ورود به اکانت شما

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

فیلد های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *
کپچا *
بارگذاری کپچا

چگونگی تشخیص نحوه استفاده هارد دیسک بین دو حالت MBR یا GPT و نحوه تبدیل این دو به یکدیگر مطلب ویژه

توسط 13 فروردين, 1395 27622 0

در صورت مفید بودن این مقاله حتما نظر خودتان را در پایین مطلب برای ما ارسال کنید

 نسخه های جدید ویندوز و دیگر سیستم عامل ها میتوانند از حالت قدیمی تر Master Boot Record (MBR) و یا حالت جدید تر  GUID Partition Table  (GPT) برای طرح پارتیشن بندی خود استفاده کنند . در این جا به نحوه بررسی این که کدام دیسک از چه حالتی استفاده می کند و نحوه تبدیل این دو حالت به یکدیگر می پردازیم .
این ها روش های مختلفی برای ذخیره سازی فهرست پارتیشن های یک درایو ( drive ) هستند . GPT از همه  جدیدتر است و برای بوت شدن سیستم های ویندوز در حالت UEFI مورد نیاز است . MBR برای بوت شدن سیستم های قدیمتر ویندوز در حالت BIOS  مورد نیاز است . اگر چه نسخه 64 بیتی ویندوز 7 هم می تواند در حالت UEFI  نیز بوت شود .

دو حالت MBR یا GPT 1


چگونگی نحوه بررسی این که دیسک شما از کدام فهرست پارتیشن استفاده می کند  .
برای چک کردن این که دیسک شما از کدام یک از فهرست پارتیشن استفاده می کند شما دو گزینه در اختیار دارید . شما میتوانید از ابزار گرافیکی ویندوز به نام مدیریت دیسک ( Disk Management ) استفاده کنید و یا می توانید از خط فرمان ( command line ) استفاده کنید .


گزینه اول : با استفاده از ابزار Disk Management
¬¬شما می توانید این اطلاعات را در Disk Management که یکی ابزارهای موجود در ویندوز است مشاهده کنید . برای دسترسی به این ابزار با کلیک راست بروی منوی Start و یا فشردن همزمان کلید های Windows + X و انتخاب گزینه Disk Management آن را باز کنید . شما همچنین می توانید بافشردن همزمان کلید های Windows + R کادر Run را باز کرده و با تایپ عبارت diskmgmt.msc و فشردن کلید Enter نیز به این ابزار دسترسی پیدا کنید .
در پنجره باز شده Disk Management دیسکی را که می خواهید آن را بررسی کنید انتخاب کنید و بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه Properties را بر گزینید .

دو حالت MBR یا GPT 1


بر روی زبانه Volumes کلیک کرده و و سمت راست عبارت Partition style شما یکی از دو عبارت Master Boot Record (MBR) و یا GUID Partition Table (GPT) بسته به این که دیسک شما از کدام حالت پارتیشن استفاده می کند مشاهده خواهید کرد .

دو حالت MBR یا GPT 2

 

گزینه دوم : با استفاده از دستور Diskpart
شما همچنین می توانید با استفاده از دستور Diskpart در پنجره خط فرمان ( Command Prompt ) نیز به برسسی این موضوع بپردازید . اول پنجره خط فرمان ( Command Prompt ) را از طریق دسترسی Administrator باز کنید . برای این کار با کلیک راست بر روی منوی Start  و یا فشردن همزمان کلید های Windows + X و انتخاب گزینه Command Prompt (Admin) به آن دسترسی پیدا کنید . شما همچنین می توانید آیکون Command Prompt را در منوی Start در قسمت Windows system پیدا کرده و با کلیک راست بر روی آیکون مورد نظر و انتخاب گزینه Run as Administrator نیز آن را اجرا کنید .
سپس دو دستور زیر را به ترتیب در پنجره خط فرمان وارد کرده و بعد از تایپ هر دستور کلیدEnter  را بفشارید .


diskpart
list disk


شما لیستی از دیسک های متصل به سیستم را خواهید دید . اگر دیسک حالت GPT  باشد در روبروی دیسک شما زیر ستون Gpt یک ستاره میبینید به این شکل ( * ) اگر دیسک شما MBR باشد زیر ستون Gpt در روبروی دیسک فضای خالی را مشاهده می کنید .
برای مثال در تصویر زیر Disk 0  و Disk 1 هر دو دیسک های GPT هستند در حالیکه Disk 2 یک دیسک MBR است .


 دو حالت MBR یا GPT 3


چگونگی تبدیل بین MBR و GPT : از اطلاعات خود پشتیبان ( Back Up ) بگیرید و دیسک خود را پاک کنید .دقت داشته باشید که بدون درک صحیح از عملکرد این دو گزینه نباید این آموزش را انجام بدهید زیرا اطلاعات شما ممکن است پاک شود .


برای تبدیل دیسک از MBR به GPT و بالعکس شما باید اول محتواهای موجود بر روی دیسک خود را پاک کنید . قبل از ادامه دادن از تمام اطلاعات موجود بر روی دیسک نسخه پشتیبان تهیه کنید . پروسه تبدیل تمام اطلاعات و پارتیشن های موجود بر روی دیسک را پاک می کند . و سپس شما دیسک خود را به نوع دیگر پارتیشن تبدیل کرده و دوباره آن را راه اندازی کنید .
به صورت فنی این تنها راه تبدیل دیسک ها نیست . بعضی از برنامه های مدیریت پارتیشن جانبی بدون از دست رفتن اطلاعات موجود بر روی دیسک آن را از حالت MBR به GPT و بالعکس تبدیل می کنند . اگر چه این برنامه ها به صورت رسمی توسط مایکروسافت پشتیبانی نمی شوند . و شما در هر صورت می خواهید قبل از اجرای این چنین برنامه هایی از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید که اگر احیانا اطلاعات شما از دست رفت بتوانید آن ها را بازیابی کنید .


گزینه اول استفاده از  Disk Management
به یاد داشته باشید که قبل از این که ادامه دهید از تمام اطلاعات موجود بر روی دیسک نسخه پشتیبان تهیه کنید . روند تبدیل دیسک باعث می شود که تمام اطلاعات بروی آن پاک شوند .
برای تبدیل دیسک به یک طرح پارتیشن دیگر , دیسک مورد نظر در  Disk Management را مشخص کنید بر روی هر کدام از پارتیشن ( قسمت ) بندی های دیسک مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Delete Volume و یا Delete Partition را انتخاب کنید با این کار پارتیشن ( قسمت ) بندی ها را پاک می کنید . مطمئن شوید که این کار را برای تمام پارتیشن های دیسک خود انجام بدهید .

دو حالت MBR یا GPT 4

زمانی که تمام پارتیشن های دیسک پاک شدند و دیسک شما به حالت یکپارچه در آمد . با کلیک راست بر روی دیسک مورد نظر در Disk Management گزینه   Convert to GPT Disk و یا   Convert to MBR Disk را انتخاب کنید . این گزینه فقط زمانی در دسترس قرار می گیرد که شما تمام پارتیشن  ( قسمت ) های دیسک خود را پاک کرده باشید .
بعد ار انجام این کار ها شما می توانید که یک  یا چند پارتیشن ( قسمت ) را برای دیسک خود در Disk Management  مشخص کنید . برای این کار فقط کافیست بر روی قسمت unallocated space ( فضای اختصاص نیافته ) دیسک کلیک راست کرده و یک یا چند پارتیشن جدید بسازید . بعد از انجام این مراحل می توانید اطلاعات نسخه پشتیبان را در صورت نیاز بر روی دیسک باز گردانید .


 دو حالت MBR یا GPT 5

روش دوم : با استفاده از دستور Diskpart
شما همچنین می توانید این کار را با دستور Diskpart از طریق پنجره خط فرمان ( Command Prompt  ) نیز انجام دهید . استفاده از این روش در بعضی از موارد ضروری و لازم است . همانند این که به شما اجازه تغییر پارتیشن ها و دیسک هایی که در قسمت ابزار Disk Management tool قفل شده اند و غیر قابل تغییر هستند را می دهد .
به یاد داشته باشید که از تمام اطلاعات دیسک خود قبل از ادامه دادن نسخه پشتیبان تهیه کنید . این روش تمام اطلاعات شما بر روی دیسک را پاک می کند .
اول پنجره خط فرمان ( Command Prompt ) را از طریق دسترسی Administrator اجرا کنید . سپس دستور های زیر را به ترتیب در خط فرمان تایپ کرده و بعد از تایپ هر دستور کلید Enter را بفشارید .

diskpart
list disk
 

دو حالت MBR یا GPT 6

بعد از انجام این کار شما لیستی از دیسک های کامپیوتر خود را مشاهده می کنید . شماره دیسک مورد نظر خود را که می خواهید آن را تبدیل کنید به خاطر بسپارید . شما می توانید دیسک مورد نظر خود را از طریق حجم (  Size ) آن تشخیص دهید .
حالا دستور های زیر را به ترتیب یکی پس از دیگری تایپ کرده و پس از تایپ هر دستور کلید Enter را بفشارید . به جای علامت # در دستور شماره دیسک مورد نظر خود را که می خواهید آن را  تبدیل کنید وارد کنید . دستور clean تمام محتوا های دیسک را پاک می کند پس بنا بر این در انتخاب شماره دیسک مورد نظر دقت کافی را داشته باشید .


select disk #
clean


دو حالت MBR یا GPT 7 

حالا دستور های زیر را برای تبدیل پارتیشن دیسک سیستم  به یکی از حالات MBR  و یا GPT بنا به خواسته خود وارد کنید و سپس کلید Enter  را بفشارید .


برای تبدیل دیسک از MBR به GPT :


convert gpt

برای تبدیل دیسک از GPT به MBR :


convert mbr

 

دو حالت MBR یا GPT 8

در این جا کار شما به پایان رسیده است . و می توانید با استفاده از پنجره Disk Management به ساخت پارتشین بندی دیسک خود بپردازید همچنین می توانید از طریق دستورهای دیگر diskpart در خط فرمان پارتیشن های مورد نیاز خود را بسازید . شما می توانید اطلاعات نسخه پشتیبان را در صورت نیاز به دیسک برگردانید .
مجدد می گوییم که راه هایی وجود دارند که بدون پاک شدن اطلاعات بر روی دیسک فرایند تبدیل بین MBR و GPT را انجام می دهند . اما ما نمی توانیم صحت و قابل اطمینان بودن این برنامه های جانبی را تایید کنیم پس به طور معمول بهتر است که از روش های پشتیبانی شده رسمی که دیسک شما را پاک می کند استفاده کنید . مدت زمان بیشتری به طول می انجامد ولی درست کار کردن آن را تضمین کرده اند . .

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در جمعه, 13 فروردين 1395 ساعت 10:01
کلیه حقوق متعلق است به فروشگاه آسارایان. طراحی و پشتیبانی: webriz
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا