ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

فیلد های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *
کپچا *
بارگذاری کپچا

آموزش نرم افزار اتوکد از مقدماتی تا پیشرفته

بطور کلی در برنامه اتوکد نشانگر موس به سه حالت تغییر می کند.که هر حالت چگونگی نحوه اجرای دستور را برای ما مشخص می کند. بعد از دیدن این فیلم آموزشی شما خواهید آموخت که برنامه اتوکد چه زمان در انتظار دریافت دستور است و بعد از دریافت دستور نشانگر موس به چه نحو عمل می کند. این که بعضی از دستورات برای اجرا شدن نیازمند تعیین نقطه و بعضی از دستورات نیازمند تعیین یک شیء هستند و حتی بعضی از دستورات نیازمند هر دوی آن ها یعنی تعین شیء و نقطه می باشند.در آخر هم نحوه تغییر سایز نشانگر موس در ناحیه ترسیم را خواهید آموخت.

با یکی دیگر از مقالات آموزشی اتوکد با عنوان ویدئو آموزشی بررسی عملکرد گزینه Lock در AutoCAD در خدمت شما هستم .در این آموزش نحوه عملکرد گزینه Lock برای شما عزیزان تهیه و تدارک دیده شده است . بعد از دیدن این فیلم آموزشی شما عزیزان می توانید فضای کاری برنامه اتوکد را بنا به سلیقه و راحتی استفاده  , شخصی سازی کنید. وضعیت قرار گیری پنل ها . نوار ابزارها . پنچره های مورد نیاز در هنگام ترسیم را مشخص و موقعیت قرار گیری آن ها را در فضای کاری به صورت ثابت و غیر قابل تغییر در بیاورید. همچنین شما می توانید با استفاده از این آموزش نحوه شناور کردن پنل ها . ابزاها . پنجره ها و یا اتصال آن ها به حاشیه های نرم افزار هم فرا بگیرید.

مبحث ششم : تنظیمات
برنامه اتوکد برای راحتی در استفاده کاربران با صلیغه های مختلف علاوه بر قابلیت های شخصی سازی که در مباحث پیشین به آن اشاره کردیم دارای تنظیمات فراوان دیگری نیز هست که به ما این اجازه را می دهد که به بهترین شکل ممکن به نتیجه دلخواه در ترسیم دست پیدا کنیم.برای مثال نحوه رنگ بندی فضای اتوکد . چگونگی ذخیره کردن فایل ها . چگونگی به نمایش در آمدن نشانگر موس و...... .
برای دسترسی به تنظیمات اتوکد میتوان از طریق Application Menu و از قسمت Options که در قسمت پایین وسط قرار دارد وارد شد .

مبحث پنجم : فضای کار(Workspace)
فضای کار در اتوکد همان ظاهر و رابط کاربری نرم افزار می باشد که قابلیت شخصی سازی دارد.
در اتوکد فضاهای کار به صورت کلی به چهار دسته تقسیم میشوند که به بررسی آن ها می پردازیم.
یکی از راه های دسترسی برای تغییر فضای کاری در نوار عنوان(Title Bar) قسمت دسترسی سریع (Quick Access)  قرار دارد و راه دیگر آن در کلیک بر روی Worck space در  قسمت Status Bar است.(عملکرد این دو تفاوتی با یکدیگر ندارند)
در صورت عدم وجود Workspace در نوار عنوان به قسمت تنظیمات Quick Access رفته (پیکان رو به پایین در قسمت راست Quick access ) و Workspace  را اضافه کنید.

مبحث چهارم : تنظیمات پالت ها
یکی دیگر از ابزارهای پر کاربرد اتوکد پالت ها هستند.
برای دسترسی به پالت ها به زبانه view رفته و از پنل palettes می توانیم به پالت های مختلف که هر کدام عملکرد منحصر به فردی دارند را انتخاب کنیم.
یکی دیگر از راه های دسترسی به پالت ها فشردن کلید Ctrl به علاوه کلید اعداد است.

مقاله قبلی با عنوان "دسترسی به ابزارهای اتوکد"در بخش آموزش فعال شد که از طریق لینک قرار داده شده می توانید از آن استفاده کنید . در این مطلب آموزشی ویدئویی برای شما آماده کرده ام که از طریق آن بیشتر با نوار وضعیت در اتوکد آشنا خواهید شد . نوار وضعیت(Status Bar) : این نوار حاوی اطلاعات بسیار مفیدی در رابطه با خواص متغییر در نقشه بوده و در هر لحظه آن را به کاربر نمایش می دهد . اگر اشاره گر(مکان نما) در ناحیه ترسیم قرار داشته باشد ، در هر لحظه می توانیم هر سه مولفه مختصات x,y,z محل قرارگیری آن را در انتهای سمت چپ نوار وضعیت مشاهده کنیم. در وسط نوار وضعیت دکمه های Grid , Snap و ...... وجود دارد که در فصل های بعدی با کاربرد و تنظیمات آن ها آشنا می شویم .

در این بخش به نحوه دسترسی به ابزارهای اتوکد می پردازیم:
اتوکد یکی از نرم افزارهای قدرتمند ترسیم هستش که حجم عظیمی از ابزارهای مختلف ترسیم را در اختیار کاربر قرار میدهد که دسترسی به این ابزارها و دستورات به طریق های مختلفی امکان پذیر است.
روش اول دسترسی از طریق نوار Ribbon هستش که این نوار دارای زبانه های مختلفی است که دستورات و ابزارها را بر اساس عملکردشون تقسیم کرده است .

در آموزش قبلی شما را با حالت های مختلف انتظار این نرم افزا آشنا کردیم امروز بنده قصد دارم شما را با حالت های ورود دستورات در AutoCAD آشنا کنم.باتوجه به این که نرم افزار اتوکد یک نرم افزار بسیار پیچیده ای میباشد در نگاه اول ممکن است که دستورات آن گیج کننده به نظر برسند اما خوش بختانه این دستورات از رود هایی پشتیبانی میکنند و مرحله به مرحله خواسته ها و چیز هایی که نرم افزار احتیاج دارد را در خط فرمان از ما میپرسند. به صورت کلی سه روش اجرا دستورات در این نرم افزار وجو دارد که در ادامه این مقاله این سه روش را مورد بررسی قرار خواهم داد.
ساده ترین روشی که شما میتوانید یک دستور را در این نرم افزار اجرا کنید انتخاب این دستور از ریبون نرم افزار است . به عنوان مثال اگر شما احتیاج به دستور لاین را دارید کافیس بر روی این دستور در ریبون نرم افزار کلیک کنید.

تا اینجای کار شما در آموزش های قبلی با شکل ظاهری نرم افزار و قسمت ها و پنل های مختلف آشنا شده اید . امروز قصد دارم در این مقاله چگونگی دریافت اطلاعات این نرم افزار را مورد بررسی قرار دهم. به صورت کلی این نرم افزار در بیشتر اوقات سه حالت به خود میگیرد این سه حالت عبارت اند از : انتظار دستور, انتظار نقطه و انتظار شئ . در ادامه هر یک از این سه دستور را به طور کامل بررسی خواهم کرد .

در آموزش قبلی شما مشاهده کردید که نرم افزار اتوکد مجموعه زیادی از تنظیمات و گزینه ها را دارد که میتوان آن را روشن و یا خاموش کرد و یا حالت های مختلفی به خود بگیرند . در نرم افزار اتوکد ابزاری وجود دارد که به ما پر کاربرد ترین ابزار های نرم افزار و یا روشن یا خاموش بودن آنها را نمایش میدهد که لازم نباشد ما هر بار به پنجره تنظیمات مراجعه کنیم. این ابزار خط وضعیت نام دارد که در پایین ترین نقطه صفحه کاری نرم افزار اتوکد قرار دارد. همانطور که در تصویر زیر مشخص شده است .

قبل از شروع کار با هر برنامه ای باید بتوانیم ابتدا با مقدماتی ترین کارهایی که در نرم افزار می توان انجام داد آشنا شویم . مقدماتی ترین کارها از آشنایی با ابزارهای و محیط برنامه گرفته تا تنظیمات اصلی که مربوط به منو می شود . در نرم افزا اتوکد شما علاوه بر این که میتوانید موقعیت ابزار ها را تنظیم کنید میتوانید کل فضای کاربری این نرم افزار را سفارشی کنید. امروز قصد دارم تنظیمات نرم افزار اتوکد را مورد بررسی قرار دهم با این تنظیمات شما میتوانید محیط کاری را با تناسب به کاری که میخواهید انجام بدهید تنظیم کنید. برای این که بتوانیم تنظیمات و آپشن های اتوکد را ببینیم کافیست که بر روی دکمه نرم افزار کلیک کنیم و از کادر باز شده گزینه option را انتخاب کنیم .

در آموزش قبلی شما را با نحوه مرتب کردن پالت ها در این نرم افزار آشنا کردم. در نرم افزار های گرافیکی سنگین مانند اتوکد  ابزار های ترسیم زیادی در آنها قرار گرفته است و گاهی کار با این ابزار ها برای ما ملال آور میشود. ما در این نرم افزار قادر به این هستیم که صفحه کاری خودمان را بر حسب نیازی که داریم مرتب کنیم یعنی میتوانیم پنلی را که بیشتر از همه با آن سر و کار داریم را داخل صفحه قرار دهیم . اتوکد این امکان را به ما میدهد که ظاهر صفحه کاری را آن طور که میخواهیم تغییر دهیم و این ظاهر را برای همیشه نگه داریم . در واقع امروز قصد داریم راجب work space صحبت میکنیم . از دید اتوکد work space یک مجموعه تنظیمات ذخیره شده است که مشخص میکند یک پنل در کجا قرار داشته باشد و چه پالت هایی باز هستند. امروز قصد دارم نحوه ذخیره سازی work space که خودمان طراحی  کرده ایم را آموزش  دهم.

کلیه حقوق متعلق است به فروشگاه آسارایان. طراحی و پشتیبانی: webriz
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا