ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

فیلد های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *
کپچا *
بارگذاری کپچا

صفت / Attribute در HTML مطلب ویژه

توسط 11 ارديبهشت, 1394 5056 0

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

صفت attribute در html

صفت Attribute در HTML یکی از اصلی ترین بخش ها و بهتر است بگویم تگ هایی است که اگر از آن به درستی استفاده نشود نمی توانید تنظیمات ظاهری و چیدمان درستی در صفحه داشته باشید . ما به وسیله صفت ها در HTML میتوانیم کنترل بیشتری بر تگ ها داشته باشیم. بسیاری از تگ ها صفت های منحصر به فردخود را دارند که به این صفت ها، صفت های اختصاصی میگویند. اما بعضی از صفات نیز بین تگ ها مشترک است و در همه آنها یک کار را انجام میدهند. به این صفت ها، صفت های عمومی گفته میشود.  به عنوان مثالی در HTML ، تگ h2 را در نظر بگیرید. این تگ صفتی به نام align دارد که ترازبندی متن (text alignment) سرتیتر را تنظیم می کند و می تواند یکی از مقادیر “”right ، “left” یا center”" را بپذیرد. مثلا اگر بخواهیم تیتر یک پاراگراف را “وسط چین” کنیم از مقدار “center” برای صفت align آن تگ تیتر استفاده می کنیم.

 

اگر به آموزشهایی که تا به امروز در سایت قرار گرفته است دقت کرده باشید دو صفت هست که همیشه به صورت عمومی باید از آن استفاده کنیم .

id: از این صفت برای تعیین یک شناسه برای یک عنصر استفاده می شود. این شناسه می بایست در صفحه یکتا باشد. یعنی نباید برای صفت id، دو عنصر مختلف،یک مقدار مساوی انتخاب کنیم. از این صفت برای نسبت دادن یک گزینشگر ID به یک عنصر نیز استفاده میشود. مثال:

 

<p id='test-asa'> این یک پاراگراف است </p>

 class: از این صفت برای نسبت دادن کلاسی که به زبان CSS نوشته شده است به یک عنصر استفاده میشود.

 

<p class='test-asa'> این یک پاراگراف است </p>

  صفت ها همیشه در تگ آغازین به کار میروند و از دو قسمت اصلی تشکیل می شوند:

    Name : نام صفتی که میخواهید کنترل کنید. مثلا صفت align برای تگ p نحوه چینش متن پاراگراف را کنترل می کند.
    Value : مقداری است که برای صفت تعیین می شود. مثلا مقدار right برای صفت align در تگ p، باعث راست چین شدن متن پاراگراف می شود. Valueها همیشه باید در داخل کوتیشن ها (double یا single) قرار بگیرند و با علامت = به نام صفت منتسب شوند.

dir :
با استفاده از این صفت می توانید مشخص کنید که یک عنصر راست چین باشد یا چپ چین و دو مقدار زیر را می پذیرد
ltr : این مقدار عنصر را چپ چین می کند.
rtl : این مقدار عنصر را راست چین می کند.
این صفت به صورت پیش فرض برروی چپ چین تنظیم شده است و در صورتی که این صفت را مشخص نکنید عنصر شما چپ چین خواهد بود.

lang :
با استفاد از این صفت می توانید زبان صفحه و هر عنصر را مشخص کنید. این صفت معمولا برای تگ <html> استفاده می شود چون معمولا زبان کل صفحه را مشخص می کند ولی برای دیگر عناصر نیز قابل استفاده است. مقادیری که این صفت می پذیرد کوتاه شده نام لاتین زبان هاست مثلا فارسی می شود fa انگلیسی می شود en ,…

 style:
از این صفت برای تعیین کد های css  برای هر عنصر استفاده می شود.


title:
حتما تا حالا شده که وقتی روی یک لینک می رید و یا روی یک تصویر می رید کنار موس یک توضیحی نمایش داده می شه برای نمایش دادن همچین چیزی بر روی هر عنصر از صفت title استفاده می شود.

ما به وسیله صفت ها در HTML میتوانیم کنترل بیشتری بر تگ ها داشته باشیم. بسیاری از تگ ها صفت های منحصر به فردخود را دارند که به این صفت ها، صفت های اختصاصی میگویند. اما بعضی از صفات نیز بین تگ ها مشترک است و در همه آنها یک کار را انجام میدهند. به این صفت ها، صفت های عمومی گفته میشود. صفت ها همیشه در تگ آغازین به کار میروند و از دو قسمت اصلی تشکیل می شوند:

    Name : نام صفتی که میخواهید کنترل کنید. مثلا صفت align برای تگ p نحوه چینش متن پاراگراف را کنترل می کند.
    Value : مقداری است که برای صفت تعیین می شود. مثلا مقدار right برای صفت align در تگ p، باعث راست چین شدن متن پاراگراف می شود. Valueها همیشه باید در داخل کوتیشن ها (double یا single) قرار بگیرند و با علامت = به نام صفت منتسب شوند.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 18 شهریور 1394 ساعت 10:03
کلیه حقوق متعلق است به فروشگاه آسارایان. طراحی و پشتیبانی: webriz
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا