چاپ کردن این صفحه

آموزش وب مستر گوگل ««Crawl Errors»» مطلب ویژه

توسط 01 مهر, 1393 7514 0

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

2 آموزش وب مستر گوگل Site Dashboardاگر می خواهید حرفه ای بر روی وب سایتتان کار کنید و از طریق سایتی که طراحی کرده اید درآمد کسب کنید باید با یکسری از مفاهیم و وب سایتهای خاص که در این راه به شما کمک می کند و اگر نتوانید به صورت بهینه از آنها استفاده کنید سایتتان نتیجه معکوس میدهد آشنایی کامل داشته باشید . 
یکی از همین وب سایتها بخش وب مستر گوگل می باشد که آموزش ثبت نقشه سایت را در آن توضیح داده بودم . ثبت نقشه سایت اولین کاری است که باید در وب مستر انجام شود . یکی از مهمترین بخش هایی که توسط مدیران وب سایت باید هر روز مثل صفحه اصلی وب بررسی شود قسمت وب مستر گوگل می باشد .

99 درصد ارورها فنی ، لینکهای معیوب ، ارور نقشه سایت ، مشکل DNS سرور ، تنظیمات مربوط به آمار بازدید کلی کلمات کلیدی ، ارور فایل Robots.txt ، عدم دسترسی به نقشه سایت و ده ها امکانات با ارزش دیگر در این قسمت گنجانده شده است که اگر به آن دقت نکنید ممکن است با مشکل مواجه شوید .

 

آموزش کار با Crawl Errors در وبمستر


بعد از ثبت نقشه سایت وارد صفحه اصلی یا همان Site Dashboard می شوید که از سه بخش کلی تشکیل شده است . 
اولین بخش مربوط به تنظیمات Crawl Error بوده که بیشتر - این قسمت مربوط به سرور می باشد . یعنی اگر دسترسی به نقشه سایت با مشکل مواجه شود یا فایل نقشه سایت شما طوری تنظیم شده باشد که موتور جستجوی گوگل هر چند ساعت یکبار وارد سایت شما شده ولی بدلیل پایین بودن پهنای باند هاست ، نقشه سایت ارور میدهد ، می توانید از این قسمت بررسی کنید که مشکل مربوط به کدام قسمت می شود . 

بخش Crawl Errors در اکانت وبمستر گوگل آدرس صفحاتی از سایت شما را نشان میدهد که گوگل امکان بررسی و خزیدن در آنها را ندارد و یا با بازکردن این صفحات با یکی از ارورهای HTTP مانند 404، 503 یا 200 مواجه میگردد. در واقع گوگل از دو راه به صفحات داخلی شما دسترسی داشته و متوجه وجود آنها میشود، یکی از آدرس دهی موجود در نقشه سایت و دیگری لینک دهی از صفحات داخلی یا سایت های بیرونی به صفحه شما. اگر به هر دلیل صفحه ای در سایت شما موجود نباشد ولی در نقشه سایت قرار گرفته باشد یا از صفحات داخلی سایت به آن لینک داده باشید یک ارور جدید به این بخش اضافه خواهد شد. لینک از سایت های دیگر به یک صفحه داخلی شما که وجود ندارد موجب ایجاد Crawl Errors نخواهد شد.


همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید Crawl Errors دارای 3 گزینه DNS , Server connectivity,Robots.txt fetch در بخش اصلی خود می باشد . اگر هر کدام از این سه گزینه - رنگی به غیر از سبز داشته باشد ارور مربوطه در 99 درصد مواقع به هاست مربوط می شود . هاست های اشتراکی و دارای قدرت پردازنده پایین معمولا این ارورها را بوجود می آورند. روش برطرف کردن این 3 گزینه هم تغییر سرور می باشد . کاری که بنده سال قبل برای بخش آموزش انجام داده ام. به این نکته دقت داشته باشید که اگر سایت شما دائم ارور Server connectivity میدهد و پشتیبانی هاست به شما می گوید که این مشکل از طرف سرور نمی باشد ، وقت را تلف نکنید و هاستتان را با کمی دقت تغییر بدهید . هاست ها معمولا ارورهای وب مستر را به گردن کاربر می اندازند و هیچ کدام به طور مستقیم به شما نمی گویند که مشکل از کجا می باشد .  معمولا 72 ساعت زمان می برد تا بعد از جابجایی یا تغییر هاست مشکل رفع شود . تنظیمات مربوط به این قسمت در بخش Crawl Errors به طور کامل توضیح داده می شود .  

 

1 آموزش وب مستر گوگل Site Dashboard

مفهوم ارور Server connectivity :  خطا موجود در این بخش معمولاً به علت وجود مشکل در سرور سایت شما مانند مسدود شدن دسترسی IP ربات خزنده موتور جستجوگر در دیواره آتش سرور سایت رخ می دهند و نشانگر این موضوع هستند که گوگل در بازه های زمانی نمایش داده شده توانایی مشاهده محتوای صفحات سایت شما را نداشته است.

در این صورت در زبانه Server Connectivity به شما خطاهای مربوطه با عنوان Connection refused نمایش داده خواهند شد که با تماس با مسئولین هاست می توانید این مشکل را حل کنید. همچنین در بسیاری از موارد دلیل اصلی خطا به وجود آمده در این بخش زمان زیاد تراکنش سمت سرور (اجرای کدها، زمان بالای پاسخگویی پایگاه داده ها و …) است و به این دلیل رخ می دهد که زمان بین درخواست گوگل به سرور شما (Crawl Rate) خیلی سریع است. برای رفع این مشکل بهتر است بهتر است سایت خود را به هاست قدرتمندتری انتقال دهید. اما اگر هم اکنون از هاست نیمه اختصاصی VPS و یا اختصاصی استفاده می کنید نیاز است که از افزونه و کد مربوط به Cache داده ها استفاده کنید و در نهایت با افزایش Crawl Rate گوگل می توانید مشکل را حل کنید.

برای کاهش Crawl Rate و یا همان زمان بین دو درخواست گوگل به سایت شما می توانید در Google Webmaster Tools از بخش Configuration گزینه Settings را انتخاب کنید و در صفحه ظاهر شده در قسمت Crawl Rate با انتخاب Limit Google’s maximum crawl rate این مقدار را تغییر دهید. توجه داشته باشید هر بار تنظیم این گزینه تنها تا ۹۰ روز معتبر خواهد بود و پس از این دوره نیاز است دوباره تنظیمات مربوطه را در Google Webmaster Tools تکرار کنید. پیشنهاد می کنم روش اول یعنی تغییر یا ارتقای هاست را مد نظر قرار بدهید تا تنظیمات مربوط به این بخش .  

 


مفهوم ارور DNS وب مستر : هنگامی که ربات خزنده گوگل با استفاده از آدرس دامنه سایت شما (مانند asarayan.com) توانایی مسیر یابی و دسترسی به سرور سایت شما را نداشته باشد خطا DNS رخ می‌دهد. دلایل متفاوتی ممکن است باعث به وجود آمدن این مشکل شود اما در صورتی که هاست سایت خود را تغییر دهید معمولاً در آن روز خواست چند خطایی در این قسمت به دلیل تغییر DNS نمایش داده می‌شود که البته مشکلی را در سئو سایت شما به وجود نمی‌آورد. اما اگر به صورت متوالی این خطاها در چارت نمایش داده شده تکرار شده‌اند احتمال وجود مشکل در تنظیمات سرور سایت شما و یا ضعف سرور سایت شما وجود دارد و باید با قسمت پشتیبانی هاست سایت خود تماس گرفته و خواستار رفع این مشکل شوید. در صورتی که مشکل با این عملیات در روزهای آینده حل نشد بهتر است برای جلوگیری از کاهش رتبه سایت خود در موتور جستجوگر به هاست دیگری سایت یا وبلاگ خود را انتقال دهید.

 

 مفهوم ارور Robots. txt Fetch وب مستر : قبل از این که ربات خزنده گوگل شروع به مرور صفحات سایت شما کنند فایل Robots. txt را در سایت شما می‌خوانند تا صفحاتی را که شما معین کرده‌اید در سایت شما توسط خزنده‌های این موتور جستجوگر مرور نشود. در صورتی که این فایل در سایت شما موجود نباشد و گوگل با خطای ۴۰۴ در هنگام مشاهده این فایل روبرو شود هیچ مشکلی وجود ندارد و تمامی صفحات سایت شما طبق روال خاصی مرور و دنبال می‌شوند. اما در صورتی که این فایل وجود داشته باشد و در آن خطاهای نحوی وجود داشته باشد و یا در هنگام خواندن این فایل از سرور شما مشکلی پیش آید و گوگل موفق به خواندن کامل این فایل نشود برای اینکه صفحه هایی که شما مشخص کرده‌اید مرور نشوند به اشتباه توسط ربات خزنده گوگل مرور شوند این کار به زمان دیگری واگذار می‌شود و تا زمانی که این مشکل حل نشود گوگل هیچ کدام از صفحات سایت شما را مرور نمی‌کند و در نتیجه محتوای سایت شما نیز در پایگاه داده های گوگل ثبت (Index) نمی‌شوند. به همین خاطر نیز به خطا نمایش داده شده در زبانه Robots.txt Fetch باید توجه ویژه ای داشته باشید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن سعی کنید آن‌ها را برطرف کنید. در صورت نمایش موردی در این زبانه به این فایل در سایت خود مراجعه کنید و مطمئن شوید که هیچ خطای نحوی و دستوری در آن وجود ندارد.

در صورتی که همه چیز درست بود احتمال دارد به دو دلیلی که بالا بررسی کردیم دسترسی به فایل Robots.txt توسط گوگل محدود شده باشد که می‌توانید آن‌ها را نیز با راهنمایی ذکر شده برطرف کنید.پس از بررسی سه زبانه موجود در قسمت Site Errors بهتر است بدانید بسیاری از خطا موجود در این بخش به صورت موقتی هستند و با دیدن چارت نمایش داده شده در زیر هر یک از آن‌ها می‌توانید تاریخ به وجود آمدن خطا و تاریخ رفع آن را مشاهده کنید. در صورتی که خطایی به صورت متوالی تکرار شده بود پس از تصحیح آن در روزهای آینده به این بخش از Google Webmaster سر بزنید تا از رفع شدن آن مطمئن شوید تا مشکلی برای سئو سایت شما و بازدید کنندگان ایجاد نشود.خطا نمایش داده شده در بخش URL Errorsبخش URL Errors نیز که در پایین ابزار Crawl Errors ابزار وبمستر تولز گوگل نمایش داده می‌شود نمایش دهنده خطاهایی است که در حین مرور صفحات سایت شما خزنده گوگل شناسایی کرده است. در این بخش دو زبانه اصلی Web و Mobile نمایش داده می‌شود که در صورتی که برای سایت خود نسخه موبایل جداگانه ای نساخته‌اید به دلیل پر کار بودن خزنده های وب گوگل با رفع خطاهای نمایش داده شده در بخش Web مشکلات موجود در زبانه Mobile نیز حل می‌شوند البته باید گزینه Mark as Fixed موجود در زبانه Mobile را نیز پس از رفع مشکلات کلیک کنید تا به خزنده های موبایل گوگل نیز رفع مشکلات را خبر دهید. در زیر با پنج دسته بندی رایج بخش URL Errors و چگونگی رفع مشکلات نمایش داده شده در آن‌ها آشنا می‌شویم. 

 

 رفع ارور Crawl Error در مقاله بعدی توضیح داده می شود . 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در جمعه, 24 مهر 1394 ساعت 09:30

آخرین‌ها از سعید صبح خیز

تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا