ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

فیلد های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *
کپچا *
بارگذاری کپچا

تکنولوژِی WPS چیست و چه کاربردی دارد ؟ مطلب ویژه

توسط 26 مرداد, 1393 7932 0

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

kingsoft-wps-officeسرویس ­تحلیلی­ وب (Web Processing Service) یا WPS یک استاندارد کاملاً باز و یک سرویس با قابلیت محاسبات ساده از قبیل محاسبات یک بافر ومحاسبات پیچیده مانند جنرالیزاسیون یک مدل آب و هوایی است بنابراین در اصل هیچ محدودیتی در مورد آنچه می­تواند اجرا شود با استفاده از WPS وجود ندارد­.

سه عمل اجباری در اجرای WPS الزامی است که عبارتند از Get Capabilities، Describe Process و Execute. وقتی یک درخواست Get Capabilities در WPS ایجاد می­شود یک سند تشریح XML را که توصیفات سرویس را در بردارد برمی­گرداند. این XML، فرا­داده­ای در خصوص سرویس و همه تحلیل­های در دسترس را شامل می­شود. وقتی در­خواست Describe Process در WPS ارسال می­شود یک سند XML را که حاوی جزئیات تحلیل WPS است ارائه می­گردد.

این سند شامل فرمت­ها و پارامترهای ورودی و خروجی جهت نتیجه تحلیل است در نهایت وقتی تحلیل اجرایی می­شود که درخواست Execute عملی شود. این سرویس اجازه می­دهد هرگونه تابع تحلیلی مکانی را در یک حوزه وسیع و دامنه گسترده اعم از مدیریت بحران، آنالیز و تحلیل آتش­سوزی جنگل­ها، جنرالیزاسیون، مدل­های هیدرولوژیکی، آنالیزهای مدیریت زمین، تحقیقات تنوع زیستی و تحلیلهای زمانی انجام دهد.

لازم به ذکر است که تحقیقات در زمینه تحلیل­های داده مکانی در WPS و نمایش آنها به کندی صورت می گیرد. و ESRI نیز یک واسط کاربر جدید جهت تحلیل­های داده مکانی در بستر زیر ساخت داده مکانی را به نام REST GeoServices را ارائه نموده است.

یکی از خواص وب ­سرویس­ها همانطور که بیان گردید توصیف خود آنهاست به این معنی که وب سرویس دارای اطلاعاتی است که نحوه استفاده از آن را توضیح می­دهد­. این توضیحات در WSDL نوشته می­شود­ بنابراین وقتی برنامه نویس، وب­سرویس خود را ساخت به شکل خودکار WSDL مورد نیاز با آن نیز ساخته می­شود و احتیاجی به آموزش دستورات WSDL برای ساختن و استفاده از وب سرویس نیست.این مهم است که بدانیم WSDL برای برنامه­ها طراحی شده است نه برای خواندن آن توسط انسان. استاندارد WPS تحلیل­های اصولی آماده­ای را در خود سرویس پیاده­سازی نموده است این بدین معنی است که WSDL از قبل تعریف شده­ای در WPS وجود ندارد بلکه یک توسعه­دهنده تحلیل مجبور است یک تعریف WSDL را برای هر تحلیلی با یک سند تشریح تحلیل یا Describe Process تعیین کند.

BPEL و WSDL مسیرهای اصلی استانداردهای IT بوده و هنوز بخوبی وارد دنیای اطلاعات مکانی نشده­اند این استانداردها در تعیین اسناد WSDL بصورت دستی تنظیم و در استفاده از یک موتور هماهنگ بکار می­روند به همین دلیل روش ساده­ای برای تحلیل زنجیره­ای WPS در اطلاعات مکانی در این مقاله استفاده شده است.

WPS ترکیبی از پروتکل دسترسی شی گرا (SOAP) و زبان تشریح سرویسهای وب (WSDL) می باشد که در BPEL برای اهداف تشریح سرویسهای وب استفاده می شوند.

این استاندارد جدید تعریف کردن یک رابط استاندارد را که عمومی کردن نمایش فراینداهای داده مکانی و کشف و بستن این فرایندها توسط کاربران را آسان می کند. استاندارد رابط WPS اجازه میدهد فرایند های داده مکانی اجرایی در وب در مبنای ارتباط XML/GML رمزگذاری شده. یک “فرایند داده مکانی” به معنای یک الگوریتم است، یک مدل یا محاسبه که قابل دسترس در یک سرویس عملگر فوری در داده های وکتوری و رستری را که به طور خاص ایجاد شده است ثبت میکند.

شکل زیر یک دیاگرام کلاس ساده رابط WPS خلاصه شده را نمایش میدهد. کلاس رابط WPS جایگزین عملگر getCapabilities از کلاس رابط سرویس وب OGC است. زیرا WPS یک رابط عمومی را ترجیح میدهد، و خودش را محدود به فرایند های مخصوص که حمایت شده هستند نمی کند.


برای شروع یادگیری WPF می توانید از منابع زیر شروع کنید :

MSDN : بهترین مکان برای شروع یادگیری تکنولوژی های مربوط به مایکروسافت MSDN بوده و هست. MSDN مرجع خوبی برای تمام برنامه نویسانی است که با تکنولوژی های مایکروسافت کار می کنند. تمام موضوعات مربوط به WPF در MSDN طبقه بندی شده اند و شما به راحتی می توانید مطلب مورد نظر خود را پیدا کنید. اگر سئوالی داشتید می توانید در فاروم WPF مطرح کنید و جواب خود را بگیرید.

WindowsClient : سایت رسمی مایکروسافت و مرجع برنامه نویسان WPF و WinForm یکی از منابع خوب برای شروع یادگیری WPF است. در این سایت علاوه بر مقالات متعدد، ویدئوهای آموزشی مناسبی درباره آموزش WPF پیدا خوهید کرد.

CodeProject : کد پراجکت نامی آشناست که با داشتن مثال ها و مقالات متعدد در زمینه WPF منبع بسیار مناسبی برای یادگیری WPF و حرفه ای شدن در آن است.

WPF Tutorial.net : این سایت آموزش های پایه ای متعددی در دسته بندی های مشخص به شما ارائه می کند که برای شروع WPF گزینه بسیار مناسبی است. مخصوصاً بخش “یادگیری WPF در یک هفته” با فراهم نمودن یک آموزش ساختارمند، از نکات پایه ای WPF تا موضوعات پیشرفته را به شما آموزش می دهد.

LearnWPF.com : یک وبلاگ خوب با دسته بندی های مشخص و مطالب خوب است. مطالب پایه ای WPF را به خوبی توضیح داده و برای شروع می تواند گزینه مناسبی باشد.

Josh Smith on WPF : آقای Josh Smith در این وبلاگ به صورت حرفه ای در مورد WPF و الگوی طراحی MVVM مطلب می نویسد. شما می توانید در این صفحه از وبلاگ آقای اسمیت یادگیری WPF را آغاز کنید.

WPF Training Guide : در این سایت می توانید به صورت قدم به قدم شروع به یادگیری مباحث پایه ای WPF کنید.

وبلاگ های WPF : وبلاگ ها همیشه در آموزش تکنولوژی های جدید پیش قدم هستند. در این صفحه می توانید لیستی از وبلاگ هایی که در زمینه WPF، Silverlight و مباحث مربوط به آن ها می نویسند را مشاهده کنید.

WPFplex.com : این سایت یک دایرکتوری از منابع آموزشی، کتاب ها و ابزارها برای WPF است. این سایت هم برای کسی که می خواهد شروع به یادگیری WPF کند مناسب است و هم به درد حرفه ای های WPF می خورد.

Channel9 : در این سایت می توانید ویدئوهای با کیفیتی در مورد WPF پیدا کنید که توسط کارمندان مایکروسافت ساخته شده اند.


نویسنده: مهدی سعیدی انجیله

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در شنبه, 07 شهریور 1394 ساعت 16:44
کلیه حقوق متعلق است به فروشگاه آسارایان. طراحی و پشتیبانی: webriz
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا