ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

فیلد های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *
کپچا *
بارگذاری کپچا

رفع مشکل هنگ کردن ویندوز مطلب ویژه

توسط 10 تیر, 1396 9111 0

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که هنگامیکه با یک نرم افزار گرافیکی در محیط سیستم عامل کار می کنید یا در حال چت کردن در اینترنت هستید یکدفعه ویندوز هنگ می کند و هیچ کاری نمی توانید انجام بدهید . چراغ قرمز چشمک زن کیس ثابت شده و هنگامیکه به صورت متوالی روی کلید Esc کیبورد ضربه میزنید هیچ اتفاقی نمیافتد . راه حل چیست و چکاری باید انجام داد تا ویندوز هنگ نکند ؟ با من همراه باشید تا روشهایی به شما آموزش بدهم بتوانید این مشکل را بدون نصب مجدد ویندوز رفع کنید .

 1. اجرای CheckDisk

اولین کار جستجوی خطا یا مشکلات بدسکتوری روی هارد دیسک می باشد . به مروز زمان ممکن است هارد دیسک شما بدسکتوری شده باشد که ابتدا باید چک کنیم آیا هارد دیسک سالم است یا خیر ف در مرحله بعدی در صورت داشتن خطا مشکل را رفع کنیم . برای انجام اینکار بهترین دستور در محیط ویندوز CheckDisk می باشد.

در کادر جستجوی ویندوز دستور cmd را تایپ کنید . بعد از پیدا کردن برنامه و نمایش آن بر روی فایل کلیک راست کرده و گزینه “Run as administrator” را انتخاب کنید . اگر از طریق “Run as administrator” اجرا نشود ف دستوری که در ادامه باید وارد کنید با پیغام خطا روبرو خواهد شد و به درستی اجرا نمی شود . 

پنجره خط فرمان یا همان cmd نمایش داده می شود . دستور chkdsk /f' /r C: را همانند تصویر زیر تایپ کرده و بر روی کلید اینتر کلیک کنید . اگر ویندوز بر روی درایوی به غیر از C می باشد نام آن را جایگزین کنید مثلا درایو D 

رفع مشکل هنگ کردن ویندوز 1

بعد از تایپ دستور بر روی کلید اینتر کلیک کنید . پیغامی نمایش میدهد که از شما می خواهد سیستم را ریست کنید تا برنامه بتواند هارد دیسک را چک کند . حرف “Y” را تایپ کرده و بر روی کلید اینتر کلیک کنید . سیستم را ریست کنید و تا پایان مرحله چک کردن سیستم را خاموش یا ریست نکنید .

 

 2. غیر فعال کردن Services های ویندوز


هنگامیکه ویندوز هنگ می کند و عملکرد درستی ندارد بهتر است بعضی از سرویس های سیستمی و ویندوزی که باعث بروز چنین مشکلاتی ممکن است بشوند را غیر فعال کنیم تا ببینم بعد از غیر فعال شدن ویندوز درست کار می کند یا خیر ؟

در کادر جستجوی منوی استارت دستور services را تایپ کرده و بر روی کلی اینتر کلیک کنید تا پنجره تنظیمات نمایش داده شود .

برای شروع سرویس “Superfetch,” را جستجو کرده و انتخاب کنید . سپس بر روی آن همانند تصویر زیر کلیک راست کرده و گزینه Stop را انتخاب کنید . چند دقیقه صبر کنید ببینید عملکرد ویندوز بهبود پیدا می کند یا خیر ؟ اگر بهتر شد اجازه دهید این سرویس غیر فعال بماند در غیر اینصورت از دوباره سرویس “Superfetch,” را فعال کنید .

دو سرویس دیگر “Background Intelligent Transfer Service” و “Windows Search,” هم ابتدا غیر فعال کنید ببینید سرعت و عملکرد سیستم عامل بهتر می شود یا خیر .

اگر پس از متوقف کردن سرویس ، استفاده از منابع کاهش پیدا کرد و ویندوز از حالت هنگ کردن خارج شد ، خوشحال باشید که منبع مشکل را پیدا کرده اید و اجازه بدهید این سه سرویس در حالت غیر فعال باقی بمانند .

رفع مشکل هنگ کردن ویندوز 2

 

3. غیر فعال کردن اعلان های مزاحم

مرکز فعالیت (Action Center) ویندوز ۱۰، قطبی مرکزی برای همه‌ی اعلانیه‌های کاربر مانند اعلانیه‌ی مربوط به نرم‌افزارها، یادآور‌ها و نرم‌افزارهای نصب شده‌ی اخیر است. اما سرریز کردن اعلانیه ناشی از وجود تعداد زیادی از آن‌ها به ویژه هنگامی که اعلانیه‌های غیرضروری مانند راهنمایی‌های خود ویندوز یا سوالات مرکز بازخورد (feedback) به آن‌ها افزوده می‌شوند، قطعا بسیار رنج‌آور خواهد بود.

با رفتن به مسیر Settings → System → Notifications & actions و خاموش کردن (Off) مواردی مانند Show me tips about Windows و اعلانیه‌های انفرادی مربوط به هر نرم‌افزار، می‌توانید از مزاحمت بیش از حد اعلانیه‌ها جلوگیری کنید. در بعضی از مواقع این اعلان ها باعث کند شدن سیستم عامل می شود که یک راه حل مفید برای افزایش سرعت سیستم عامل به حساب می آید 

رفع مشکل هنگ کردن ویندوز 3

 

4. تغییر محل پیش فرض Pagefile 

Pagefile یکی از قدیمی ترین و مهم ترین قابلیت ها در ویندوز می باشد . این قابلیت به مانند حافظه مجازی بر روی ویندوز عمل می کند . زمانی که حافظه موقت (RAM) رایانه تان پر می شود و حافظه کمی باقی می ماند ، ویندوز حداقل حافظه ی استفاده شده را به فایل پنهانی به نام Pagefile منتقل می کند . به صورت پیش فرض Pagefile توسط خود ویندوز و به صورت خودکار ساخته و نگهداری می شود . در این حالت ویندوز قادر است تا برنامه ها را بدون کِرَش کردن و در حالی که حافظه موقت کم می باشد اجرا کند . حتی اگر مقدار حافظه موقت رایانه تان زیاد باشد ، ویندوز هنوز از Pagefile برای خواندن کَش در زمانی که فایل های بزرگ و حجیم را پاک و یا منتقل کردید و حتی برای فعالیت های دیگر استفاده می کند .

همانطور که اکثر شما می دانید ، هر زمان که شما رایانه تان را خاموش می کنید ، محتویات حافظه موقت به طور خودکار به دلیل از دست دادن برق پاک می شوند . اما در مورد Pagefile ، محتویات آن تا زمانی که آنها را پاک نکند باقی می مانند . این حالت باعث می شود این امکان به دیگران داده شود تا داده های شما را که در Pagefile نهفته است مشاهده کنند . اگر مایل نیستید که این اتفاق رخ دهد ، شما می توانید ویندوز را مجبور کنید تا به صورت خودکار محتویات Pagefile را در هر بار که رایانه خاموش می شود پاک کند .

چگونه ویندوز می تواند محتویات Pagefile را پاک کند
هنگامی که شما ویندوز را مجبور می کنید تا با هر بار خاموش شدن رایانه محتویات Pagefile را پاک کند ، ویندوز در اصل محتویات Pagefile را با تعداد بیشماری صفر “zeros” جایگزین می کند . این کار تقریباً بازگردانی داده ها را از طریق pagefile غیر ممکن می کند . با اینحال به خاطر فرآیند بازنویسی زمان خاموش شدن رایانه تان افزایش می یابد .

1. منوی استارت را باز کرده و در کادر جستجوتایپ کنید View advanced system settings سپس بر روی کلید اینتر کلیک کنید .

2. به تب Advanced بروید .
2.1. در قسمت Performance بر روی گزینه Settings کلیک کنید . 
2.2. در پنجره جدیدی که نمایش داده می شود به تب Advanced بروید .
2.3.پایین صفحه بر روی گزینه change کلیک کنید .

3. جهت تغییر حجم حافظه مجازی ویندوز تیک چک باکس گزینه Automatically manage paging file size را برداشته و در قسمت Customize Size می توانید مقدار دلخواه خودتان را وارد کنید .  سعی کنید این مقدار برابر با حافظه رم یا 1.5 برابر آن باشد . مقادیر را تغییر داده و برروی Set کلیک کنید .

رفع مشکل هنگ کردن ویندوز 4

 

 5. غیر فعال کردن نرم افزارها در پس زمینه

در ویندوز ۱۰، حتی در صورتی که اقدام به اجرای نرم‌افزار ویژه‌ای هم نکرده باشید، بسیاری از نرم‌افزارها به صورت پیش‌فرض در پس‌زمینه‌ی سیستم عامل اجرا خواهند شد. نرم‌افزارهای درحال اجرا قادر به دریافت اطلاعات، ارسال اعلانیه، دریافت و نصب بروزرسانی بوده و از طرف دیگر پهنای باند و شارژ باتری دستگاه کاربر را مصرف می‌کنند. اگر کاربر دستگاه‌های ویندوزی قابل حمل هستید و از ویژگی metered connection ویندوز ۱۰ استفاده ‌می‌کنید، با توجه به موارد یاد شده قطعا خواستار غیرفعال کردن این ویژگی خواهید بود.

برای این کار، به مسیر Settings → Privacy → Background apps مراجعه کرده و روی دکمه‌ی لغزنده‌ی هر نرم‌افزار کلیک کنید.

رفع مشکل هنگ کردن ویندوز 5

رفع مشکل هنگ کردن ویندوز 6

رفع مشکل هنگ کردن ویندوز 7

 

در صورت مفید بودن این آموزش آن را از طریق کلید G+ (گوگل پلاس ابتدای صفحه ) به اشتراک بگذارید ، همچنین تجربیات و نظرات خودتان در مورد روش های فوق را از طریق بخش نظرات به دیگران اعلام کنید . 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در شنبه, 10 تیر 1396 ساعت 09:15
کلیه حقوق متعلق است به فروشگاه آسارایان. طراحی و پشتیبانی: webriz
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا