ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

فیلد های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *
کپچا *
بارگذاری کپچا

آموزش تصویری نرم افزار Excel به صورت مرحله به مرحله از مقدماتی تا پیشرفته همراه با مثال های کاربردی در بخش آموزش سایت آسارایان

مایکروسافت اکسل یکی از محبوب ترین نرم افزارهای کاربردی در میان کاربران حرفه ای و عادی کامپیوتر می باشد . یکسری از کارها وجود دارد که به شما کمک می کند راحت تر بتوانید با این برنامه کار کنید و از تمام ویژگیهای آن استفاده کنید .به عنوان مثال اگر تعداد زیادی ردیف های خالی در spreadsheet برنامه اکسل دارید می توانید با کلیک راست بر روی هر کدام از آن ها و انتخاب گزینه Delete آن ها را پاک نمایید که این امر یک کار بسیار زمان بر است . اگر چه یک راه ساده و آسان تر برای پاک کردن ردیف ها و ستون های خالی در برنامه اکسل وجود دارد .

به طور پیش فرض زبانه های worksheet نام های عمومی به خود می گیرند همانند نام های Sheet1 و Sheet2 و .... . اگر شما تعداد زیادی worksheet در یک workbook خود داشته باشید پیدا کردن یک sheet مشخص امکان دارد که کمی سخت باشد .
اگر چه شما می توانید یک اسم را به هر زبانه در workbook خود اختصاص دهید . با این کار پیدا کردن زبانه ای که به آن نیاز دارید بسیار راحت تر می شود . تغییر نام زبانه های worksheet کار بسیار ساده ای است . ما در ادامه نحوه این کار را به شما خواهیم آموخت .
برای تغییر نام یک زبانه بر روی زبانه worksheet مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Rename را از منوی ظاهر شده انتخاب کنید . همچنین می توانید با دوبار کلیک بر روی زبانه این کار را انجام دهید .

به طور پیش فرض زبانه های غیر فعالِ Worksheet ها در اکسل به رنگ خاکستری هستند ، و زبانه های فعال (active) یا انتخاب شده به رنگ سفید می باشند . اگر شما worksheet  های زیادی در workbook خود دارید ، احتمالاً برای شما سخت خواهد بود تا زبانه مورد نظر خود را پیدا کنید .
یکی از راه های مشخص کردن  worksheet ها تعیین رنگ های مختلف برای زبانه های آنها است. ما به شما نشان می دهیم که چگونه زبانه یک worksheet را یا زبانه های worksheet  را تغییر دهید .
برای تغییر رنگ در یک زبانه worksheet بر روی زبانه مورد نظر راست کلیک کرده و به گزینه “Tab Color” بروید . یک پالت از رنگ های زمینه و رنگ های استاندارد در منو رنگ ها به شما نمایش داده می شود . بر روی رنگ مورد نظر خود کلیک کرده یا اگر رنگ خاصی را در پالت رنگ می خواهید بر روی “More Colors” کلیک کنید .

به طور پیش فرض workbook های جدید ایجاد شده برنامه اکسل شامل یک عدد worksheet می شوند . اگر به طور معمول از بیش از یک worksheet در برنامه اکسل استفاده می کنید می توانید تعداد worksheet های پیش فرض در یک workbook جدید ایجاد شده را به سادگی تغییر دهید . با ما همراه باشید .
شما می توانید تعداد worksheet ها را به سادگی با استفاده از کلیک بر روی علامت جمع در قسمت زبانه های worksheet در برنامه اکسل اضافه کنید . اگر چه اگر از این قضیه مطمئن هستید که در هر بار استفاده از یک workbook جدید ایجاد شده به بیش از یک worksheet نیاز پیدا خواهید کرد ما به شما تنظیمی را نشان خواهیم داد که به شما این امکان را می دهد که هر تعداد مشخصی از worksheet ها را به صورت اتوماتیک در یک workbook جدید ایجاد شده تعیین نمایید  .

 به طور معمول ، Excel از سبک ارجاء سلول A1 که از حروف برای عنوان ستون و شماره برای عنوان ردیف نشان داده می شود استفاده می کند. با این حال اگر شما متوجه شده باشید برای نشان دادن ردیف و عنوان ستون شماره هایی وجود دارد، که به سبک R1C1 به سلول ارجاء داده می شود.شما می توانید به راحتی این سبک ارجاء را به حالت اصلی خود باز گردانید .
برای تغییر از سبک R1C1 ارجاء سلولی به سبک A1 ما یک تغییر در تنظیمات را در قسمت options انجام خواهیم داد.برای این کار بر روی زبانه  File کلیک کنید.

شاید در مواقعی نیاز به این پیدا کنید که یک worksheet را بخواهید در یک workbook دیگر کپی و یا جابجا کنید و یا این که بخواهید یک worksheet را در همان workbook خود کپی ویا جابجا کنید . شاید بخواهید در worksheet تغییراتی را لحاظ کنید و در عین حال نسخه اصلی را دست نخورده داشته باشید .
در مرحله اول ما به شما نشان می دهیم که چگونه یک worksheet را از یک workbook به یک workbook دیگر کپی و یا جابجا کنید . ( فرقی نمی کند که در workbook که در حال حاضر از آن استفاده می کنید باشد و یا می خواهید در یک  workbook جدید این کار را بکنید ) . برروی زبانه worksheet مورد نظر که می خواهید آن را کپی کنید کلیک راست کرده و از گزینه های نمایان شده گزینه Move ( جابجا ) و یا Copy را انتخاب نمایید .

اگر تعداد زیادی ردیف های خالی در spreadsheet برنامه اکسل دارید می توانید با کلیک راست بر روی هر کدام از آن ها و انتخاب گزینه Delete آن ها را پاک نمایید که این امر یک کار بسیار زمان بر است . اگر چه یک راه ساده و آسان تر برای پاک کردن ردیف ها و ستون های خالی در برنامه اکسل وجود دارد .
اول ما به شما نحوه پاک کردن ردیف های خالی را می گوییم . پاک کردن ستون های خالی نیز پروسه یکسانی را دارد که در انتهای مقاله آن را به شما خواهیم گفت .

به صورت پیش فرض , زمانیکه اطلاعاتی را در برنامه اکسل تایپ  می نمایید و کلید Enter را می فشارید سلول انتخابی شما به یک سلول پایین تر می رود . حال اگر بخواهیم که سلول های انتخابی ما از سمت چپ به راست با فشردن کلید Enter  انتخاب شوند چه کاری را باید انجام دهیم .
ما به شما یک تنظیم ساده را در اکسل خواهیم آموخت که این مشکل را به راحتی بر طرف می کند .
برای تغییر جهت سلول های انتخابی زمانی که کلید Enter  را فشار می دهید . ابتدا باید بر روی زبانه File کلیک نمایید .

در این مقاله به شما خواهیم آموخت که چگونه یک sheet مجزا برنامه ی اکسل را بدون داشتن رمز عبور به حالت unprotect در بیاوریم .
این ترفند در برنامه Excel نسخه 2010 و نسخه های جدیدتر قابل اجراست اما در نسخه 2013 کار نمی کند .
در مواقعی که worksheet شما توسط رمز عبور محاظت شود شما نمی توانید به ویرایش و تغییر در Sheet برنامه اکسل بپردازید . اگر رمز عبور خود را فراموش کردید و یا رمز عبور را اصلا نمی دانید کافیست مراحل ساده زیر را انجام دهید .

تا به حال علامت (&) را در قسمت Header و Footer برنامه اکسل تایپ کرده اید اگر این کار را کرده باشید متوجه خواهید شد که این علامت در هنگام چاپ سند ناپدید می شود . در این جا راه حلی را خواهیم آموخت که بتوانید علامت ها را در قسمت Header و Footer تایپ کنید و دیگر شاهد ناپدید شدن آن ها نباشید .

توضیحات ( Comments ) در برنامه اکسل یک ویژگی بسیار خوبی است آن هم برای این که شما یک یادداشتی را به یک سلول مشخص اختصاص دهید تا بتوانید اشراف بهتری به کار خود داشته باشید و بتوانید آن ها را پیگیری کنید . اگر شما توضیحاتی زیادی را در worksheets خود اضافه کنید شاید مکانی را که شما یک یادداشت خاصی را در توضیحات قرار داده اید فراموش کنید و به خاطر سپاری آن ها کمی سخت باشد .اگر چه شما می توانید فقط در توضیحات در worksheet و workbook خودتان به جستجو بپردازید . این کار با انجام تنظیمات پیشرفته امکان پذیر است .

شرکت مایکروسافت یک نوع جدیدی از نمودار را در نسخه 2016 آفیس به برنامه Excel اضافه کرده است و آن نمودار Waterfall است . همچنین این نمودار با نام های cascade یا bridge نیز شناخته می شود . این نوع نمودار چگونگی مثبت یا منفی بودن مقدار سری داده ها را نسبت به مقدار کل نشان می دهد همانند نمودار مقدار در آمد  و مخارج شما نسبت به مقدار وجه موجود در حساب بانکی شما .
مراحل زیر به شما نشان می دهد که چگونه یک نمودار Waterfall را ایجاد کنید . شما می توانید برای مشاهده و تجسم اظهارات مالی , بررسی کردن روند موجودی خرید و فروش , یا این که چگونه تغییر در روند ارزش در طول دوره زمانی از این نمودار استفاده کنید .
1 . اطلاعات خود را که می خواهید در نمودار وارد کنید در برنامه اکسل  انتخاب کنید . در مثال زیر ما از یک جدول درآمد و مخارج ساده استفاده کرده ایم .

در Excel 2016 نمودار Treemap جدید راه های جالب بصری برای سلسله مراتب داده ها پیشنهاد  می کند . با این ویژگی شما می توانید اطلاعات را از دسته بندی های مختلف در یک نگاه با هم مقایسه کنید همانند درآمد یک کتابخانه بر اساس ژانر کتاب ها و زیرمجموعه های آن یا فروش لپ تاپ بر اساس تولید کننده و مدل . در این جا نحوه ساخت یک Treemap را فقط با چند کلیک برای شما خواهیم گفت .

در بعضی از کشورها مانند آمریکا ، انگلستان و یا استرالیا از نقطه به عنوان جداکننده اعداد اعشاری استفاده می کنند ( 19.75)  . این در حالیست که در بعضی از کشور های اروپایی و آسیایی از ویرگول به عنوان جداکننده اعداد اعشاری استفاده می شود ( 19,75 ) . بعضی از این علائم نیز به عنوان جداکننده هزارتایی اعداد استفاده می شود مانند عدد ( 1.000 ).
برای مثال بهتر است فرض کنیم شما می خواهید لیستی از قیمت های مختلف برای کشور های مختلف تهیه کنید . برای نشان دادن قیمت درست برای هر کشور  اگر قادر باشیم که علائمی را که برای برای جداکردن اعداد اعشاری استفاده می شود را از علائمی که برای جدا کردن هزار تایی اعداد استفاده می شود را متمایز و مشخص کنیم می تواند برای ما مفید واقع بشود . ما در این جا به شما نشان می دهیم که چگونه می توان علائم جداکننده اعداد اعشاری و علائم جداکننده هزار تایی اعداد را در اکسل تغییر داد .

صفحه1 از3
کلیه حقوق متعلق است به فروشگاه آسارایان. طراحی و پشتیبانی: webriz
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا