برسد، پنجره‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که در آن از موفقیت‌آمیز بودن فرآیند ایجاد فضا توسط VeraCrypt خبر می‌دهد.

آموزش رمز گذاری بر روی فلش مموری از طریق نرم افزار VeraCrypt 12

 

 عملیات مقدماتی تمام شد . یکبار برنامه را از دوباره باز کنید . یکی از نام درایوها را به دلخواه انتخاب کرده و گزینه Auto-Mount Devices را انتخاب کنید .

آموزش رمز گذاری بر روی فلش مموری از طریق نرم افزار VeraCrypt 13

در پنجره باز شده باید یک رمز عبور وارد کرده و بر روی کلید OK کلیک کنید .

آموزش رمز گذاری بر روی فلش مموری از طریق نرم افزار VeraCrypt 14

کمی صبر کنید نسبت به حجم درایو این مرحله زمان بر می باشد . ادامه آموزش در یک بخش دیگر توضیح داده می شود

   در صورت مفید بودن این آموزش آن را از طریق کلید G+ (گوگل پلاس ابتدای صفحه ) به اشتراک بگذارید ، همچنین تجربیات و نظرات خودتان در مورد روش های فوق را از طریق بخش نظرات به دیگران اعلام کنید .

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
آخرین ویرایش در یکشنبه, 15 مرداد 1396 ساعت 16:31
کلیه حقوق متعلق است به فروشگاه آسارایان. طراحی و پشتیبانی: webriz
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا