ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

فیلد های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *
کپچا *
بارگذاری کپچا

آموزش تصویری نرم افزار 3D MAX

2 آموزش غیر فعال کردن viewport در 3D Max

گاهی اوقات پیش می آید شما قصد دارید تغییراتی که بر روی object های روی می دهد در یکی (یا بیشتر) از پنل ها نمایش داده نشود. مثلا فرض کنید شما شیئی را طراحی نموده اید و حال قصد دارید تغییراتی اعمال نمایید ولی نمی خواهید در پنل نمایش TOP نمایش داده شود بدین منظور باید پنل TOP را غیر فعال نمایید. برای غیر فعال کردن این پنل بدین شکل عمل می کنیم :

تنظیمات اولیه ی رندر کردن Rendering در 3D MAX

 

در این مبحث به برخی تنظیمات دیگر در viewport ها می پردازیم. در ابتدا تنظیمات اولیه ای برای عمل رندر کردن را انجام می دهیم. با عمل رندر کردن (Rendering) در درس های آتی بیشتر آشنا خواهید شد. به طور خلاصه Rendering عبات است از خروجی نهایی طراحی شما برای ارائه.
شما پس از طراحی نیاز دارید تا از طرح خود خروجی بگیرید. این عمل رندر کردن نام دارد.
در ابتدا فرض کنید شما طرحی مانند طرح زیر را در 3Ds Max رسم نموده اید:

طرح بندی viewport درنرم افزار 3D Max 6

در این بخش به طرح بندی viewport ها می پردازیم. viewport در نرم افزار 3D max برای مشاهده نمای پروژه طراحی شده از جهات مختلف می باشد که به کاربر کمک می کند تا جزئیات و نواقع احتمالی را مشاهده و آنها را برطرف کند.
به طور کل 3D max از چهار حالت Front ، Left ، Top و Perspective تشکیل شده است که به آن viewport گفته می شود . شما می توانید viewport را به دلخواه و طوری که خودتان در هنگام طراحی راحت تر هستید تغییر بدهید . در ادامه روش تغییر تنظیمات این بخش آموزش داده می شود .

8 

در ادامه به معرفی ابزار steering wheels می پردازیم. ابزاری که به تازگی به نرم افزار 3Ds Max اضافه شده است و به نوعی تکمیل کننده ی ابزار view cube می باشد.
این ابزار از طریق شاخه ی
Views -> SteeringWheels
قابل دسترسی است:

9 چند قابلیت دیگر برای کنترل viewport

در ادامه مباحث قبلی به چند قابلیت دیگر برای کنترل viewport و اشیاء می پردازیم. گزینه ی اول که در مورد آن صحبت خواهیم کرد از 2 گزینه ی Zoom Extents All و Zoom Extents All Selected تشکیل شده است.

دکمه ی اول کارایی مشابه با Zoom Extents (که در آموزش قبلی توضیح داده شد) دارد. با این تفاوت که این عمل را برروی همه ی viewport ها انجام خواهد داد و نه فقط بر روی vewport انتخاب شده. مثلا در تصاویر زیر ابتدا هر viewport فاصله¬ی زیاد یا کمی از اجسام دارد.

9 انواع zoom در Vewports - آموزش 3ds Max

در آموزشهای قبلی کمی با محیط نرم افزار آشنا شدید و حالا نوبت میرسه به معرفی ابزارهای کاربردی که بیشترین تاثیر را در روند کاری شما دارد . یکی از این ابزارها zoom می باشد . انتخاب نام ابزار شاید برای zoom درست نباشد ولی به عنوان یک ابزار در برنامه های گرافیکی مورد استفاده قرار می گیرد و نام معادلی نمیشه برای آن در نظر گرفت که کاربر بیشتر با آن آشنا شود .

2

همان طور که در آموزش قبل مشاهده کردید مهم ترین نوار در نرم افزار 3Ds Max نوار ابزار اصلی یا Main Toolbar می باشد. این نوار طوری طراحی گردیده است که در مانیتور های متفاوت و با رزولوشن های مختلف تمام نوار قابل استفاده باشد. در صورتی که نرم افزار در مانیتور شما به گونه ای است که تمام نوار ابزار را مشاهده نمی کنید اشاره گر موس را بر روی قسمتی خالی از نوار ابزار نگه دارید تا به صورت یک دست در بیاید سپس دکمه ی سمت چپ موس را نگه دارید و به سمت چپ یا راست بکشید تا گزینه هایی قابل رویت نیستند نمایان شوند.

2 آشنایی با محیط نرم افزار 3ds Max

پس از نصب 3ds Max که در آموزش قبل توضیح داده شد اینک به بررسی این نرم افزار قدرتمند می پردازیم. پیش از آغاز این بخش به سوالات برخی از دوستان که در مورد کاربرد این نرم افزار پرسیده بودند به طور مختصر پاسخ می دهیم. 3ds Max همان طور که از نامش پیداست نرم افزاری بسیار قدرتمند در زمینه ی 3 بعدی سازی است. به طوری که در سالهای متمادی عنوان بهترین نرم افزار 3 بعدی را یدک می کشد. مهمترین کارکرد 3ds Max مدل سازی (Modeling) دنیای واقعی است. بسیاری از معماران و طراحان پیش از ساخت نهایی محصول و یا پروژه ی خود (ساختمان ، خودرو ، قطعات کوچک و ... ) از 3ds Max برای شبیه سازی محصول نهایی خود و نمایش آن به مدیر پروژه و یا مردم استفاده می کنند. به احتمال زیاد در تبلیغات (به خصوص تبلیغات ساختمانی مثل مجتمع های تجاری و یا مسکونی) دیده اید که عکس گرافیکی از محصول خود قرار می دهند در حالی که آن محصول هنوز ساخته نشده است! برای تهیه ی این عکس از 3ds Max استفاده می شود.

5

پس از استقبال از آموزش های قرار گرفته در وبسایت آموزشی آسارایان به خصوص سری های آموزشی فتوشاپ اینک به درخواست شما عزیزان سری آموزش های 3ds Max را آغاز می نماییم. امید است همچون گذشته ما را با نظرات خود آگاه نمایید. پیش از شروع لازم بر خود لازم میدانم تا از کمی و کاستی هایی که ممکن است در آموزش ها وجود داشته باشد از شما پوزش بخواهم.
نسخه ای که برای آموزش انتخاب شده است Autodesk 3ds Max 2014 می باشد . این نسخه فقط در سیستم عامل های 64 بیتی قابل نصب است. در صورتی که ویندوز شما 32 بیتی است (win XP , win 7 32bit , win 8 32bit) از ورژن 2013 استفاده نمایید. در صورتی که قصد کاربری حرفه ای از 3ds Max را دارید رم سیستم خود را حداقل به 8 گیگابایت افزایش دهید تا در اجرای برنامه با مشکل روبرو نشوید .  

کلیه حقوق متعلق است به فروشگاه آسارایان. طراحی و پشتیبانی: webriz
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا