ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

فیلد های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *
کپچا *
بارگذاری کپچا

5 نکته ی مهم برای عکاسی در شب با دوربین گوشی موبایل مطلب ویژه

توسط 29 خرداد, 1396 3025 0

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

عکاسی یک هنر است و برای گرفتن عکس های خوب نیاز به دانستن یکسری نکات و آموزشها دارید . عکس گرفتن در شب با گوشیهای هوشمند اندرویدی در بیشتر مواقع برای کاربران یک چالش واقعی می باشد . عوامل مهمی وجود دارد که باعث خراب شدن عکس های گرفته شده در شب می شود مثل عدم نور کافی یا استفاده بی موقع از فلش در زمان اشتباه . 5 نکته وجود دارد که با رعایت کردن اصولی آنها می توانید کیفیت عکس هایی که قصد دارید در شب بگیرید را افزایش بدهید .  

هنگامی که خورشید غروب می کند و روز به پایان می رسد، رنگ آسمان لحظه به لحظه تغییر می کند و پهنه تاریک آن با رنگ هایی بسیار جذاب نمایان می گردد. چراغ های خیابان ها که جزو ویژگی های اصلی و متمایز مناظر شبانگاهی به شمار می آیند یک به یک روشن شده و صحنه ای کاملاً متفاوت با روز می آفرینند.عکاسی در شب واقعاً چه تفاوتی با عکاسی عادی دارد؟ هنگامی که بعد از غروب خورشید دوربین خود را برداشته و از منزل بیرون می رویم، سعی می کنیم دوربین را به سمت مناظر زیبایی بگیریم که تلالو نور در سایه های تاریک شب آفریده است. اما متاسفانه – و همانطور که انتظار می رفت – نتیجه کار چندان درخشان نیست. برخلاف عکس های روز که از نور فراوان بهره می برند، موانع پنهان متعددی برای عکاسی در شب وجود دارد.
میزان نور موجود که به دشواری جزییات پس زمینه را می نمایاند، کنتراست شدید میان قسمت های روشن و تاریک، نیاز به نوردهی طولانی، نویز تصویر و البته مجموعه نورهای ناخواسته از نقاط مختلف با رنگ هایی که قبلاً ندیده ایم، و اشیایی که لرزان و خارج از فوکوس هستند... بله، برای اینکه بتوانیم عکس خوبی از مناظر شب بگیریم باید مشکلات فراوانی را حل کنیم. اما خواستن توانستن است. پس بجای اینکه این مسائل را مانع بدانیم، بهتر است که از آنها استفاده کنیم. بدین ترتیب می توانیم عکس هایی بگیریم که فضا و محیط آنها مختص مناظر شب است.

1. روشن کردن حالت HDR

HDR مخفف High Dynamic Range و به معنی محدوده‌ی دینامیکی گسترده است. البته HDR واژه‌ی جدیدی نیست اما اخیراً به خاطر استفاده از این قابلیت در گوشی‌هایی مثل آیفون و اندروئیدی‌های رده‌اول، کاملاً مشهور شده است. شایان ذکر است که نرم‌افزارهایی هم برای پردازش تصاویر و اعمال HDR وجود دارد.
همان‌طور که از معنی HDR مشخص است، فعال کردن آن موجب افزایش محدوده‌ی دینامیکی تصاویر می‌شود. در عکاسی منظور از محدوده‌ی دینامیکی، نسبت روشنی تصویر به تاریکی آن است. برای استفاده از HDR به جای یک تصویر به 3 تصویر نیاز داریم، هر تصویر با میزان جذب نور (یا اسکپوژر) متفاوتی گرفته شده و لذا جزئیات بخش‌های تاریک و روشن در این 3 تصویر، متفاوت است.با فعال کردن HDR طبیعی است که عکاسی با تأخیر صورت بگیرد چرا که باید کمی صبر کنیم تا حداقل سه تصویر گرفته شده، پردازش و ترکیب شوند.

6 نکته ی مهم برای عکاسی در شب با دوربین گوشی موبایل اندروید 1

صرف‌نظر از روش کار HDR پاسخ به این سوال اساسی است. در مجموع فعال کردن HDR، تصاویر جذاب‌تری را خلق می‌کند، البته بعضا در این تصاویر رنگ‌ها بصورت اشباع شده به نظر می‌رسند. در شرایط زیر بهتر است از HDR استفاده کنیم:

    عکاسی از مناظر: در تصاویری که از مناظر باز طبیعت می‌گیریم، معمولاً کنتراست (یا تضاد) بین آسمان روشن و زمین، زیاد است و لذا دوربین در جذب نور کافی از بخش‌های مختلف تصویر، به مشکل برمی‌خورد. حاصل کار این است که یا جزئیات بخش‌های تیره حذف می‌شوند و یا روشنایی بیش از حد آسمان، باعث حذف جزئیاتی مثل ابرها می‌گردد. لذا بهتر است از HDR استفاده کنیم تا تاریکی سایه‌ها و روشنی خورشید هر دو کمتر شوند و جزئیات بخش‌های بسیار روشن و بسیار تیره، بیش از پیش حفظ شود.
    عکاسی از چهره در نور خورشید: در این شرایط، بخش‌هایی از صورت که در سایه قرار گرفته‌اند، به شدت تاریک می‌شوند و جزئیات خود را از دست می‌دهند. برخی نقاط نیز به علت انعکاس مستقیم نور، بسیار روشن دیده می‌شوند، بنابراین بهتر است با استفاده از HDR نورپردازی صورت را یکنواخت‌تر کرده و جزئیات کامل‌تری در عکس ثبت کنیم.
    عکاسی در نور کم و عکاسی با نور در پس‌زمینه: به تصویر زیر توجه کنید، در این تصویر نور زیادی در پس‌زمینه وجود دارد، لامپ‌های متعددی روشن هستند و لذا عکاسی بدون استفاده از HDR منجر به ثبت تصویری نسبتاً تاریک خواهد شد. با استفاده از HDR بخش‌های پیش‌زمینه روشن‌تر می‌شوند و بخش‌های بسیار روشن پس‌زمینه، کم‌نورتر می‌گردند. بنابراین بهتر است در این شرایط هم از HDR استفاده کنیم.

 

2. استفاده از تایمر خودکار

استفاده از تایمر خودکار ایده خوبی برای عکس برداری در طول روز یا شب می باشد . استفاده از تایمر به شما این امکان را میدهد زمان کافی برای پیدا کردن بهترین زاویه ، همچنین این روش به شما کمک می کند از گرفتن عکس های مات اجتناب کنید . توصیه می کنم برای گرفتن عکس های خوب در شب از تایمر 5 یا 10 ثانیه استفاده کنید زیرا این بازه زمانی مهلت خوبی برای تصمیم گیری می باشد .به شرط اینکه یک پایه هم داشته باشید .

6 نکته ی مهم برای عکاسی در شب با دوربین گوشی موبایل اندروید 2

 

3. استفاده از فلش همیشه راه حل نیست

منطقی است که هنگام گرفتن عکس در شب همیشه باید فلش گوشی را روشن کرده و از آن استفاده کنید . استفاده از فلش ایده خوبی است ولی همیشه راه حل منطقی نیست زیرا با کمی تغییر و جابجایی می توانید به نور بهتر دسترسی داشته باشید . اگر دقت کرده باشید استفاده از فلش باعث می شود شخص یا شی شما که در حال گرفتن عکس از آن هستید بیش از حد روشن و پشت زمینه بسیار تاریک شود .

راه حل چیست ؟ سعی کنید شخص یا شی را نزدیک به نور قرار بدهید و خودتان نیز تا جائیکه عکس از حالت استاندارد خود خارج نمی شود ، نزدیک شوید . از نورهایی که در اختیار دارید مثل چراغ ، نور خیابان و نور طبیعی ماه به نفع خودتان استفاده کنید .  

برای عکس برداری در شب حتما باید یک مقدار نور وجود داشته باشد . سعی کنید عکس خودتان را زمانی بگیرید که مقداری نور خیابان ، چراغ اتومبیل و هر چیزی که باعث می شود اطراف شما از حالت تاریکی مطلق خارج شود ، وجود داشته باشد .

 

4. افزایش تنظیمات ISO به 400

در عکاسی دیجیتال ISO نشان دهنده میزان حساسیت سنسور دوربین شما نسبت به نور است.مثل همیشه قوانین عکاسی آنالوگ در عکاسی دیجیتال هم صدق می کند،یعنی هرچه میزان ایزوی دوربین شما پایین تر باشد،حساسیت سنسور شما نسبت به نور کمتر است و در نتیجه میزان نویز در عکس هایتان کاهش پیدا می کند.معمولا از ایزوی بالا در محیط های تاریک و یا کم نور استفاده می شود تا دست عکاس برای تغییر سرعت شاتر و رسیدن به نوردهی مناسب باز باشد.

تغییر تنظیمات ISO هنگام عکس برداری روشنایی را افزایش میدهد . همین کار باعث می شود در شب کیفیت عکس گرفته شده افزایش پیدا کند .  البته این قابلیت باید توسط تلفن همراه شما پشتیبانی شود . افزایش مقدار ISO به عدد 400 به کاربر کمک می کند بدون استفاده از فلش عکس فوق العاده ای بگیرید . من پیشنهاد میکنم مرحله به مرحله مقدار ISO را افزایش داده و نتیجه را مشاهده کنید .

6 نکته ی مهم برای عکاسی در شب با دوربین گوشی موبایل اندروید 3

5. از زوم استفاده نکنید

پیش‌ازاین بارها گفته‌ایم که زوم دیجیتال می‌تواند روی هر عکسی، در شب یا روز، تاثیر منفی داشته باشد. اهمیت این نکته هنگام عکاسی در شب بیشتر می‌شود، به این دلیل که با زوم کردن شما لرزش دست خود و نویز عکس را هم تقویت خواهید کرد. بگذریم که زوم دیجیتال رزولوشن مفید استفاده‌شده برای گرفتن عکس را کم می‌کند و جزئیات ظریف سوژه را از بین می‌برد. به هر روش ممکن از زوم کردن خودداری کنید. برای مثال می‌توانید به سوژه نزدیک‌تر شوید یا اگر این کار ممکن نبود پس از گرفتن عکس آن را برش بزنید. با این روش قطعا از نتیجه‌ی نهایی رضایت بیشتری خواهید داشت.

6 نکته ی مهم برای عکاسی در شب با دوربین گوشی موبایل اندروید 4

عکاسی در شب ممکن است مشکل باشد ولی با تمرین و تکرار همه‌ی عکاسان موبایل می‌تواند این مهارت را به دست بیاورند. دوربین گوشی‌های موبایل روزبه‌روز در حال پیشرفت هستند و توان رقابت با سایر دوربین‌های دیجیتال را پیدا کرده‌اند. بااین‌حال هنوز هم عکاسی موبایل معایب خاص خودش را دارد و به همین دلیل عکاسان موبایل باید برای ثبت عکس‌های زیبا در شب به مهارت‌های خود اتکای بیشتری داشته باشند.

در صورت مفید بودن این آموزش آن را از طریق کلید G+ (گوگل پلاس ابتدای صفحه ) به اشتراک بگذارید ، همچنین تجربیات و نظرات خودتان در مورد روش های فوق را از طریق بخش نظرات به دیگران اعلام کنید .

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در دوشنبه, 29 خرداد 1396 ساعت 12:46
کلیه حقوق متعلق است به فروشگاه آسارایان. طراحی و پشتیبانی: webriz
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا